ACASĂ

FOND CARTE BIBLIOTECA „INFOEL” 2020 – TOATE VOLUMELE

Nr.crtAutor Titlul cărţii Locul publicăriiEditura AnNr.de inv.
1Abăluţă Constantin11erezii. Poem. ZoneBucureştiCartea Românească198517042
2Abdulea PetcuDicţionar de omografeBucureştiE.D.P.199519061
3Abelaira AugustoBunele intenţiiBucureştiEdinter199218500
4Abrudan Maria-MadelaManagementul resurselor umane:culegere de studii de caz, teste, aplicaţiiCluj-NapocaDacia 200521805
5 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018125
6 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018126
7 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018128
8 Achim ValeriuRomânia Mare : documentar istoricBaia MareGutinul199018129
9Adam IoanIntoducere în opera lui Duiliu ZamfirescuBucureşti Minerva19798926
10Adam IoanIntoducere în opera lui Duiliu ZamfirescuBucureşti Minerva19798927
11Adam IoanRătăcire. SybarisBucureştiMinerva198414213
12Adam IoanRătăcire. SybarisBucureştiMinerva198416019
13Adam Jean-Michel, Revaz FranqoisAnaliza povestiriiIaşi Institutul european199920320
14Adam Jean-PierreArheologia între adevăr şi imposturăBucureştiMeridiane19787442
15Adam Jean-PierreArheologia între adevăr şi imposturăBucureştiMeridiane19787443
16Adam Jean-PierreArheologia între adevăr şi imposturăBucureştiMeridiane197818497
17Adameşteanu GabrielaDrumul egal al fiecărei zileBucureştiCartea Românească1975337
18Adameşteanu GabrielaDimineaţă pierdutăBucureştiAlbatros199117872
19Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716020
20Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716021
21Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716022
22Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716153
23Adamovici Ales, Granin DaniilCartea blocadei : Leningrad Septembrie 1941 - Ianuarie 1944BucureştiPolitică198716154
24Adăniloaie NÎnvățământul primar sucevean în epoca modernăBucureştiLitera198817086
25Adăniloaie NÎnvățământul primar sucevean în epoca modernăBucureştiLitera198817334
26Adăscălitei VasileIstoria unui obicei. PluguşorulIaşiJunimea198716239
27Adăscălitei VasileIstoria unui obicei. PluguşorulIaşiJunimea198716240
28Ady EndrePoemeBucureştiKriterion19775673
29Aelenei Mihai, Crăciun MirceaMaşini orizontale de alezat şi frezat Vol IBucureştiTehnică19755575
30Aelenei Mihai, Crăciun MirceaMaşini orizontale de alezat şi frezat Vol IBucureştiTehnică19755576
31Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IBucureştiTehnică19855960
32Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IIBucureştiTehnică19855961
33Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IBucureştiTehnică19855962
34Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IIBucureştiTehnică19855963
35Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IBucureştiTehnică198520954
36Aelenei Mihai, Gheghea IonProbleme de maşini - unelte şi de aşchiere Vol IIBucureştiTehnică198520955
37AeschylusRugătoarele. Perşii. Şapte contra Thebei. Prometeu înlănţuitBucureştiUnivers198213000
38AeschylusPerşiiBucureştiAlbatros198716304
39Agahanean T. MElectronica cu tranzistoriBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198014648
40Agârbiceanu IonDuhul băilor: nuvele, schiţe şi povestiriBucureştiMinerva19761452
41Agârbiceanu IonDuhul băilor: nuvele, schiţe şi povestiriBucureştiMinerva19761453
42Agârbiceanu IonMeditaţie în septembrie: publicistică literarăCluj-NapocaDacia19711985
43Agârbiceanu IonDin pragul marei treceriCluj-NapocaDacia19784699
44Agârbiceanu IonDin pragul marei treceriCluj-NapocaDacia19784700
45Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796736
46Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796737
47Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796738
48Agârbiceanu IonPovestiriBucureştiMinerva19796739
49Agârbiceanu IonStrigoiulBucureştiMinerva198515364
50Agârbiceanu IonStrigoiulBucureştiMinerva198515365
51Agârbiceanu IonOpere 12: romaneBucureştiMinerva198615693
52Agârbiceanu IonLicean…odinioară: romanCraiovaScrisul Românesc199419149
53Agârbiceanu IonFefeleaga: povestiri şi nuveleTimişoaraFacla198721385
54Agopian ŞtefanZiua mîniei: romanBucureştiCartea Românească19798772
55Agopian ŞtefanZiua mîniei: romanBucureştiCartea Românească19798773
56Agoston KatalinInstrumentație și măsurări electriceBucureştiMatrix Rom200923072
57 Airinei ŞtefanPământul ca planetăBucureştiAlbatros19821965
58Aisberg EugèneFizica în viaţa de toate zileleBucureştiAlbatros197321001
59Aitken RosemaryTeaching Tenses:Ideas for presenting and practising tenses in English[s.l.]Longman199219366
60Aitmatov Cinghiz O zi mai lungă decât veaculBucureştiUnivers199619413
61Aitmatov CinghizCîntecul stepei, Cîntecul munţilor : Geamilia. Plopşorul meu cu băsmăluţă roşie. Vaporul alb. Cocorii timpuriiBucureştiAlbatros198921178
62Aitmatov Cinghiz O zi mai lungă decât veaculBucureştiLeda200621844
63Aivanhov Omraam MikhaelCe este un Maestru spiritual?BucureştiProsveta199419266
64Alain-Fournier HenriCărarea pierdutăBucureşti Editura Fundaţiei Culturale Române199113714
65Alain-Fournier HenriCărarea pierdutăBucureşti Editura Fundaţiei Culturale Române199118496
66Albert Hermina, Florea Ion, Iordănescu IonAlimentarea cu energie electrică a întreprinderilor industrialeBucureştiTehnică19786532
67Albert Hermina, Florea Ion, Iordănescu IonAlimentarea cu energie electrică a întreprinderilor industrialeBucureştiTehnică19786533
68Alboiu GeorgeAntologia poeţilor tineriBucureştiCartea Românească198214055
69Albu CorneliuPe urmele lui Ion-Inocențiu Micu-KleinBucureştiSport-Turism198314167
70Albu FlorenţaTeraseBucureştiCartea Românească198515227
71Albu FlorenţaBanchet autumnal : impresii de călatorieCluj-NapocaDacia199218447
72Albu FlorenţaBanchet autumnal : impresii de călatorieCluj-NapocaDacia199218448
73Albu Gral GrigoreAşteptare: versuriBucureştiCartea Românească199017102
74Albu Ion Doru, Bîrchi Ion DamianGeometrie vectorială în liceuTimişoaraBîrchi[s.a.]22352
75Albu Ion Doru, Bîrchi Ion DamianGeometrie vectorială în liceuTimişoaraBîrchi[s.a.]22353
76Albu Sandu Cu vioara prin lume..BucureştiMuzicală19725347
77Albuleţu IonZona turistică Porţile de FierBucureştiSport-Turism198213835
78AlcifronScrisori din vechea HeladăBucureştiUnivers198112313
79Aldea Mircea, Iordache Nicu, Negulescu LucianÎndrumător pentru fochiştii de la cazanele de abur şi apă fierbinteBucureştiTehnică19785273
80Aldea TraianScrisorile apocalipsei: de la Patmos la Laodicea [s.l.]Creştină Mateus199420429
81Aldecoa IgnacioGran SolBucureştiUnivers197621184
82Alecsandri VasilePasteluri(antologie, prefaţă, note şi bibliografie de Paul Cornea)BucureştiAlbatros197267
83Alecsandri VasilePasteluri(antologie, prefaţă, note şi bibliografie de Paul Cornea)BucureştiAlbatros197268
84Alecsandri VasileFântâna blanduziei: teatru vol.2BucureştiMinerva197374
85Alecsandri VasileProzăBucureştiEditura pentru literatură1965700
86Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva1975925
87Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva1975927
88Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva1975928
89Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva19751197
90Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva19751198
91Alecsandri VasileCălătoriiBucureştiMinerva19751331
92Alecsandri VasileCălătoriiBucureştiMinerva19751332
93Alecsandri VasileProzăBucureştiEditura pentru literatură19651675
94Alecsandri VasileOpere Vol.4: prozăBucureştiMinerva19742235
95Alecsandri VasilePoeziiBucureştiMinerva19762280
96Alecsandri VasilePoeziiBucureştiMinerva19762281
97Alecsandri VasileOpere Vol.5 TeatruBucureştiMinerva19774656
98Alecsandri VasileOpere Vol.5 TeatruBucureştiMinerva19774657
99Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă19785317
100Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros19905318
101Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă19785320
102Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă19785321
103Alecsandri VasileOstaşii noştri. Unsere kriegerBucureştiMinerva19775659
104Alecsandri VasileOstaşii noştri. Unsere kriegerBucureştiMinerva19775660
105Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786128
106Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786129
107Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786733
108Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiMinerva19786734
109Alecsandri VasileOpere Vol.6 TeatruBucureştiMinerva197910703
110Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011133
111Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011134
112Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011135
113Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011136
114Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011137
115Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011184
116Alecsandri VasileChiriteleBucureştiMinerva198011185
117Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011532
118Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011534
119Alecsandri VasileDrameBucureştiMinerva198011535
120Alecsandri VasilePasteluri şi alte poeziiCluj-NapocaDacia 198112568
121Alecsandri VasileDoine. Lăcrimioare. Suvenire.MărgărităreleBucureştiMinerva198412776
122Alecsandri VasileComediiBucureştiMinerva198414229
123Alecsandri VasileCălătorie în Africa Vol.1: prozăBucureştiMinerva198414408
124Alecsandri VasileDridri Vol.2: prozăBucureştiMinerva198414409
125Alecsandri VasileDridri Vol.2: prozăBucureştiMinerva198414433
126Alecsandri VasileDoine. Lăcrimioare. Suvenire.MărgărităreleBucureştiMinerva198414557
127Alecsandri VasileDoine. Lăcrimioare. Suvenire.MărgărităreleBucureştiMinerva198414558
128Alecsandri VasileComediiBucureştiMinerva198414562
129Alecsandri VasileMioriţaIaşiJunimea198415342
130Alecsandri VasileMioriţaIaşiJunimea198415343
131Alecsandri VasileComedii şi drameCluj-NapocaDacia198615503
132Alecsandri VasileComedii şi drameCluj-NapocaDacia198615504
133Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar100+1200718209
134Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros199018233
135Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros199018234
136Alecsandri VasilePoeziiBucureştiAlbatros199018236
137Alecsandri VasileBalta Albă: proză literarăCraiovaValeriu199620079
138Alecsandri VasileBalta Albă: proză literarăCraiovaValeriu199620080
139Alecsandri VasileTeatruCraiovaHyperion199820105
140Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar100+1200720176
141Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiCartex200200321527
142Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiCartex200200321528
143Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21736
144Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21737
145Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21738
146Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21739
147Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21740
148Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21741
149Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21742
150Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21743
151Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21744
152Alecsandri VasilePoeziiPiteştiHerra[s.a.]21745
153Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221761
154Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221762
155Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221763
156Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221764
157Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221765
158Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221766
159Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221767
160Alecsandri VasileTeatruPiteştiHerra200221768
161Alecsandri VasileChiriţeleBucureştiCartex200200622123
162Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar200722649
163Alecsandri VasileLegende şi pasteluriBucureştiIon Creangă197822650
164Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar200722651
165Alecsandri VasilePoeziiBucureştiGramar200722652
166Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722697
167Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722698
168Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722699
169Alecsandri VasileChiriţeleConstanţaSteaua Nordului200722700
170Alecsandri VasileOpere complete. PoeziiBucureştiSemne200622718
171Alecsandri VasileBalta Albă. Călătorie în Africa și alte scrieri BucureştiArt201222992
172Alecsandri VasileBalta-Albă și alte scrieri în prozăBucureştiArt200823093
173Alecsandri VasileBalta-Albă și alte scrieri în prozăBucureştiArt200823094
174Alecu -Ungureanu MariaA nemi élet és a házasságBucureştiMedicală19701895
175Alecu -Ungureanu MariaA nemi élet és a házasságBucureştiMedicală19701896
176Alecu ViorelCurente literare în literatura românăBucureştiE.D.P.19711648
177Alecu ViorelStudierea literaturii române în liceuBucureştiE.D.P.19774197
178Alecu ViorelImpăcareIaşiJunimea198515788
179Alecu ViorelImpăcareIaşiJunimea198515789
180Alexander L.G. Right Word wrong Word: words and structures confused and misused by learners of EnglishLongman199319361
181Alexandrescu GrigorePoezii. Memorial de călătorieBucureştiMinerva197460
182Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198061
183Alexandrescu GrigoreSatire şi fabuleBucureştiMinerva19762270
184Alexandrescu GrigoreSatire şi fabuleBucureştiMinerva19762272
185Alexandrescu GrigoreSatire şi fabuleBucureştiMinerva19762273
186Alexandrescu GrigorePoeziiBucureştiMinerva19797316
187Alexandrescu GrigorePoeziiBucureştiMinerva19797317
188Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010695
189Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010696
190Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010697
191Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiIon Creangă198010698
192Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515151
193Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515152
194Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515153
195Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515679
196Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515680
197Alexandrescu GrigorePoezii. ProzăBucureştiMinerva198515681
198Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819864
199Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819867
200Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819868
201Alexandrescu GrigorePoezii şi prozăChişinăuLitera199819869
202Alexandrescu GrigoreFabule, proză,poeziiPiteştiHerra200221690
203Alexandrescu GrigoreFabule, proză,poeziiPiteştiHerra200221691
204Alexandrescu GrigoreFabule şi satireCluj-NapocaDacia 200522758
205Alexandrescu HoriaOlimpiada californianăBucureştiSport-Turism198515026
206Alexandrescu MirceaCoroana lui Burebista: roman istoricIaşiJunimea198011964
207Alexandrescu MirceaCoroana lui Burebista: roman istoricIaşiJunimea198011965
208Alexandru Gheorghe, Șincan EugeniaÎndrumător metodic pentru învățători, părinți și elevi: lecturi literare pentru ciclul primar Vol.IV: pentru clasa a IV-aCraiova,,Gheorghe - Cârțu Alexandru”1993990
209Alexandru IoanImnele TransilvanieiBucureştiCartea Românească19763069
210Alexandru IoanImnele TransilvanieiBucureştiCartea Românească19763070
211Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785409
212Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785410
213Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785452
214Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785453
215Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785653
216Alexandru IoanIubirea de patrie; Jurnal de poet: EseuriCluj-NapocaDacia 19785685
217Alexandru IoanPoezii. PoezieBucureştiEminescu198112487
218Alexandru IoanImnele Ţării RomâneştiBucureştiCartea Românească198112778
219Alexandru IoanImnele MaramureşuluiBucureştiCartea Românească198816302
220Alexandru MagdalenaSisteme de măsurare cu traductoareBucureştiMatrix Rom201223136
221Alexandru OlteaRaculBucureştiEminescu19701718
222Alexandru OlteaSertarul cu medalii Vol.1 Vama arsăBucureştiEminescu19798789
223Alexandru OlteaSertarul cu medalii Vol.1 Vama arsăBucureştiEminescu19798790
224Alexandru Radu FBuna zi de mâine: teatruBucureştiCartea Românească198011208
225Alexandru Radu FO şansă pentru fiecareBucureştiEminescu198011796
226Alexe VladimirReţelele teroriste: Dosarele secrete ale marii conspiraţii cumuniste a anilor '70PloieştiElit Comentator199117852
227Alexe VladimirReţelele teroriste: Dosarele secrete ale marii conspiraţii cumuniste a anilor '70PloieştiElit Comentator199117853
228Alexescu MateiLaboratorul astrofizicianului amatorBucureştiAlbatros198615768
229Alexescu MateiLaboratorul astrofizicianului amatorBucureştiAlbatros198615769
230Alexin AnatoliDialog despre omenie: însemnările unui scriitorBucureştiTineretului1964569
231Al-George DorinaȘocul amintirilorBucureşti[s.n.]199419292
232Allen JudyEnciclopedia fenomenelor neexplicateBucureştiEnciclopedia RAO200722302
233Almaş DumitruDrum de luptă şi de glorie: pagini închinate independenţeiBucureştiPolitică197811057
234Almaş DumitruDrum de luptă şi de glorie: pagini închinate independenţeiBucureştiPolitică197811058
235Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112693
236Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112694
237Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112695
238Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198112696
239Almaş DumitruVoievodul fără teamă şi fără prihană: roman istoricBucureştiAlbatros198414544
240Almaş DumitruAlexandru Ioan Cuza, domnitorul Unirii BucureştiIon Creangă198314578
241Almaş DumitruPopasuri la vetrele istoriei româneşti: partea IBucureştiEDP198121389
242Almaş DumitruEroi au fost, eroi sunt încă…Evocări şi portrete istoriceBucureştiPolitică198321390
243Almăjan Ion MarinTornada: romanBucureştiEminescu198010791
244Almăjan Ion MarinTornada: romanBucureştiEminescu198010792
245Almosnino GeorgeOmul de la fereastră: versuriBucureştiCartea Românească19828704
246Almosnino GeorgePoeme din fotoliul verdeBucureştiCartea Românească198414693
247Alterescu SimionActorul şi vîrstele teatrului românescBucureştiMeridiane198110656
248Alterescu SimionActorul şi vîrstele teatrului românescBucureştiMeridiane198110664
249Amaru BogdanGoana după fluturiBucureştiMinerva19735535
250Amiredjibi CiabuaData tutaşhiaIaşiJunimea198121179
251Amzulescu Alexandru I.Repere şi popasuri în cercetarea poeziei populareBucureştiMinerva198916521
252Anastasiu Viorela, Dumitru DanAtlas EuropaBucureştiE.D.P.[s.a.]22057
253Anca GeorgeApocalipsa indiană: roman auromitologic Vol.1 Maica Medeea la ParisBucureştiEvenimentul199820010
254Andersen Hans ChristianCrăiasa zăpezilor şi alte poveştiBucureştiCorint199717367
255Andersen Hans ChristianRegele arinilor şi alte poveştiBucureştiCorint199817605
256Andersen Hans ChristianPoveştiBucureştiCartex2000200021401
257Andreescu Dumitru, Diaconescu Gh,Şerbănescu E.Dicţionar de astronauticăBucureştiAlbatros19834169
258Andreescu FlorinSalutări din România with LoveBucureştiAd Libri[s.a.]23218
259Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă19797515
260Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă19797518
261Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă19797520
262Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiIon Creangă197912200
263Andreescu GeorgeIliada, Odiseea, Eneida: repovestire pentru copiiBucureştiCartex2000200321530
264Andreescu MihaelaDimineţile limpeziCraiovaScrisul Românesc198213819
265Andreescu MihaelaMarin Sorescu: Instantaneu criticBucureştiAlbatros198314107
266Andreescu MihaelaMarin Sorescu: Instantaneu criticBucureştiAlbatros198314108
267Andreescu ŞtefanRestitutio Daciae. Relaţiile politice dintre Ţara Românească, Moldova şi Transilvania în răstimpul 1526- 1593BucureştiAlbatros198011240
268Andrei I., Erikos A., Tudor C.Statele lumii de la A la ZConstanţaSteaua Nordului200120442
269Andrei Mihail, Ghiţă IulianLimba română: fonetică, lexicologie, gramatică, stil şi compoziţie, exerciţiiBucureştiE.D.P.198314194
270Andrei PetreFilosofia valoriiIaşiPolirom199719704
271Andrei Sorin-DragoşTentativă de…umorBucureşti,,Cuvântul românesc”199017478
272Andreiţă IonSecante la omenieBucureştiMilitară198515450
273Andreiţă IonSecante la omenieBucureştiMilitară198515451
274Andreson WalterCurs practic de încredere: șapte pași spre împlinirea personalăBucureştiCurtea Veche200021798
275Andrevski StanislasContesa Walewska [Bucureşti]Scoica199017421
276Andrevski StanislasContesa Walewska [Bucureşti]Scoica199017858
277Andrevski StanislasContesa Walewska [Bucureşti]Scoica199017859
278Andrews TedCabala magică pe înţelesul tuturorIaşiPolirom200622149
279Andrić IvoCronică din Travnik. Viziri şi consuli.BucureştiEditura pentru literatură1967648
280Andrić IvoCronică din Travnik. Viziri şi consuli.BucureştiEditura pentru literatură19671482
281Andrica Dorin, Varga Csaba, Văcăreţu DanielTeme şi probleme alese de geometrieBucureştiPlus200220464
282Andrica Dorin, Varga Csaba, Văcăreţu DanielTeme şi probleme alese de geometrieBucureştiPlus200220465
283Andrica Dorin, Varga Csaba, Văcăreţu DanielTeme şi probleme alese de geometrieBucureştiPlus200220466
284Andrieş Mihai GheorgheCartea comorilorBucureştiAlbatros198011192
285Andrieş Mihai GheorgheUltimul oraş al AtlantideiBucureştiVestala; Saeculum199822076
286Andrievici Nicolae, Bratu ValentinManualul lăcătuşului mecanic din industria materialelor de construcţiiBucureştiE.D.P.19701862
287Andriţoiu AlexanduVersuriBucureştiAlbatros [s.a.]221
288Andriţoiu AlexanduVersuriBucureştiTineretului19681810
289Andriţoiu AlexanduPoeme noiBucureştiCartea Românească198414837
290Andriţoiu AlexanduPoeme noiBucureştiCartea Românească198415057
291Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198715985
292Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198715986
293Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198715987
294Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198716008
295Andriţoiu AlexanduVersuriTimişoaraFacla198716009
296Andronic ConstantinCum să fim sănătoşiBucureştiMilitară198011787
297Andronic ConstantinCum să fim sănătoşiBucureştiMilitară198011788
298Andronic ConstantinCum să fim sănătoşiBucureştiMilitară198017069
299Andronic TitusDimineţi ritualeCluj-NapocaDacia 198011021
300Andronic TitusDimineţi ritualeCluj-NapocaDacia 198011118
301Andru VasileMuntele calvarului: romanBucureştiMilitară199118018
302Andru VasileMuntele calvarului: romanBucureştiMilitară199118020
303Andruh Marius, Chiru Lina, Cojocaru Lia Probleme de chimie pentru clasa a 9-aBucureştiALL Educaţional200421947
304Angelescu CălinNatură moartă cu accesorii: versuriBucureştiCartea Românească199017152
305Angelescu Cristina MariaVeşmânt şi podoabăBucureştiAlbatros197910617
306Angelescu GabrielDicţionar de pleonasmeBucureştiCoresi199519064
307Anghel DimitriePoeziiBucureştiEditura pentru literatură19681728
308Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786947
309Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786948
310Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786949
311Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786950
312Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19786951
313Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros19787524
314Anghel DimitrieVersuri şi prozăBucureştiAlbatros197812224
315Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763094
316Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763095
317Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763096
318Anghel Dimitrie, Iosif Ştefan OctavianCireşul lui lucullus: teatru, proză traduceriBucureştiMinerva19763097
319Anghel Ion M, Deak Francisc, Popa Marin FRăspunderea civilăBucureştiȘtiințifică 19701956
320Anghel Ion, Mitrache Liliana Teste de biologie: clasa a XII-aBucureşti199318902
321Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920022
322Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920023
323Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920024
324Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920025
325Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920026
326Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920027
327Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IBacăuPlumb199920028
328Anghel LauraExerciţii de gramatică franceză Vol.IIBacăuPlumb199920029
329Anghel PaulSăptămâna patimilor:ipoteză dramatică de veac eroic moldavBucureştiEminescu19797156
330Anghel PaulSăptămâna patimilor:ipoteză dramatică de veac eroic moldavBucureştiEminescu19797157
331Anghel PaulNoaptea otomană Cartea a VI-a din romanul,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească19798593
332Anghel PaulNoaptea otomană Cartea a VI-a din romanul,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească19798594
333Anghel PaulPopasuri între armeBucureştiMilitară19798608
334Anghel PaulNoaptea otomană Cartea a VI-a din romanul,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească19799452
335Anghel PaulFluviile. Cartea a II-a din romanul ,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească198011499
336Anghel PaulIeşirea din iarnă.Cartea I din ciclul ,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească198112621
337Anghel PaulCutremurul.Cartea a VIII-a din ciclul ,,Zăpezile de acum un veac"BucureştiCartea Românească198615669
338Anghel PetreFratele nostru EmanuelBucureştiCartea Românească19761389
339Anghel PetreFratele nostru EmanuelBucureştiCartea Românească19761390
340Anghel PetreMihai Ralea, vocația eseuluiBucureştiCartea Românească19735509
341Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19786113
342Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19786114
343Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19786975
344Anghel PetreLupii la stânăBucureştiCartea Românească19787023
345Anghel PetrePrindeţi vulpile: romanBucureştiEminescu197814204
346Anghel PetreMoştenitorul: romanBucureştiCartea Românească198615810
347Anghel PetreMoştenitorul: romanBucureştiCartea Românească198615855
348Anghel PetreSita lui MamonaBucureştiEminescu198017172
349Anghel TraianProgramare WEB pentru liceuIaşiPolirom200823038
350Anghelache IoanObţinerea proteinelor prin biosinteză din materii prime petrochimiceBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică197814667
351Anghelescu GabrielDicţionar de dificultăţi ale limbii româneBucureştiCoresi199118311
352Anghelescu M, Ionescu C, Lăzărescu GhDicţionar de termeni literariBucureştiGaramond[s.a.]19062
353Anghelescu M, Ionescu C, Lăzărescu GhDicţionar de termeni literariBucureştiGaramond[s.a.]19392
354Anghelescu M, Ionescu C, Lăzărescu GhDicţionar de termeni literariBucureştiGaramond[s.a.]19393
355Anghelescu Temelie N., Popescu Adrian Gh.Dificultăţi ale analizei gramaticaleBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19761289
356Anghelescu Temelie N., Popescu Adrian Gh.Dificultăţi ale analizei gramaticaleBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19761290
357Anghelescu VirgilElemente de ergonomie aplicatăBucureştiPolitică19711662
358Anghelescu-Sămărghiţan CeciliaFiam Szive. Forditotta Vajnovski KázmérBucureştiAlbatros19774184
359Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975872
360Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975873
361Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975874
362Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975875
363Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975876
364Angheloiu IonRadioelectronica aziBucureştiMilitară1975877
365Anghelov ŢvetanCăutătorii de comoriBucureştiIon Creangă197715491
366Angheluş Ion Alex.Cumpărătorul de bufniţe: versuriIaşiJunimea198514833
367Angot MichelIndia clasicăBucureştiBic All200222183
368Annselm de CanterburyDe ce s-a făcut Dumnezeu om. Cur deus homoIaşiPolirom199719719
369Antal A, Mureșan PCuloare, armonie, confortBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198314138
370Antal A, Mureșan PCuloare, armonie, confortBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198314139
371Antal Andrei, Farcaș Vasile, Vasilescu AntonInternatul școlarBucureştiE.D.P.[s.a.]21333
372Antim St.Studii şi portreteCraiovaRamuri[s.a.]1595
373 Antip ConstantinRăzboiul popular în istoria universală BucureştiMilitară19762581
374Antip ConstantinPublicistica militară în serviciul apărarii naţionale-itinerar istoric-BucureştiMilitară198314169
375Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198514944
376Anton CostacheSeri albastre Vol.2: romanBucureştiIon Creangă198514945
377Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198514946
378Anton CostacheSeri albastre Vol.2: romanBucureştiIon Creangă198514947
379Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198521135
380Anton CostacheSeri albastre Vol.1: romanBucureştiIon Creangă198521136
381Anton GheorgheEconomie:caietul elevului sinteze aplicații subiecte de la bacalaureatRomanMiron Costin199921335
382Anton RaduProbleme de mecanicăBucureştiE.D.P.19786718
383Anton RaduProbleme de mecanicăBucureştiE.D.P.197814445
384Antonescu GrigoreDispozitive semiconductoare pentru microundeBucureştiTehnică19794701
385Antonescu GrigoreAmplificatoare cu semiconductoare pentru microundeBucureştiTehnică199118186
386Antonescu GrigoreAmplificatoare cu semiconductoare pentru microundeBucureştiTehnică199118187
387Antonescu Nicolae Napoleon, Ulmanu VladFabricarea, repararea şi întrţinerea utilajului chimic şi petrochimic : manual pentru subingineriBucureştiE.D.P.198113088
388Antonesei LiviuCăutarea căutării: poeziiIaşiJunimea199017599
389Antonesei LiviuCăutarea căutării: poeziiIaşiJunimea199017600
390Antonie AurelScrisoare către animalele miciCraiovaScrisul Românesc198615547
391Antonie AurelScrisoare către animalele miciCraiovaScrisul Românesc198615548
392Antoniu George, Popa Marin, Daneș ȘtefanCodul penal pe înțelesul tuturorBucureştiPolitică197015081
393Anzini ManfredoLingua e Comunicazione 1. Grammatica storico-normativa della lingua italiana per le scuole medie superiori TorinoIl capitello199520593
394Anzini ManfredoLingua e Comunicazione 2. Grammatica storico-normativa della lingua italiana per le scuole medie superiori TorinoIl capitello199520594
395Apan Rodica DianaCreditul destinat consumului. Protecţia intereselor economice ale consumatorilor.Reglementări naţionale şi comunitareCluj-NapocaSfera Juridică200423244
396Apan Rodica DianaProtecţia juridică a consumatorilor: creditul destinat consumului şi domeniile conexeCluj-NapocaSfera Juridică200723245
397Apeleveanu BarbuMari invenţii -povestiri adevărateBucureştiIon Creangă197721252
398Apeleveanu BarbuMari invenţii -povestiri adevărateBucureştiIon Creangă197721367
399Apostol DanUrme de pași în cosmosBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198916551
400Apostol DanUrme de pași în cosmosBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198916552
401Apostol PavelCibernetică, cunoaştere, acţiune: contribuţii la metodologia "acţiunii-cunoaştere"BucureştiPolitică19691837
402Apostol PavelViitorulBucureştiŞtiinţifică 197713653
403Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva19786641
404Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810571
405Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810572
406Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810573
407Apostolescu MihaiIon Creangă între mari povestitori ai lumiiMinerva197810574
408Arachelian VartanAventurile originalităţiiBucureştiTineretului19682002
409Arachelian VartanToamna pătimirii noastre: evocare istoricăBucureştiEminescu198014633
410Arachelian VartanEdiţie specialăBucureştiCartea Românească199016915
411Aragon LouisCălătorii din imperialăBucureştiEditura pentru literatură19697660
412Aragon LouisCălătorii din imperialăBucureştiEditura pentru literatură19697661
413Aragon LouisCălătorii din imperialăBucureştiEditura pentru literatură19697662
414Aramă HoriaJocuri de apă: nuveleBucureştiCartea Românească19751465
415Aramă IonOamenii visează trandafiriBucureştiMilitară197910417
416Aramă IonAm fost cu toţii soldaţiBucureştiMilitară198514869
417Arbore GrigoreStolul de argintBucureştiCartea Românească19796507
418Arbore GrigoreCetatea ideală în viziunea Renaşterii : Eseu asupra tipologiei formelor urbaneBucureştiMeridiane19786756
419Arbore GrigoreCetatea ideală în viziunea Renaşterii : Eseu asupra tipologiei formelor urbaneBucureştiMeridiane19786757
420Arbore GrigoreCetatea ideală în viziunea Renaşterii : Eseu asupra tipologiei formelor urbaneBucureştiMeridiane19786758
421Arbore GrigoreBellini: albumBucureştiMeridiane19796782
422Arbore GrigoreBellini: albumBucureştiMeridiane19796783
423Arcan SofiaVara suferinţelorTimişoaraFacla198011792
424Arcan SofiaJoc întreruptTimişoaraFacla198615696
425Arcan SofiaJoc întreruptTimişoaraFacla198615697
426 Arcangeli FrancescoGiorgio MorandiBucureştiMeridiane198716943
427 Arcangeli FrancescoGiorgio MorandiBucureştiMeridiane198716944
428Ardelean Zeno, Folescu GheorgheCaptatoare solareBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011186
429Ardelean Zeno, Folescu GheorgheCaptatoare solareBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198020993
430Ardelean-Moldovan LiviaPasienţă-n pas de troisCluj-NapocaDacia 197921137
431Aretino Pietro; Dolce Lodovico, Pino PaoloSecolul de aur al picturii veneţiene : critica de artă la VeneţiaBucureştiMeridiane198012349
432Argetoianu ConstantinPentru cei de mâine: amintiri din vremea celor de ieri Volumul II 1913-1916BucureştiHumanitas199117484
433Argetoianu ConstantinPentru cei de mâine: amintiri din vremea celor de ieri Volumul II 1913-1916BucureştiHumanitas199117485
434Argetoianu ConstantinMemorii pentru cei de mâine: amintiri din vremea celor de ieri Volumul V BucureştiMachiavelli199519294
435Arghezi TudorCimitirul buna-vestire: poemBucureştiEditura pentru literatură1968825
436Arghezi TudorScrieri 15: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671210
437Arghezi TudorScrieri 16: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671211
438Arghezi TudorScrieri 17: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671212
439Arghezi TudorScrieri 18: prozeBucureştiEditura pentru literatură19671213
440Arghezi TudorScrieri 23: prozeBucureştiMinerva19741214
441Arghezi TudorScrieri 24: prozeBucureştiMinerva19741215
442Arghezi TudorScrieri 25: prozeBucureştiMinerva19741216
443Arghezi TudorScrieri 27: prozeBucureştiMinerva19751217
444Arghezi TudorScrieri 28: prozeBucureştiMinerva19751218
445Arghezi TudorA viragaruslany: regényBukarest Irodalmi Könyvkiadó19681900
446Arghezi TudorCuvinte potrivite. Palabras adecuadasBucureştiMinerva19774148
447Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros19776819
448Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros19776820
449Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910497
450Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910498
451Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910499
452Arghezi TudorPamfleteBucureştiMinerva197910500
453Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros197710547
454Arghezi Tudor1907 PeisajeBucureştiAlbatros197710548
455Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198010686
456Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198010687
457Arghezi TudorLina: poemBucureştiMinerva198011038
458Arghezi TudorLina: poemBucureştiMinerva198011039
459Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198011283
460Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198011284
461Arghezi TudorVersuri CraiovaScrisul Românesc198011694
462Arghezi TudorVersuri CraiovaScrisul Românesc198011695
463Arghezi TudorVersuriBucureştiMinerva198011933
464Arghezi TudorVersuriBucureştiMinerva198011934
465Arghezi TudorVersuriBucureştiMinerva198011935
466Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198012233
467Arghezi TudorVersuri şi prozăBucureştiIon Creangă198023289
468Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013301
469Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013302
470Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013303
471Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013304
472Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013305
473Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013306
474Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013307
475Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013308
476Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013309
477Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013310
478Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013311
479Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013312
480Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013313
481Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013314
482Arghezi TudorVersuri Vol.1BucureştiCartea Românească198013315
483Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013316
484Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013317
485Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013318
486Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013575
487Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198013576
488Arghezi TudorAutoportret prin corespondențăBucureştiEminescu198213731
489Arghezi TudorScrieri 34: prozeBucureştiMinerva198514808
490Arghezi TudorScrieri 34: prozeBucureştiMinerva198514809
491Arghezi TudorScrieri 34: prozeBucureştiMinerva198514810
492Arghezi TudorVersuri Vol.2BucureştiCartea Românească198515210
493Arghezi TudorScrieri 34: teatruBucureştiMinerva198515230
494Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515373
495Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515374
496Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515375
497Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515376
498Arghezi TudorPoeme în prozăBucureştiMinerva198515377
499Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816182
500Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816183
501Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816184
502Arghezi TudorVersuri BucureştiMinerva198816185
503Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819847
504Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819848
505Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819849
506Arghezi TudorVersuri Bucureşti100+1Gramar199819850
507Arguedas José MaríaCopacul care va dăinuiBucureştiUnivers19799093
508Arguedas José MaríaCopacul care va dăinuiBucureştiUnivers19799094
509Arieşanu IonO complicată stare de fericire: romanBucureştiEditura pentru literatură1967714
510Arieşanu IonRespiraţie liberă.Destine comuneBucureştiEminescu197910618
511Arieşanu IonLumină stranieTimişoaraFacla198112670
512Arieşanu IonO complicată stare de fericire: romanTimişoaraFacla197821134
513Arion Constantin-VirgiliuApărarea copilului faţă de infecţiiBucureştiMedicală199017655
514Arion Constantin-VirgiliuApărarea copilului faţă de infecţiiBucureştiMedicală199017656
515Arion GeorgeInterviuri BucureştiEminescu19799590
516Arion GeorgeInterviuri BucureştiEminescu19799610
517Arion GeorgeInterviuri BucureştiEminescu19799611
518Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213202
519Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213345
520Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213346
521Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213347
522Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213348
523Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213349
524Arion GeorgeInterviuri IIBucureştiAlbatros198213350
525Arion GeorgeProfesionistul. Ţintă în mişcare: romaneBucureştiEminescu198515261
526Arishima TakeoYokoBraşovArania199218444
527AristotelFizicaIaşiMoldova199519509
528Armeş NicolaeABC-ul comportării civilizateBucureştiCeres199017414
529Armeş NicolaeABC-ul comportării civilizateBucureştiCeres199017415
530Armitage TrailScarface- regele gangsteriloBucureştiRomfel199017347
531Armitage TrailScarface- regele gangsteriloBucureştiRomfel199017497
532Armitage-Amato RachelCorespondenţă de afaceri în limba englezăBucureştiNiculescu200522079
533Arnăutu Mihail, Ardelean LigiaConsonanţe liriceBucureştiMuzicală199017457
534Arnold BrianRecapitulări prin diagrame. Fizică IBucureştiALL Educaţional199921953
535Arnold BrianRecapitulări prin diagrame. Fizică IBucureştiALL Educaţional199921954
536Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911936
537Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911937
538Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911938
539Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911939
540Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911940
541Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911941
542Arsene Paraschiva, Popescu ŞtefanChimie şi probleme de chimie organicăBucureştiTehnică197911942
543Arseniev Vladimir KlavdievicPrin taigaua Extremului Orient.Vol. I Prin ţinutul Ussuri: expediţia din 1902-1906 în regiunea muntoasă Sihote-Alin BucureştiMeridiane198716052
544Arthus-Bertrand, YannPământul văzut din cer : un portret aerian al planeteiBucureştiUnivers200521550
545Asavinei Ion, Niculescu CorneliaGhid pentru utilizarea termocuplurilor în măsurări industrialeBucureştiTehnică198112502
546Asavinei Ion, Niculescu CorneliaGhid pentru utilizarea termocuplurilor în măsurări industrialeBucureştiTehnică198115075
547Asimov IsaacPovestiri cu roboţiBucureştiTeora199419229
548Asimov IsaacA doua fundațieBucureştiNemira199419231
549Asimov IsaacPreludiul fundaţieiBucureştiNemira199419232
550Asimov IsaacSoarele golBucureştiUnivers197521176
551Asimov IsaacCe știm și ce nu știm încă despre pământ și cerBucureştiElis199623186
552Asociaţia Chinologică Filiala BistriţaExpoziţie canină republicană cu participare internaţionalăBistriţa Asociaţia Chinologică198320910
553Asserate Asfa-WossenBunele maniere: mic tratat de supravieţuire în societateBucureştiNemira & Co.200521795
554Astafiev Viktor PetrovichVisul crestelor albe: roman-mozaicBucureştiUnivers198112555
555Atanasiu VictorViaţa lui Ilie MorometeBucureştiCartea Românească198414207
556Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785292
557Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785391
558Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785392
559Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785393
560Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785394
561Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785395
562Athénaios NaukratítesOspăţul înţelepţilorBucureştiMinerva19785396
563Atkinson EleanorGreyfriars BobbyLondonPenguin Books199422826
564Audirac Jean-Louis, Bonvallet René, Richerme AnnieMathématiques 2ParisCedex 06[s.a.]21347
565Austen JaneEpistolar. Lady SusanBucureştiUnivers199117520
566Austen JaneMândrie şi prejudecatăBucureştiGaramond199218231
567Austen JaneMândrie şi prejudecatăBucureştiGaramond199218232
568Austen JaneEpistolar. Lady SusanBucureştiUnivers199118442
569Austen JaneMândrie şi prejudecatăBucureştiLeda200621840
570Austen JaneEmmaOxfordOxford University Press199122821
571Austen JanePersuasionOxford Oxford University Press200322822
572 Averoff-Tossizza EvanghelosAmintiri şi speranţe: povestiriBucureştiIon Creangă197910270
573Averoff-Tossizza EvanghelosAmintiri şi speranţe: povestiriBucureştiIon Creangă197910267
574Averoff-Tossizza EvanghelosAmintiri şi speranţe: povestiriBucureştiIon Creangă197910268
575Avram MioaraOrtografie pentru toţi: 30 de dificultăţiBucureştiAcademiei RSR199017174
576Avram NicolaeIntroducere în spectroscopia RamanTimişoaraFacla198213639
577Avram Nicolae, Megan MihailTeste grilă matematică şi fizicăBucureştiTeora199418872
578Avramescu Aurel, Cărtianu PaulEnergetica mondială în perspectiva sfârşitului de mileniuBucureştiAcademiei RSR198515415
579Avramescu Aurel, Cărtianu PaulEnergetica mondială în perspectiva sfârşitului de mileniuBucureştiAcademiei RSR198515416
580Avrămuţ HoriaAlexandru Philippide: la răscrucile memorieiBucureştiCartea Românească198414395
581Axinte Mircea SorinChimia în gospodărie. Vol. 2: Reţete utileBucureştiCeres198414778
582Axinte Mircea SorinChimia în gospodărie. Vol. 2: Reţete utileBucureştiCeres198414779
583Ayguesparse AlbertMomentul adevărului. NonconformiştiiBucureştiUnivers199017238
584Ayguesparse AlbertMomentul adevărului. NonconformiştiiBucureştiUnivers199017239
585Ba JinFamiliaBucureştiUnivers197910446
586Ba JinFamiliaBucureştiUnivers197910447
587Babbie EarlPractica cercetării socialeIaşiPolirom201023219
588 Baboian DicÚtlevél a pokolba: a kábitószer lidérces kalandjaBukarestPolitikai Konyvkiado1970644
589 Baboian DicÚtlevél a pokolba: a kábitószer lidérces kalandjaBukarestPolitikai Konyvkiado19701898
590Babu-Buznea OvidiaDacii în conştiinţa romanticilor noştri : Schiţă la o istorie a dacismuluiBucureştiMinerva19796996
591Babu-Buznea OvidiaDacii în conştiinţa romanticilor noştri : Schiţă la o istorie a dacismuluiBucureştiMinerva19796997
592Babu-Buznea OvidiaDacii în conştiinţa romanticilor noştri : Schiţă la o istorie a dacismuluiBucureştiMinerva19796998
593Babu-Buznea OvidiaDacii în conştiinţa romanticilor noştri : Schiţă la o istorie a dacismuluiBucureştiMinerva19796999
594Babushkin Ivan VasilieviciAmintiri : 1893-1900BucureştiEditura pentru literatură196312216
595Bacalbaşa AntonMoş Teacă şi alte schiţeBucureştiIon Creangă19763011
596Bacalu AndreiSunet, zgomot, armonieBucureştiIon Creangă198314327
597Bach RichardIluzii. Pescăruşul Jonathan LivingstonBucureştiRam199519262
598Baciu Anibal, Baciu Ioan-CristianEnergia electrică şi mediul înconjurător: influenţe reciproceBucureştiTehnică198214317
599Baciu Anibal, Baciu Ioan-CristianEnergia electrică şi mediul înconjurător: influenţe reciproceBucureştiTehnică198214318
600Baciu Anibal, Baciu Ioan-CristianEnergia electrică şi mediul înconjurător: influenţe reciproceBucureştiTehnică198214319
601Baciu DorinPasărea pre limba eiIaşiJunimea198615846
602Baciu DorinPasărea pre limba eiIaşiJunimea198615847
603Baciu DorinPasărea pre limba eiIaşiJunimea198615848
604Baciu DorinPasărea pre limba eiIaşiJunimea198615849
605Baciu DumitruLumini musceleneBucureştiSport-Turism198011273
606Baciu Ion, Greabu Maria, Dumitraşcu FloreaTeste de chimie organică pentru bacalaureat şi admiterea la facultateBucureştiALL Educaţional200321959
607Baciu NicolaeAgonia României 1944-1948 : Dosarele secrete acuzăCluj-NapocaDacia199017311
608Baciu NicolaeAgonia României 1944-1948 : Dosarele secrete acuzăCluj-NapocaDacia199017312
609Baciu NicolaeAgonia României 1944-1948 : Dosarele secrete acuzăCluj-NapocaDacia199017590
610Baciu NicolaeAgonia României 1944-1948 : Dosarele secrete acuzăCluj-NapocaDacia199017591
611Baciu NicolaeYalta şi crucificarea României: din ciclul Caderea EuropeiRomaEuropa198318137
612Baciu NicolaeYalta şi crucificarea României: din ciclul Caderea EuropeiRomaEuropa198320976
613Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198416411
614Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198416412
615Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198416455
616Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198420957
617Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198422871
618Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198422872
619Bacivarof Ioan CConexiuni prin lipire în aparatura electronicăBucureştiTehnică198422873
620Baconsky A.E.Poeţi şi poezieBucureştiEditura pentru literatură19631090
621Baconsky A.E.Corabia lui Sebastian: poezii şi antipoeziiBucureştiCartea Românească19785939
622Baconsky A.E.Fluxul memorieiBucureştiMinerva198715998
623Bacovia GeorgeProzăBucureştiMinerva198010980
624Bacovia GeorgePoezii. ProzăBucureştiMinerva198715750
625Bacovia GeorgePlumbChişinăuHyperion199219178
626Bacovia GeorgePlumbChişinăuHyperion199219179
627Bacovia GeorgeOpereBucureştiFundaţia Culturală Română199419401
628Bacovia GeorgePoeziiBucureştiSaeculum I.O.199619505
629Bacovia GeorgePoeziiBucureştiMinerva198019506
630Bacovia GeorgeVersuri BucureştiSaeculum I.O.199619507
631Bacovia GeorgePlumbBucureşti100+1Gramar200421648
632Bacovia GeorgePlumbBucureşti100+1Gramar200421649
633Bacovia GeorgeOpera poeticăChişinăuCartier200521659
634Bacovia GeorgePoezii aleseBucureştiŞtefan200421752
635Bacovia GeorgePoezii aleseBucureştiŞtefan200421753
636Bacovia GeorgePoezii aleseBucureştiŞtefan200421754
637Bacovia GeorgePoezii aleseBucureştiŞtefan200421756
638Bacovia GeorgeOpereBucureştiSemne200622710
639Bacovia GeorgeOpereBucureştiSemne200622711
640Bacovia GeorgePoeziiBucureştiMinerva200723003
641Bacovia GeorgePoeziiBucureştiMinerva200723004
642Bacovia GeorgeOpereBucureştiSemne200623151
643Bacrău DumitruFizică: 400 de probleme şi 40 de teste-grilă pentru elevii claselor VI-VIIIBucureştiCorint200521515
644Badea MarianaLiteratura română. Poezia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220530
645Badea MarianaLiteratura română. Poezia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220531
646Badea MarianaLiteratura română. Dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220532
647Badea MarianaLiteratura română. Dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220533
648Badea MarianaLiteratura română. Proza pentru elevii de liceuBucureştiBadea&Profesional Consulting200120534
649Badea MarianaLiteratura română. Proza pentru elevii de liceuBucureştiBadea&Profesional Consulting200120535
650Badea MarianaLiteratura română. Dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220554
651Badea MarianaPersonaje literare pentru elevi clasele V-XIIBucureştiRegis &Profesional Consulting200220555
652Badea MarianaLiteratura română: examenul de capacitate clasele V-VIIIBucureştiBadea&Profesional Consulting200320556
653Badea MarianaLimba şi literatura română. Proza poezia dramaturgia bacalaureat partea a douaBucureştiBadea&Profesional Consulting200320569
654Badea MarianaLimba şi literatura română. Proza poezia dramaturgia bacalaureat partea a douaBucureştiBadea&Profesional Consulting200320570
655Badea MarianaLiteratura română. Dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220650
656Badea MarianaLiteratura română. Dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220651
657Badea MarianaLiteratura română. Poezia pentru elevii de liceuBucureştiRegis &Profesional Consulting200220652
658Badea MarianaLiteratura română. Proza pentru elevii de liceuBucureştiBadea&Profesional Consulting200120653
659Badea MarianaLiteratura română. Proza poezia dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiBadea&Profesional Consulting200320655
660Badea MarianaLiteratura română. Proza poezia dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiBadea&Profesional Consulting200421438
661Badea MarianaLiteratura română. Proza poezia dramaturgia pentru elevii de liceuBucureştiBadea&Profesional Consulting200421439
662Badea MarianaPersonaje literare pentru elevi clasele V-XIIBucureştiBadea&Profesional Consulting200321500
663Badea MarianaLimba şi literatura română pentru elevii de liceu clasa a XI-aBucureştiBadea&Profesional Consulting200622195
664Badea MarianaLimba şi literatura română pentru elevii de liceu clasa a XI-aBucureştiBadea&Profesional Consulting200622196
665Badea Mariana, Negru MarianaLiteratura română pentru elevii de gimnaziuBucureştiBadea&Profesional Consulting200320654
666Badea Mariana, Techirdalian Aurora Limba şi literatura română: concepte operaţionale, teste, tipuri de compuneri BucureştiBadea&Profesional Consulting200320571
667Badea Mariana, Techirdalian AuroraLimba şi literatura română: concepte operaţionale, teste, tipuri de compuneri BucureştiBadea&Profesional Consulting200421661
668Badea MarinGermani împotriva lui HitlerCluj-NapocaDacia198011513
669Badea MarinGermani împotriva lui HitlerCluj-NapocaDacia198011733
670Badea MarinGermani împotriva lui HitlerCluj-NapocaDacia198012007
671Badea MarinGermani împotriva lui HitlerCluj-NapocaDacia198012008
672Badea Marin, Bodea Gheorghe I.Avram Iancu în conştiinţa poporului românCluj-NapocaDacia19762873
673Badea Marin, Bodea Gheorghe I.Avram Iancu în conştiinţa poporului românCluj-NapocaDacia19762874
674Badea SorinForjarea şi extruziunea materialelor metaliceBucureştiE.D.P.198012046
675Badea SorinForjarea şi extruziunea materialelor metaliceBucureştiE.D.P.198012047
676Bader TiberiuEpoca bronzului în nord-vestul Transilvaniei:cultura pretracică şi tracicăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19786166
677Bader TiberiuEpoca bronzului în nord-vestul Transilvaniei:cultura pretracică şi tracicăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19786167
678Bader TiberiuEpoca bronzului în nord-vestul Transilvaniei:cultura pretracică şi tracicăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19786168
679Bader TiberiuEpoca bronzului în nord-vestul Transilvaniei:cultura pretracică şi tracicăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19786786
680Badiu GheorgheDurerea prieten sau duşman?BucureştiMedicală198615837
681Badiu GheorgheDurerea prieten sau duşman?BucureştiMedicală198615838
682Bagdasar Nicolae, Bogdan Virgil, Narly CAntologie filosofică: filosofi străiniBucureştiUniversal Dalsi199519421
683Bagdasar RaduInformatica mirabilis: arta şi literatura de calculatorCluj-NapocaDacia 198213531
684Baier Hannelore, Schlarb CorneliaFrauen in Rumänien. Lebensberichte zur Lage der Frauen in Beruf-Familie-Gesellschaft-KircheSibiuHora200017946
685Bajanov BorisKremlinul anilor '20: Memoriile fostului secretar al lui StalinOradeaCogito199118023
686Bajanov BorisKremlinul anilor '20: Memoriile fostului secretar al lui StalinOradeaCogito199118024
687Balaban RomulusRomâni celebriCluj-NapocaDacia19797325
688Balaban RomulusRomâni celebriCluj-NapocaDacia19797326
689Balabanian Norman, Bickart Theodor ATeoria modernă a circuitelor (reţelelor)BucureştiTehnică19741013
690Balabanian Norman, Bickart Theodor ATeoria modernă a circuitelor (reţelelor)BucureştiTehnică19744314
691 Balacciu Jana , Chiriacescu RodicaDicţionar de lingvişti şi filologi români BucureştiAlbatros19785699
692 Balacciu Jana , Chiriacescu RodicaDicţionar de lingvişti şi filologi români BucureştiAlbatros19785700
693Balaci AlexandruBoccaccioBucureştiAlbatros19765588
694Balaci AlexandruLudovico Ariosto: contemporanul nostruBucureştiAlbatros19745633
695Balaci AlexandruMantegna: albumBucureştiMeridiane198010745
696Balaci AncaPelerin la templul lumiiBucureştiEditura pentru tineret199017186
697Balahur PaulCălătoria cu dirijabilul: poemeIaşiJunimea198011813
698Balahur PaulCălătoria cu dirijabilul: poemeIaşiJunimea198011818
699Balan L, Trandafir M Literatura română pentru bacalaureat: eseuri şi testeIaşiPolirom200522210
700Balaurescu Dumitru, Eremia MirceaÎmbunătăţirea factorului de putere 94BucureştiTehnică198112712
701Balotă NicolaeUmanităţi: eseuriBucureştiEminescu19735377
702Balotă NicolaeOpera lui Tudor ArgheziBucureştiEminescu197910076
703Baltazar ApcarConvorbiri artisticeBucureştiMeridiane19735470
704Baltrušaitis JurgisMetamorfozele goticuluiBucureştiMeridiane19785990
705Balzac Honoré DeEugénie GrandetBucureştiCartea Românească197219
706Balzac Honoré DeIluzii pierduteBucureştiEditura pentru literatură19661505
707Balzac Honoré DeEugénie Grandet. Moş GoriotBucureştiTineretului19681507
708Balzac Honoré DeMemoriile a două tinere căsătoriteBucureştiCartea Româneascăs.a.3286
709Balzac Honoré DeMemoriile a două tinere căsătoriteBucureştiCartea Româneascăs.a.3287
710Balzac Honoré DeMaxime și cugetăriBucureştiAlbatros19797549
711Balzac Honoré DeFemeia la treizeci de ani. Istoria celor treisprezece.BucureştiCartea Românească198114662
712Balzac Honoré DeComedia umană Vol. 3BucureştiUnivers198414741
713Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa privată (urmare) Vol. 3BucureştiUnivers198414906
714Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa privată (urmare) Vol. 4BucureştiUnivers198515171
715Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa privată (urmare) Vol. 6BucureştiUnivers198716122
716Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa pariziană Vol. 8BucureştiUnivers199016923
717Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa pariziană Vol. 8BucureştiUnivers199016924
718Balzac Honoré DeTalismanul miraculosBucureştiSaturn199118213
719Balzac Honoré DeTalismanul miraculosBucureştiSaturn199118214
720Balzac Honoré DeTalismanul miraculosBucureştiSaturn199118215
721Balzac Honoré DeEugénie GrandetBucureştiPrietenii cărţii199118385
722Balzac Honoré DeEugénie GrandetBucureştiPrietenii cărţii199118386
723Balzac Honoré DeEugénie GrandetBucureştiPrietenii cărţii199118387
724Balzac Honoré DeEugénie GrandetBucureştiPrietenii cărţii199118388
725Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa pariziană (urmare) Vol. 9BucureştiUnivers199218479
726Balzac Honoré DeComedia umană : studii de moravuri. Scene din viaţa pariziană (urmare) Vol. 9BucureştiUnivers199218480
727Balzac Honoré De Moş GoriotBucureştiMondero199720068
728Balzac Honoré DeFemeia de treizeci de ani. Istoria măririi şi decăderii lui Cesar BirotteauChişinăuAsociaţia Cartea199320348
729Balzac Honoré DeIstoria celor treisprezece. Banca Nucingen ChişinăuAsociaţia Cartea199320349
730Balzac Honoré DeBéatrix. Eugénie GrandetBucureştiCartea Românească197222271
731 Banciu Axente SeverDin istoria industriei româneşti. Petrolul. PetroleumBucureştiTehnică198112631
732 Banciu Axente SeverDescoperiri epocale în chimieBucureştiAlbatros198314179
733Banciu Paul EugenCasa ursei mariCluj-NapocaDacia19786111
734Banciu Paul EugenCasa ursei mariCluj-NapocaDacia19786112
735Banciu Paul EugenMuflonulTimişoaraFacla198615483
736Banciu Paul EugenMuflonulTimişoaraFacla198615484
737Band MaxUn drac de fată[s.l.]Moderna[s.a.]17725
738Band MaxUn drac de fată[s.l.]Moderna[s.a.]17727
739Bandrabur IonelFiul primaruluiBucureştiAlbatros19762879
740Bandura LudwikElevii dotaţi şi dirijarea instruirii lorBucureştiE.D.P.19795916
741Bandura LudwikElevii dotaţi şi dirijarea instruirii lorBucureştiE.D.P.19795917
742Bandura LudwikElevii dotaţi şi dirijarea instruirii lorBucureştiE.D.P.19795918
743Bandura LudwikElevii dotaţi şi dirijarea instruirii lorBucureştiE.D.P.19795919
744Banea G.Mușchetarii în Balcani vin apele!BucureştiMinerva198213942
745Banea HoreaSubiecte propuse la examenele profesorilor de matematică 1976-1995 Vol IPiteştiParalela 45199719732
746Bantaş AndreiDicţionar englez-român: 35000 de cuvinteBucureştiTeora199519345
747Bantaş AndreiDicţionar român-englez: 40000 de cuvinteBucureştiTeora199519346
748 Bantaş, Andrei; Clonţea, Procopie; Brânzeu, PiaManual de literatură engleză şi americanăBucureştiTeora199418892
749Banu ConstantinUmbra soareluiBucureştiMilitară198010767
750Banuș MariaHimeraBucureştiCartea Românească198011106
751Banuș MariaHimeraBucureştiCartea Românească198011107
752Banuș MariaOrologiu cu figuriBucureştiEminescu198414484
753Banuș MariaFiestaBucureştiCartea Românească199017453
754Banuș MariaOrologiu cu figuriBucureştiEminescu198421040
755Barabas A, Hodoşan F, Mantsch, H.Mesagerii chimiciBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică1975317
756Barabas A, Hodoşan F, Mantsch, H.Mesagerii chimiciBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică1975318
757Baranga AurelPoeziiBucureştiEditura pentru literatură19681749
758Baranga AurelViaţa unei femei:dramă în două părţiBucureştiEminescu19762586
759Baranga AurelSatiriceBucureştiEminescu199721142
760Baranga AurelSatiriceBucureştiEminescu199721143
761Barany TamașOraș, în luminile seriiBucureştiUnivers199017209
762Barany TamașOraș, în luminile seriiBucureştiUnivers199017210
763Barber RichardSfântul Graal: Imaginaţie şi credinţăOradeaAquila'93
200521637
764Barbey d'Aurevilly Jules DandysmulIaşiPolirom199519432
765Barbilian DanAlgebrăBucureştiE.D.P.198515341
766Barbilian Dan, Barbu IonPagini inediteBucureştiAlbatros198112749
767Barbu EugenSă nu-ţi faci prăvălie cu scăriBucureştiEminescu1975308
768Barbu EugenO istorie polemică şi antologică a literaturii române de la origini pînă la prezent. Poezia română contemporanăBucureştiEminescu19751263
769Barbu EugenO istorie polemică şi antologică a literaturii române de la origini pînă la prezent. Poezia română contemporanăBucureştiEminescu19751264
770Barbu EugenMiresele: nuveleBucureştiMinerva19751429
771Barbu EugenMiresele: nuveleBucureştiMinerva19751430
772Barbu EugenIncognito Vol.IBucureştiAlbatros19762170
773Barbu EugenPe-un picior de plai…BucureştiSport-Turism19785389
774Barbu EugenIncognito Vol.IIIBucureştiAlbatros19787682
775Barbu EugenIncognito Vol.IIIBucureştiAlbatros19787684
776Barbu EugenIncognito Vol.IIIBucureştiAlbatros197611772
777Barbu EugenCaietele princepelui: jurnalul unor romane Vol. 7BucureştiEminescu198112588
778Barbu EugenSăptămâna nebunilorBucureştiAlbatros198112779
779Barbu EugenSăptămâna nebunilorBucureştiAlbatros198114939
780Barbu EugenIanusBucureştiGramar199318930
781Barbu EugenPrincepeleBucureştiGramar199419152
782Barbu EugenIanusBucureştiGramar199319153
783Barbu EugenGroapaBucureşti100+1 Gramar199819884
784Barbu EugenGroapaBucureşti100+1 Gramar199820090
785Barbu Ghiţă, Barbu VladManual service: sisteme de injecţie, motoare dieselBucureştiTehnică200220600
786Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799546
787Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799547
788Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799548
789Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799549
790Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799550
791Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799552
792Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799553
793Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros19799554
794Barbu IonPoeziiBucureştiAlbatros197912202
795Barbu IonIon Barbu în corespondență: documente literare Vol.IBucureştiMinerva198214122
796Barbu IonIon Barbu în corespondență: documente literare Vol.IBucureştiMinerva198214123
797Barbu IonRiga Crypto şi Lapona Enigel: versuri şi prozăBucureştiMinerva199519103
798Barbu IonJoc secund: versuri, prozăChişinăuLibra199719854
799Barbu IonJoc secund: versuri, prozăChişinăuLibra199719874
800Barbu IonJoc secund: versuri, prozăChişinăuLibra199719875
801Barbu MarianCîmpia nu este singurăBucureştiAlbatros198615734
802Barbu MarianCîmpia nu este singurăBucureştiAlbatros198615735
803Barbu MarianOrașul la ora amintirilorCraiovaScrisul Românesc198421138
804Barbu NicolaeMomente din istoria teatrului românescBucureştiEminescu19775573
805Barbu NicolaeMomente din istoria teatrului românescBucureştiEminescu19775574
806Barbu ValeriaSimbioză şi parazitismBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910492
807Barbu ValeriaSimbioză şi parazitismBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910493
808Barbu ValeriaSimbioză şi parazitismBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910494
809Barbu VasileTomis : oraşul poetului exilatBucureştiAlbatros19726283
810Barbu VasileTomis : oraşul poetului exilatBucureştiAlbatros19726284
811Barclay Florence L.Mătăniile(The rosary)CraiovaTribuna199017394
812Barclay Florence L.Mătăniile(The rosary)CraiovaTribuna199017615
813Barclay Florence L.Mătăniile(The rosary)CraiovaTribuna199017869
814Barclay Florence L.Mătăniile(The rosary)CraiovaTribuna199018062
815Barclay Florence L.Mătăniile(The rosary)CraiovaTribuna199018063
816Barhad BernarBolile provocate de pulberi şi prevenirea lorBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011521
817Bari Ioan, Dumitrescu SterianȘansele unei lumi: subdezvoltarea fenomen ireversibil?BucureştiPolitică198816219
818Barkakati NabaTotul despre Red Hat LinuxBucureştiTeora200020296
819Barker R.W. JElectronică aplicată: întrebări şi răspunsuriBucureştiTehnică19711357
820Barker R.W. JElectronică aplicată: întrebări şi răspunsuriBucureştiTehnică197111370
821Barker R.W. JElectronică aplicată: întrebări şi răspunsuriBucureştiTehnică197121234
822Barker R.W. JElectronică aplicată: întrebări şi răspunsuriBucureştiTehnică197121235
823Barlow JamesTransatlanticulBucureştiUnivers197619219
824Barna L, Nămoloiu T,CzeizlerGeometrie descriptivă şi desen tehnicTimişoaraInstitutul Politehnic19691511
825Barnea ElenaEfectele poluării atmosferei asupra aparatului respirator la copiiBucureştiMedicală19785579
826Barnes JonathanAristotel: monografieBucureştiHumanitas199619437
827Barrow John Revolta de pe BountyBucureştiMeridiane197614696
828Barrow John . DOriginea universuluiBucureştiHumanitas199419261
829Barrow John . DOriginea universuluiBucureştiHumanitas200722470
830Bart JeanScrieri II: Schițe marine. Din lumea porturilor. Europolis. Însemnări și amintiri din periodiceBucureştiMinerva19799481
831Bart JeanScrieri II: Schițe marine. Din lumea porturilor. Europolis. Însemnări și amintiri din periodiceBucureştiMinerva19799482
832Bart JeanScrieri II: Schițe marine. Din lumea porturilor. Europolis. Însemnări și amintiri din periodiceBucureştiMinerva19799483
833Bart JeanEuropolisBucureştiMinerva198011498
834Bart JeanEuropolisBucureştiMinerva198011514
835Bart JeanEuropolisBucureştiMinerva198011697
836Bart JeanEuropolisBucureştiIon Creangă198213563
837Bart JeanEuropolisBucureştiIon Creangă198213564
838Bart JeanEuropolisBucureştiMinerva198014665
839Bart JeanEuropolis și trei nuveleBucureştiMilitară198515190
840Bart JeanEuropolis și trei nuveleBucureştiMilitară198515191
841Bart JeanEuropolisIașiJunimea199016983
842Bart JeanEuropolisIașiJunimea199016984
843Bart JeanEuropolisIașiJunimea199016985
844Bart JeanDupă furtunăBucureştiTineretului198021174
845Bartalis JanosPoeziiBucureştiEditura pentru literatură19681698
846Barthes RolandPlăcerea textuluiChişinăuCartier200622735
847Bartoş GheorgheRăscoala lui Horea : Bibliografie analiticăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19763190
848Bartoş GheorgheRăscoala lui Horea : Bibliografie analiticăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19763191
849Bashevis-Singer IsaacGhimpl-netotul şi alte povestiriBucureştiCartea Românească199016934
850Bashevis-Singer IsaacGhimpl-netotul şi alte povestiriBucureştiCartea Românească199016935
851Bassani GiorgioÎntre ziduriBucureştiMinerva198112072
852Bassani GiorgioÎntre ziduriBucureştiMinerva198112073
853Baudez Claude, Picasso SydneyMayașii: o civilizație dispărutăBucureştiUnivers200723048
854Baum Lyman FrankVrăjitorul din OzBucureştiRegis [s.a.]21412
855Baum Lyman FrankThe Girl who owned a Bear=Fetiţa care avea un urs; The magic bon Bons= Bomboanele magice; The King of the Polar Bears=Regele urşilor polariPiteştiParalela 45200522104
856Baum VickiNu se ştie niciodată= Sait-on jamaisBucureştiFemina199118056
857Baum VickiNu se ştie niciodată= Sait-on jamaisBucureştiFemina199118057
858Baum VickiNu se ştie niciodată= Sait-on jamaisBucureştiFemina199118058
859Baumont MauriceÎn miezul afacerii DreyfusBucureştiPolitică198010648
860Baumont MauriceÎn miezul afacerii DreyfusBucureştiPolitică198010759
861Baumont MauriceMarea conjuraţie împotriva lui HitlerBucureşti[s.n.] 197721175
862Bayley JohnFascinația romantismuluiBucureştiUnivers198213831
863Bayley JohnFascinația romantismuluiBucureştiUnivers198213832
864Bazin AndrѐCe este cinematograful?BucureştiMeridiane19681655
865Băbălău NicolaeAmurgul se lăsase în zoriCraiovaScrisul Românesc198314002
866Băbălău NicolaeAmurgul se lăsase în zoriCraiovaScrisul Românesc198314003
867Bădescu DinuPe cărările unei vieţi de boemBucureştiMuzicală19735346
868Băiaşu N.Gh, Magda S.Gimnastica zilnică pentru bărbaţiBucureştiStadion197420943
869Băiculescu GeorgeAcasă: povestiriBucureştiCartea Românească198213759
870Băieșu IonChiţimia: dramă în două părţiBucureştiEminescu1975357
871Băieșu IonPompierul și opera: schițe umoristiceBucureştiCartea Românească19762238
872Băieșu IonUn activist al suferințeiBuzăuAlex199117854
873Băieșu IonUn activist al suferințeiBuzăuAlex199117855
874Băieșu IonUn activist al suferințeiBuzăuAlex199117856
875Băieșu IonUn activist al suferințeiBuzăuAlex199117857
876Băileșteanu Fănuş Introducere în opera lui Mihail SadoveanuBucureştiMinerva19774155
877Băileșteanu Fănuş Introducere în opera lui Mihail SadoveanuBucureştiMinerva19774156
878Băileșteanu Fănuş Abside: eseuriBucureştiEminescu19799540
879Băileșteanu Fănuş Abside: eseuriBucureştiEminescu19799541
880Băileșteanu Fănuş Refracţii: prozatori români contemporaniBucureştiCartea Românească198011648
881Băileșteanu JeanDealul lupuluiCraiovaScrisul Românesc19784775
882Băjenescu TituSisteme personale de comunicaţiiBucureştiTeora200020598
883Băjenescu TituManagementul reţelelor moderne de telecomunicaţiiBucureştiTeora199821483
884Băjenescu TituManagementul reţelelor moderne de telecomunicaţiiBucureştiTeora199821617
885Băjenescu TituSisteme personale de comunicaţiiBucureştiTeora200021618
886Bălan GeorgeNoi şi clasicii sau de la muzică spre "antimuzică"? (o istorie mai neobişnuita a muzicii)BucureştiTineretului196712212
887Bălan Ion DoduCondiţia creaţiei: portreteBucureştiAlbatros19685488
888Bălan Ion DoduConstelaţii diurneBucureştiAlbatros197910134
889Bălan Ion DoduIoan Slavici sau roata de la carul mareBucureştiAlbatros198514830
890Bălan Ştefan,,Şi totuşi se mişcă"... Din viaţa şi opera lui Galileo GalileiBucureştiŞtiinţifică196314065
891Bălan ŞtefanLecţii complementare de mecanică teoreticăBucureştiE.D.P.196920995
892Bălă ConstantinMaşini electrice: teorie şi încercăriBucureştiE.D.P.198222874
893Bălăceanu-Stolnici ConstantinCele trei săgeți: Destine la confluența cu istoria: Saga bălacenilorBucureştiEminescu199017216
894Bălăceanu-Stolnici ConstantinCele trei săgeți: Destine la confluența cu istoria: Saga bălacenilorBucureştiEminescu199017217
895Bălăceanu-Stolnici ConstantinCele trei săgeți: Destine la confluența cu istoria: Saga bălacenilorBucureştiEminescu199018425
896Bălăceanu-Stolnici ConstantinCele trei săgeți: Destine la confluența cu istoria: Saga bălacenilorBucureştiEminescu199018426
897Bălăeţ DumitruTopos atopos: versuriBucureştiEditura pentru literatură19691781
898Bălăeţ DumitruRegăsirea continuăCraiovaScrisul Românesc198615781
899Bălăeţ DumitruRegăsirea continuăCraiovaScrisul Românesc198615782
900Bălăiță GeorgeÎntâmplări din noaptea soarelui de lapteBucureştiTineretului1967806
901Bălăiță GeorgeLumea în două zileBucureştiEminescu198514956
902Bălăiță GeorgeLumea în două zileBucureştiEminescu198514957
903Bălănoiu EmiliaCopilăria, adolescența și tinerețea lui Nicolae OstiaBucureştiEminescu19715510
904Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaMaşini electrice şi acţionări: sinteze pentru examenul naţional de bacalaureat BucureştiEconomică Preuniversitaria200020692
905Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaMaşini electrice şi acţionări: sinteze pentru examenul naţional de bacalaureat BucureştiEconomică Preuniversitaria200020693
906Bălăucă Artur, Măgureanu Toader,Negrescu AlexandruAritmetică, algebră, geometrie: auxiliar la manualele alternativeIașiTaida200521504
907Bălcescu NicolaeScrieri BucureştiIon Creangă197382
908Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiEditura pentru literatură1967559
909Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiEditura pentru literatură1967836
910Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiMinerva1975951
911Bălcescu NicolaeScrieri aleseBucureştiMinerva19736158
912Bălcescu NicolaeScrieri aleseBucureştiMinerva19736159
913Bălcescu NicolaeScrieri aleseBucureştiMinerva19736160
914Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiMinerva197011188
915Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiMilitară198414209
916Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiMilitară198414210
917Bălcescu NicolaeRomânii supt Mihai-Voievod ViteazulBucureştiMilitară198422556
918Băleanu Andrei, Băltăreţu ConstantinCultura spectacolului teatral: de vorbă cu 12 regizoriBucureştiMeridiane19765626
919Băleanu Andrei, Dragnea DoinaActorul în căutarea personajului: 25 de convorbiri despre arta spectacolului teatralBucureştiMeridiane198112069
920Băltăceanu OCarte pentru tineretBucureştiMedicală199017355
921Băltăreţu Aurelian100 de monumente ale naturiiBucureştiIon Creangă19774540
922Băltăreţu AurelianFlorile-parfum şi culoareBucureştiAlbatros198010912
923Băltăreţu AurelianFlorile-parfum şi culoareBucureştiAlbatros198011553
924Băltăreţu AurelianFlorile-parfum şi culoareBucureştiAlbatros198011554
925Bălu Ion G. Călinescu 1899-1965: BiobibliografieBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19751119
926Bălu Ion G. Călinescu 1899-1965: BiobibliografieBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19751120
927Bălu IonViața lui Ion CreangăBucureştiCartea Românească199017116
928Bălu IonViața lui Ion CreangăBucureştiCartea Românească199017117
929Bălu IonLiteratura română pentru clasa a XII-a şi bacalaureatBucureştiMinerva199419045
930Bălu IonViața lui G. CălinescuBucureştiLibra199419338
931Bălu IonEnigma Otiliei de George CălinescuCluj-NapocaDacia200020373
932Bălulescu PompiliuStingerea incendiilorBucureştiTehnică198115083
933Bănăţeanu TancredProlegomene la o teorie a esteticii artei populareBucureştiMinerva198515337
934Băncilă Elena,,Trage lașule”: carte Despre Bogdan Serban Stan, Erou Al Revolutiei Din Decembrie 1989BucureştiVictor Frunză199017883
935Bănciulescu VictorAm dat mâna cu eiBucureştiSport-Turism19774531
936Bănciulescu VictorAm dat mâna cu eiBucureştiSport-Turism19774532
937Bănciulescu VictorAm dat mâna cu eiBucureştiSport-Turism19775527
938Bănciulescu VictorAm dat mâna cu eiBucureştiSport-Turism19775528
939Bănciulescu VictorMai mult decât o victorieBucureştiAlbatros198616298
940Bănciulescu VictorOrele astrale ale sportuluiBucureştiSport-Turism198916530
941Bănciulescu VictorOrele astrale ale sportuluiBucureştiSport-Turism198916531
942Bănciulescu-Cozadini Renee, Bănciulescu Victor,,Şi totuşi voi mai zbura"BucureştiMilitară196721141
943Bănescu FlorinAnotimp al ninsorilor albastreBucureştiEminescu19751325
944Bănescu FlorinAnotimp al ninsorilor albastreBucureştiEminescu19751327
945Bănescu FlorinAnotimp al ninsorilor albastreBucureştiEminescu19751328
946Bănescu FlorinTangajBucureştiEminescu198011051
947Bănescu FlorinTangajBucureştiEminescu198011052
948Bănescu FlorinTangajBucureştiEminescu198011161
949Bănescu FlorinTangajBucureştiEminescu198011162
950Bănescu FlorinCalendar pe o sută de aniTimişoaraFacla198213299
951Bănescu FlorinCalendar pe o sută de aniTimişoaraFacla198213772
952Bănescu FlorinDrumul gugulanilorTimişoaraFacla198717223
953Bănulescu ȘtefanIarna bărbațilorBucureştiEminescu19796596
954Bănulescu ȘtefanIarna bărbațilorBucureştiEminescu19796597
955Bănulescu ȘtefanIarna bărbațilorBucureştiEminescu19797088
956Bănulescu ȘtefanIarna bărbațilorBucureştiEminescu19797089
957Bănulescu ȘtefanIarna bărbațilorBucureştiEminescu19798703
958Bănulescu ȘtefanScrisori din provincia de sud-est sau o bătălie cu povestiriBucureştiNemira199418927
959Bănulescu ȘtefanScrisori din provincia de sud-est sau o bătălie cu povestiriBucureştiNemira199418928
960Bănulescu ȘtefanScrisori din provincia de sud-est sau o bătălie cu povestiriBucureştiNemira199419200
961Bănulescu ȘtefanScrisori din provincia de sud-est sau o bătălie cu povestiriBucureştiNemira199419201
962Bănulescu ȘtefanScrisori din provincia de sud-est sau o bătălie cu povestiriBucureştiNemira199419202
963Bănulescu ȘtefanCartea de la MetopolisBucureştiAlbatros199619414
964Bănulescu ȘtefanCartea de la MetopolisBucureştiAlbatros199619415
965Bănulescu ȘtefanCartea de la MetopolisBucureştiAlbatros199620433
966Bănulescu ȘtefanCartea de la MetopolisBucureştiAlbatros199620434
967Bănulescu ȘtefanCartea de la MetopolisBucureştiAllfa199921889
968Bănuș MaxCei care m-au ucisBucureştiTinerama199117451
969Bănuș MaxCei care m-au ucisBucureştiTinerama199117452
970Bănuţă IonPanorama focului albastruBucureştiAlbatros[s.a.]1257
971Băran TudorReflexele timpului: localităţi ale ţării în pagini de reportajBucureştiPolitică19775519
972Băran VasileOra: opinii, reportaje, ancheteBucureştiEminescu19762590
973Băran VasileDiamantul viuBucureştiCartea Românească19785654
974Băran VasileDiamantul viuBucureştiCartea Românească19785655
975Băran VasilePământul plat: romanul unui visBucureştiIon Creangă19796747
976Băran VasilePământul plat: romanul unui visBucureştiIon Creangă19796748
977Băran VasilePământul plat: romanul unui visBucureştiIon Creangă19796749
978Băran VasilePământul plat: romanul unui visBucureştiIon Creangă19796750
979Băran VasileI.M.N. Impresii, microsioane, notațiiBucureştiCartea Românească198112328
980Băran VasileRanița grea a iubiriiBucureştiMilitară198514800
981Băran VasileRanița grea a iubiriiBucureştiMilitară198514801
982Bărănescu RodicaTurism şi alimentaţie publicăBucureştiE.D.P.19752205
983Bărboi C, Lişman V, Popescu MLimba şi literatura română: comentarii, sinteze, noţiuni de teorie literară, noţiuni de limbă BucureştiMeteor Press200522089
984Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Limba şi literatura română în liceee. Antologie de texte literare, comentarii şi sinteze pentru clasa a XI-a. BucureştiRegis199518409
985Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Literatura română: clasa a XI-a. Antologie de texte literare BucureştiRegis199518410
986Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Literatura română: clasa a XI-a. Antologie de texte literare BucureştiRegis199519036
987Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Literatura română: clasa a XI-a. Antologie de texte literare BucureştiRegis199519037
988Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Literatura română: clasa a XI-a. Antologie de texte literare BucureştiRegis199519038
989Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Literatura română: clasa a XI-a. Antologie de texte literare BucureştiRegis199519039
990Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Arte poetice. Literatură română şi cultură în şcoalăBucureştiRecif199519394
991Bărboi Constanţa, Boatcă Silvestru, Popescu Marieta Literatura română: clasa a XI-a. Antologie de texte literare BucureştiRegis199521376
992Bărboi Constanţa, Popescu Marieta Limba şi literaturaromână pentru clasa a XI-a poezie şi dramaturgieBucureştiMeteor Press200221493
993Bărboi Constanţa, Popescu Marieta, Boatcă SilvestruDicţionar de personaje literare pentru gimnaziu şi liceu BucureştiNiculescu200521510
994Bărbuceanu ConstantinCasa păcatelorBucureştiCartea Românească198011651
995Bărbulescu ConstantinMetode şi tehnici de optimizare a organizării producţiei în unităţile industrialeBucureştiPolitică19784589
996Bărbulescu Elena, Stoica DumitruConducerea științifică a școliiCraiovaScrisul Românesc19774101
997Bărbulescu MartaFumul albastruBucureştiCartea Românească199917219
998Bărbulescu MihaiMaciiBucureştiCartea Românească19787033
999Bărbulescu NicolaeBazele fizice ale relativităţii einsteinieneBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19797356
1000Bărbulescu Petre, Cloşcă IonelRepere de cronologie internaţională 1914-1945BucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198213199
1001Bărbulescu RăzvanCu stimă, frumoşii mei contemporaniBucureştiEminescu198515411
1002Bărbulescu RăzvanCu stimă, frumoşii mei contemporaniBucureştiEminescu198515412
1003Bărbulescu RăzvanCu stimă, frumoşii mei contemporaniBucureştiEminescu198515413
1004Bărbulescu Romulus, Anania GeorgeFerma oamenilor de piatrăGalațiInterContempPress199017489
1005Bărbulescu Romulus, Anania GeorgeFerma oamenilor de piatrăGalațiInterContempPress199017490
1006Bărbulescu Romulus, Anania GeorgeDoandoBucureştiNemira199218368
1007Bărbulescu VioletaGramatică practică a limbii române cu o culegere de exerciţiiCraiovaTerathopius199520117
1008Bărduță Vasile Valențele formative ale educațieiRm. VâlceaCONPHYS200220624
1009Băşoiu M, Costache C20 scheme electronice pentru amatori Vol II nr.140BucureştiTehnică197911015
1010Băşoiu M, Costache C20 scheme electronice pentru amatori Vol.IBucureştiTehnică [s.a.]15437
1011Băşoiu M, Costache C20 scheme electronice pentru amatori Vol.IIBucureştiTehnică [s.a.]15438
1012Băşoiu MihaiSelectoare de canale FIF tranzistorizate Vol.IIBucureştiTehnică197812578
1013Băşoiu Mihai, Silişteanu MihailCircuite integrateTV folosite în receptoarele TV moderneBucureştiTeora199519191
1014Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19797502
1015Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19797503
1016Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19797504
1017Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19797505
1018Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19797506
1019Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19797507
1020Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19798988
1021Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19798989
1022Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19798990
1023Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19798991
1024Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19799072
1025Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19799073
1026Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros19799076
1027Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197910368
1028Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197910369
1029Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197911853
1030Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197911854
1031Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197911855
1032Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197911856
1033Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197911860
1034Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197911861
1035Bătineţu D.M.Probleme de matematică pentru treapta a II-a de liceu: şiruriBucureştiAlbatros197921382
1036Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112753
1037Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112754
1038Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112755
1039Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112756
1040Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112757
1041Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112759
1042Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112760
1043Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112761
1044Bătineţu D.M., Maftei I.V., Stancu-Minasian I.M.Exerciţii şi probleme de analiză matematică pentru clasele a XI-a şi a XII-a BucureştiE.D.P.198112762
1045Bătrînu EmiliaEducaţia în familieBucureştiPolitică198010960
1046Bâldescu EmilCartea şcolară între tradiţie şi inovaţieCraiovaScrisul Românesc198112324
1047Bârgău ValeriaSemne particulareTimişoaraFacla198816033
1048Bârgău ValeriaSemne particulareTimişoaraFacla198816166
1049Bârgău ValeriaSemne particulareTimişoaraFacla198816167
1050Bârliba Dan MihaiUn an pentru generaţia viitoruluiBucureştiPolitică198615592
1051Bârliba Dan MihaiUn an pentru generaţia viitoruluiBucureştiPolitică198615593
1052Bârna VlaicuPatria mea, plai al mioriţei: poemeBucureştiEminescu19774092
1053Bârna VlaicuPatria mea, plai al mioriţei: poemeBucureştiEminescu19776669
1054Bârsan A.Mic atlas geograficBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19785783
1055Bârsan O, Anastasiu D, Georgescu IConducere ştiinţifică şi cercetare operaţională în construcţiiBucureştiTehnică19681848
1056Bârsan O, Anastasiu D, Georgescu IConducere ştiinţifică şi cercetare operaţională în construcţiiBucureştiTehnică19681849
1057Bârzu LigiaContinuitatea creaţiei materiale şi spirituale a poporului român pe teritoriul fostei DaciiBucureştiAcademia RSR19799531
1058Bârzu LigiaContinuitatea creaţiei materiale şi spirituale a poporului român pe teritoriul fostei DaciiBucureştiAcademia RSR19799532
1059Bâscă OctavianBaze de dateBucureştiBIC ALL199719833
1060Bâtcă AgnetaChimia în gospodărie. Vol. 1: Întreţinerea obiectelor din gospodărieBucureştiCeres198414776
1061Bâtcă AgnetaChimia în gospodărie. Vol. 1: Întreţinerea obiectelor din gospodărieBucureştiCeres198414777
1062Bâzâc Gheorghe C.Influenţa reliefului asupra principalelor caracteristici ale climei RomânieiBucureştiAcademia RSR19832015
1063Bebea NicolaeMetode pentru rezolvarea problemelor de optimizare: aplicaţiiBucureştiE.D.P.19786002
1064Bebea NicolaeMetode pentru rezolvarea problemelor de optimizare: aplicaţiiBucureştiE.D.P.19786003
1065Bebea NicolaeMetode pentru rezolvarea problemelor de optimizare: aplicaţiiBucureştiE.D.P.19786004
1066Becker OskarFundamentele matematiciiBucureştiŞtiinţifică19682097
1067Becker OskarFundamentele matematiciiBucureştiŞtiinţifică19682098
1068Becker OskarMăreţia şi limitele gândirii matematiceBucureştiŞtiinţifică19682107
1069Beckett SamuelPrima iubire[s.l.]Unu197017813
1070Beckett SamuelPrima iubire[s.l.]Unu197017815
1071Beckett SamuelPrima iubire[s.l.]Unu197017816
1072Beckett SamuelPrima iubire[s.l.]Unu197017817
1073Becleanu Iancu AdelaSpiritualitatea românească: permanență, devenireBucureştiPolitică198011139
1074Bécquer Gustavo AdolfoRaza de lunăBucureştiUnivers19785683
1075Beda VictorValoarea unei clipeBucureştiMilitară198816180
1076Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199016861
1077Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199016862
1078Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199016863
1079Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199016864
1080Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199016865
1081Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199016866
1082Beda Victor, Ene GheorgheCromatică rutierăBucureştiSport-Turism199021013
1083Beda Victor, Stoleru Mihalache, Puşcaşu RomeoPregătirea şi examinarea conducătorilor de autovehiculeBucureştiSport-Turism198314180
1084Bedo C, Voinea V.Exerciţii cu partenerBucureştiC.N.E.F.S.19681946
1085Bedṻrftig Friedemann1000 de minuni ale lumii: comorile omenirii de pe cinci continenteOradeaAquila '93200521636
1086Beecher - Stowe Harriet Coliba unchiului TomBucureştiIon Creangă19777057
1087Beets Nicolaas Camera obscură a lui HildebrandBucureştiEditura pentru literatură19681580
1088Beiu-Paladi LuminiţaRomantismul italian şi literatura română a secolului al XIX-leaBucureştiMinerva198213724
1089Bejan I, Gornic GhPrimul ajutor la locul accidentului şi în timpul transportuluiTimişoaraFacla198113002
1090Bejan I, Gornic GhPrimul ajutor la locul accidentului şi în timpul transportuluiTimişoaraFacla198113054
1091Bejan Ioan, Balaban GherghinaAutomatizări şi telecomenzi în electroenergeticăBucureştiE.D.P.19762073
1092Bejan Ioan, Balaban GherghinaAutomatizări şi telecomenzi în electroenergeticăBucureştiE.D.P.19762074
1093Bejan Ioan, Balaban GherghinaAutomatizări şi telecomenzi în electroenergeticăBucureştiE.D.P.19762075
1094Bejancu GheorgheCavalerii dimineților înalteBucureştiMilitară19798898
1095Bejancu GheorgheCavalerii dimineților înalteBucureştiMilitară19798899
1096Bejancu GheorgheCel de la capătul drumuluiBucureştiMilitară198011662
1097Bejancu GheorgheCel de la capătul drumuluiBucureştiMilitară198011669
1098Bejancu GheorgheLogodnicii din linia întîiBucureştiMilitară198515443
1099Bejancu GheorgheLogodnicii din linia întîiBucureştiMilitară198515444
1100Bejat MarianTalent,inteligenţă, creativitate...BucureştiŞtiinţifică19711658
1101Beldeanu AdrianA treia reprizăBucureştiAlbatros198816407
1102Beldeanu IonIarba iubirii: reportajeJunimeaIaşi198916682
1103Beldeanu IonIarba iubirii: reportajeJunimeaIaşi198916683
1104Beldeanu IonSeminţe eterne: versuriBucureştiMilitară199017103
1105Beldeanu IonSeminţe eterne: versuriBucureştiMilitară199017104
1106Beldescu G.Ortografia actuală a limbii româneBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198414470
1107Beligan MaricaTimpul de veghe, timpul de vis: nuveleBucureştiCartea Românească199017480
1108Beligan MaricaTimpul de veghe, timpul de vis: nuveleBucureştiCartea Românească199017481
1109Beligan RaduLuni, marţi, miercuri…BucureştiEminescu19786491
1110Beligan RaduLuni, marţi, miercuri…BucureştiEminescu197811637
1111 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19798757
1112 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19798758
1113 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19798759
1114 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19798760
1115 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19798836
1116 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19798837
1117 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19799027
1118 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiUnivers19799028
1119 Bellow SaulDarul lui HumboldtBucureştiVivaldi199218493
1120Bellu PavelArhitectura gândului: versuriIaşiDacia 19776667
1121Bellu PavelArhitectura gândului: versuriIaşiDacia 19776668
1122Bellu PavelFericita jale a cumbrieiTimişoaraFacla19787079
1123Bellu PavelFericita jale a cumbrieiTimişoaraFacla19787080
1124Bellu PavelFocul receTimişoaraFacla198213784
1125Bellu PavelFocul receTimişoaraFacla198213785
1126Bellu PetreApărarea are cuvântulDevaTriumph[s.a.]21128
1127Benedec Ioan, Sporiş MihaiTehnologii în mecanica de motoare: manual pentru clasa a X-a SAM, profil autoBistriţaNova Didactica200521454
1128Benedec Ioan, Sporiş MihaiTehnologii în mecanica de motoare: manual pentru clasa a X-a SAM, profil autoBistriţaNova Didactica200521455
1129Benedec Ioan, Sporiş MihaiTehnologii în mecanica de motoare: manual pentru clasa a X-a SAM, profil autoBistriţaNova Didactica200521456
1130Benedec Ioan, Sporiş MihaiTehnologii în mecanica de motoare: manual pentru clasa a X-a SAM, profil autoBistriţaNova Didactica200521457
1131Beniuc MihaiCe simt şi ce pricep animaleleBucureştiŞtiiţifică19681656
1132Beniuc MihaiCe simt şi ce pricep animaleleBucureştiŞtiiţifică19682009
1133Beniuc MihaiŢara amintirilor: versuriBucureştiEminescu19762125
1134Beniuc MihaiŢara amintirilor: versuriBucureştiEminescu19762126
1135Beniuc MihaiŢara amintirilor: versuriBucureştiEminescu19762127
1136Beniuc MihaiAurul regelui Midas: fabuleBucureştiIon Creangă19775482
1137Beniuc MihaiPoezii(1973-1978)BucureştiMinerva19797347
1138Beniuc MihaiElegii: versuriBucureştiEminescu19798978
1139Beniuc MihaiElegii: versuriBucureştiEminescu19798979
1140Beniuc MihaiElegii: versuriBucureştiEminescu19798980
1141Beniuc MihaiElegii: versuriBucureştiEminescu19798981
1142Beniuc MihaiElegii: versuriBucureştiEminescu19798982
1143Beniuc MihaiElegii: versuriBucureştiEminescu19798983
1144Beniuc MihaiPoeziiBucureştiAlbatros197310454
1145Beniuc MihaiZi de zi: versuriBucureştiEditura pentru literatură196510589
1146Beniuc MihaiZi de zi: versuriBucureştiEditura pentru literatură196510590
1147Beniuc Mihai75 PoemeBucureştiMinerva198213940
1148Bennett ArnoldDouă vieţi Vol.IBucureştiMinerva197410328
1149Bennett ArnoldDouă vieţi Vol.IIBucureştiMinerva197410329
1150Bennett ArnoldDouă vieţi Vol.IIIBucureştiMinerva197410330
1151Beral Edith, Zapan MihaiChimie organicăBucureştiTehnică1969 738
1152Beral Edith, Zapan MihaiChimie anorganicăBucureştiTehnică19776024
1153Beral Edith, Zapan MihaiChimie anorganicăBucureştiTehnică19776025
1154Berbecaru ValentinȘah eternBucureştiCartea Românească19715340
1155Berceanu Barbu B, Panaitescu IulianPrezentarea lucrărilor științifice: metodologia activității autoruluiBucureştiȘtiințifică 19681996
1156Berceanu Patrel Sentimentul baricadeiCraiovaScrisul Românesc197613943
1157Bercescu SorinaGhid de conersaţie român-francezBucureştiȘtiințifică 196918142
1158Berchină DoinaProvocările modei: mic ghid de comportament vestimentarBucureştiNemira199620171
1159Berchină Doina, Sârcă SebastianSăgetaţi de Cupidon: secretele seducţieiBucureştiNemira199620172
1160Berciu DumitruDe la Burebista la DecebalBucureştiPolitică198011303
1161Berciu DumitruDe la Burebista la DecebalBucureştiPolitică198011304
1162Berciu DumitruDe la Burebista la DecebalBucureştiPolitică198011472
1163Berciu DumitruDe la Burebista la DecebalBucureştiPolitică198011473
1164Berciu ȘtefanPseudonimulBucureştiIon Creangă19785485
1165Berciu ȘtefanPseudonimulBucureştiIon Creangă19785486
1166Berciu ȘtefanPseudonimulBucureştiIon Creangă19785617
1167Berciu ȘtefanPseudonimulBucureştiIon Creangă19785618
1168Berciu ȘtefanPseudonimulBucureştiIon Creangă19785619
1169Berciu ȘtefanPurgatoriul (Invidia)BucureştiLibra199117730
1170Berciu ȘtefanIpoteze judiciareBucureştiEminescu197121163
1171Berciu-Drăghicescu AdinaO domnie umanistă în Moldova Despot-Vodă BucureştiAlbatros198011698
1172Berciu-Drăghicescu AdinaO domnie umanistă în Moldova Despot-Vodă BucureştiAlbatros198011699
1173Beresniak DanielFrancmasoneria în Europa de EstBucureştiNemira199419102
1174 Berger RenéMutaţia semnelorBucureştiMeridiane19787097
1175Berger RuthDezvăluirea aurei: interrelații energeticeBucureştiTeora199819799
1176Berger YvesNebun după AmericaBucureştiCartea Românească198011960
1177Berinde AlexandruElemente de fizica şi calculul reactorilor nucleariBucureştiTehnică19775499
1178Berinde AlexandruElemente de fizica şi calculul reactorilor nucleariBucureştiTehnică19775500
1179Berinde AlexandruElemente de fizica şi calculul reactorilor nucleariBucureştiTehnică19776914
1180Berinde ZoiţaMetodă şi algoritmizare în rezolvarea problemelor de chimie organicăBaia MareCub Press 22200020266
1181Berinde ZoiţaMetodă şi algoritmizare în rezolvarea problemelor de chimie organicăBaia MareCub Press 22200020267
1182Berinde ZoiţaMetodă şi algoritmizare în rezolvarea problemelor de chimie organicăBaia MareCub Press 22200020268
1183Berinde ZoiţaMetodă şi algoritmizare în rezolvarea problemelor de chimie organicăBaia MareCub Press 22200020269
1184Berinde ZoiţaMetodă şi algoritmizare în rezolvarea problemelor de chimie organicăBaia MareCub Press 22200020270
1185Berindei DanCucerirea independenţei(1877-1878)BucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19672045
1186Berindei DanRevoluţia română din 1848BucureştiPolitică19743982
1187Berindei DanCucerirea independenţei(1877-1878)BucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19795561
1188Berindei DanEpoca UniriiBucureştiAcademia RSR19796566
1189Berindei DanEpoca UniriiBucureştiAcademia RSR19796567
1190Berindei DanEpoca UniriiBucureştiAcademia RSR19796568
1191Berindei DanEpoca UniriiBucureştiAcademia RSR19796569
1192Berindei DanCultura naţională română modernăBucureştiEminescu198616772
1193Berindei DanBălcescuBucureştiTineretului[s.a.]18005
1194Berman EleanorTop 10 New YorkBucureştiLitera Internaţional200622124
1195 Bernadac ChristianMedicii imposibiluluiBucureştiPolitică197221146
1196Bernstein BasilStudii de sociologie a educațieiBucureştiE.D.P.197810227
1197Bernstein BasilStudii de sociologie a educațieiBucureştiE.D.P.197810228
1198Berruer PierreBourvil de la râs la lacrimiBucureştiMeridiane198213839
1199Berry MarcelUne semaine avec…HachetteClassiques Hachette19646020
1200Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619594
1201Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619595
1202Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619596
1203Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619597
1204Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619598
1205Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619599
1206Bertea MirceaGramatica explicativă a limbii române:vocabular, ortografie, ortoepie, punctuațieBucureştiVenus199619600
1207Bertea MirceaCreangă înainte de CreangăCluj-NapocaDacia 200120498
1208Bertea MirceaCreangă înainte de CreangăCluj-NapocaDacia 200120499
1209Bertea MirceaCreangă înainte de CreangăCluj-NapocaDacia 200120500
1210Bertea MirceaCreangă înainte de CreangăCluj-NapocaDacia 200120501
1211Berteaut SimonePiafBucureştiMuzicală198214590
1212Berwanger NikolausTrăiesc printre rânduri: poemeBucureştiCartea Românească198112317
1213Berza MihaiPentru o istorie a vechii culturi româneşti : Culegere de studiiBucureştiEminescu198515228
1214Bester AlfredOmul demolatPloieştiPygmalion199419140
1215Beşleagă NicolaePână când timpul probabil?BucureştiŞtiinţifică1968749
1216Beşleagă NicolaePână când timpul probabil?BucureştiŞtiinţifică196816663
1217Beşteliu MarinImaginaţia scriitorilor romanticiCraiovaScrisul Românesc19785504
1218Beşteliu MarinImaginaţia scriitorilor romanticiCraiovaScrisul Românesc19785505
1219Beşteliu MarinImaginaţia scriitorilor romanticiCraiovaScrisul Românesc19785506
1220Beşteliu MarinImaginaţia scriitorilor romanticiCraiovaScrisul Românesc19785507
1221Beşteliu MarinAlexandru Macedonski şi complexul modernităţiiCraiovaScrisul Românesc198414384
1222Bezdechi ŞtefanGînduri şi chipuri din lumea anticăCluj-NapocaDacia 198010880
1223Bezdechi ŞtefanGînduri şi chipuri din lumea anticăCluj-NapocaDacia 198010881
1224Bezymenski LevEnigme descifrate ale celui de-al treilea ReichBucureştiPolitică198816106
1225Bhose AmitaEminescu şi IndiaIaşiJunimea197815496
1226Bianu GeorgeÎn boxa acuzațilorCluj-NapocaDacia 19797447
1227Bianu GeorgeÎn boxa acuzațilorCluj-NapocaDacia 19797451
1228Bianu GeorgeÎn boxa acuzațilorCluj-NapocaDacia 19797453
1229Bianu GeorgeÎn boxa acuzațilorCluj-NapocaDacia 197921126
1230Biber Douglas,Conrad Susan, Leech GeoffreyStudent Grammar of Spoken and Written EnglishHarlow, EssexPearson Education200222387
1231Biberi IonLumea de aziIaşiJunimea198011364
1232Biberi IonOrizonturi spirituale(dialoguri)BucureştiTineretului198012227
1233Bibescu MarthaLa bal cu Marcel ProustCluj-NapocaDacia 19762120
1234Bibescu MarthaLa bal cu Marcel ProustCluj-NapocaDacia 19762121
1235Bibescu MarthaLa bal cu Marcel ProustCluj-NapocaDacia 19762572
1236Bibescu MarthaKatia - Demonul albastruBucureştiAsociația ,, Prietenii cărții”199117938
1237Bibescu MarthaKatia - Demonul albastruBucureştiAsociația ,, Prietenii cărții”199117939
1238Bibescu MarthaO fiică necunoscută a lui NapoleonBucureştiRum Irina199318457
1239Bichir Năstase, Răduţi Constantin, Diculescu Ana Maşini electriceBucureştiE.D.P.197922875
1240Bidu-Vrănceanu AngelaStructura vocabularului limbii române contemporane: probleme teoretice şi aplicaţii practiceBucureştiŞtiinţică şi Enciclopedică198615625
1241Bidu-Vrănceanu AngelaStructura vocabularului limbii române contemporane: probleme teoretice şi aplicaţii practiceBucureştiŞtiinţică şi Enciclopedică198615626
1242 Bidu-Vrănceanu Angela, Forăscu NarcisaModele de structurare semantică : cu aplicaţii în limba română (polisemie, sinonimie, antonimie, cîmpuri)TimişoaraFacla198414377
1243Bielusici AntonFotografia în culoriBucureştiTehnică196520890
1244Bienvenu ClaudeCe este energia?BucureştiTehnică198214703
1245Biji Elena Maria, Gogu EmiliaTeoria și tehnica sondajului statisticBucureştiOscar Print200923142
1246Birăescu AquilinaPoveste cu ernestineTimişoaraFacla198514879
1247Birăescu AquilinaPoveste cu ernestineTimişoaraFacla198514880
1248Birăescu AquilinaPoveste cu ernestineTimişoaraFacla198514881
1249Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318761
1250Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318762
1251Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318763
1252Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318764
1253Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318765
1254Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318766
1255Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318767
1256Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318768
1257Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318769
1258Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318770
1259Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318771
1260Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318772
1261Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318773
1262Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318774
1263Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318775
1264Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318776
1265Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318777
1266Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318778
1267Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318779
1268Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318780
1269Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318781
1270Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318782
1271Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318783
1272Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318784
1273Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318785
1274Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318786
1275Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318787
1276Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318788
1277Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318789
1278Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318791
1279Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318792
1280Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318793
1281Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318794
1282Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318795
1283Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318796
1284Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318797
1285Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318798
1286Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318799
1287Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318800
1288Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318801
1289Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318802
1290Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318803
1291Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318804
1292Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318805
1293Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318806
1294Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318807
1295Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318808
1296Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318809
1297Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318810
1298Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318811
1299Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318812
1300Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318813
1301Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318814
1302Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318815
1303Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318816
1304Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318817
1305Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318818
1306Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318819
1307Biro, ErnoTurbo Pascal 6.0: ghid de referinţă(Coord. Ionescu C)ClujLibris199318820
1308Bisa SorinInternetul o nouă lume[s.l.]Stadiform200120614
1309Bisa SorinInternetul o nouă lume[s.l.]Stadiform200120623
1310Bistriceanu Eleodor GhAlgebre booleene şi circuite digitaleBucureştiMatrix199920603
1311Bistriceanu Gheorghe DAsigurări și reasigurări în RomâniaBucureştiUniversitară200621622
1312Bistriţeanu AlexandruTeorie şi inspiraţie folclorică la predecesorii lui V. AlecsandriBucureştiMinerva19774119
1313Bistriţeanu AlexandruTeorie şi inspiraţie folclorică la predecesorii lui V. AlecsandriBucureştiMinerva19774120
1314Bitoleanu IonDin istoria României moderne 1922-1926BucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198113023
1315Bittel AdrianSomnul după naștere: prozăBucureştiCartea Românească198414225
1316Bittel AdrianSomnul după naștere: prozăBucureştiCartea Românească198414226
1317Bittel AdrianFototeca: temă cu variațiuniBucureştiCartea Românească198916858
1318Bittel AdrianFototeca: temă cu variațiuniBucureştiCartea Românească198916859
1319Bittel AdrianFototeca: temă cu variațiuniBucureştiCartea Românească198916860
1320Biţă Vasile, Marinescu Valerie, Pescaru ValeriuSisteme informatice în economie. Produse informatice Centre, oficii şi staţii de calcul. Realizare Conducere, organizareBucureştiTehnică198112298
1321Bivolaru LiviuMontarea instalaţiilor de automatizare. Vol. I Probleme generale ale lucrărilor de montareBucureştiTehnică[s.a.]4587
1322Bivolaru LiviuMontarea instalaţiilor de automatizare.Vol. II. Aparate şi instalaţii de măsurare şi controlBucureştiTehnică[s.a.]4588
1323Bivolaru LiviuMontarea instalaţiilor de automatizare. Vol. I Probleme generale ale lucrărilor de montareBucureştiTehnică[s.a.]4590
1324Bivolaru LiviuMontarea instalaţiilor de automatizare.Vol. II. Aparate şi instalaţii de măsurare şi controlBucureştiTehnică[s.a.]4591
1325Bîkov VasiliBatalionul lui VoloşinBucureştiMilitară198213896
1326Bîrcă-Gălăţeanu ŞerbanAmplificatoare de bandă largă cu tranzistoareBucureştiTehnică198121223
1327Bîrjega M, Bîrlea A, Ştefănescu A.MGimnastica la locul de muncăBucureştiSport-Turism198011302
1328Bîrlădeanu VictorLumina de la Pektusan : Peisaje şi oameni, istorie şi contemporaneitate în Coreea socialistăBucureştiSport-Turism19785615
1329Bîrlădeanu VictorLumina de la Pektusan : Peisaje şi oameni, istorie şi contemporaneitate în Coreea socialistăBucureştiSport-Turism19785616
1330Bîrlădeanu VictorTrăind miracolul de fiecare zi: eseuBucureştiAlbatros19799721
1331Bîrlădeanu VictorTrăind miracolul de fiecare zi: eseuBucureştiAlbatros19799722
1332Bîrlădeanu VictorTrăind miracolul de fiecare zi: eseuBucureştiAlbatros19799723
1333Bîrlădeanu VictorTrăind miracolul de fiecare zi: eseuBucureştiAlbatros19799724
1334Bîrlea OvidiuȘteampuri fără apăBucureştiCartea Românească19799514
1335Bîrlea OvidiuȘteampuri fără apăBucureştiCartea Românească19799719
1336Bîrlea OvidiuȘteampuri fără apăBucureştiCartea Românească19799720
1337Bîrlea OvidiuMică enciclopedie a poveştilor româneştiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197611430
1338Bîrlea Petre GheorgheO româncă spre Polul Nord. Pe urmele Smarandei GheorghiuBucureştiSport-Turism198816234
1339Bîrlea Petre GheorgheO româncă spre Polul Nord. Pe urmele Smarandei GheorghiuBucureştiSport-Turism198816235
1340Bîrnețiu FlorinFlăcări peste ZărandTimişoaraFacla198514826
1341Bîrnețiu FlorinFlăcări peste ZărandTimişoaraFacla198514923
1342Bîrnețiu FlorinFlăcări peste ZărandTimişoaraFacla198514924
1343Blaga AnaTeorie literară(liceu) plus ortografie ortoepie punctuaţieStadiform200120616
1344Blaga IonPopulaţia activă a RomânieiBucureştiPolitică19797142
1345Blaga LucianZări şi etapeBucureştiEditura pentru literatură1968780
1346Blaga LucianHronicul și cîntecul vîrstelorBucureştiEminescu1973946
1347Blaga LucianHronicul și cîntecul vîrstelorBucureştiEminescu1973947
1348Blaga LucianHronicul și cîntecul vîrstelorBucureştiEminescu1973948
1349Blaga LucianHronicul și cîntecul vîrstelorBucureştiEminescu1973949
1350Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751220
1351Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751221
1352Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751222
1353Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751223
1354Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751224
1355Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751225
1356Blaga LucianPoemele luminii.Poems of lightBucureştiMinerva19751226
1357Blaga LucianPoemele luminii.Poems of lightBucureştiMinerva19751227
1358Blaga LucianPoemele luminii.Poems of lightBucureştiMinerva19751228
1359Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751472
1360Blaga LucianCe aude unicornulBucureştiMinerva19751473
1361Blaga LucianMirabila sămânţăBucureştiEditura pentru literatură19681688
1362Blaga LucianMirabila sămânţăBucureştiEditura pentru literatură19681689
1363Blaga LucianMirabila sămânţăBucureştiEditura pentru literatură19681693
1364Blaga LucianMirabila sămânţăBucureştiEditura pentru literatură19681694
1365Blaga LucianOpere 4: TeatruBucureştiMinerva19773244
1366Blaga LucianOpere 5: TeatruBucureştiMinerva19773245
1367Blaga LucianFiința istoricăCluj-NapocaDacia19774501
1368Blaga LucianPoemele luminii.Les poemes de la lumiereBucureştiMinerva19785402
1369Blaga LucianPoemele luminii.Les poemes de la lumiereBucureştiMinerva19785403
1370Blaga LucianOpere 6: Hronicul și cîntecul vîrstelorBucureştiMinerva19796497
1371Blaga LucianPoeziiBucureştiAlbatros198010968
1372Blaga LucianTeatru.Proză autobiografică Vol.2BucureştiAlbatros198010969
1373Blaga LucianPoeziiBucureştiAlbatros198010970
1374Blaga LucianTeatru.Proză autobiografică Vol.2BucureştiAlbatros198010971
1375Blaga LucianTeatru.Proză autobiografică Vol.2BucureştiAlbatros198010973
1376Blaga LucianPoeme. GedichteBucureştiMinerva198011891
1377Blaga LucianMirabila sămânţă. A milagrosa sementeBucureştiMinerva198112556
1378Blaga LucianPoeziiBucureştiCartea Românească198213965
1379Blaga LucianMeşterul Manole (tabel cronologic prefaţă, note şi bibliografie: Maria Sittner-Prică)BucureştiAlbatros198313989
1380Blaga LucianTeatru 1BucureştiMinerva198414198
1381Blaga LucianTeatru 2BucureştiMinerva198414199
1382Blaga LucianTeatru 1BucureştiMinerva198414299
1383Blaga LucianTeatru 2BucureştiMinerva198414300
1384Blaga LucianOpere 3: TeatruBucureştiMinerva198615430
1385Blaga LucianPoeziiBucureştiMinerva198615700
1386Blaga LucianPoeziiBucureştiMinerva198615701
1387Blaga LucianOpere. Vol. 11 Trilogia cosmologicăBucureştiMinerva198816259
1388Blaga LucianZări şi etapeBucureştiMinerva199016957
1389Blaga LucianZări şi etapeBucureştiMinerva199016958
1390Blaga LucianOpera poeticăBucureştiHumanitas199519347
1391Blaga LucianPoeziiBucureştiAlbatros198019399
1392Blaga LucianPoeziiBucureştiAlbatros199219400
1393Blaga LucianPoeziiBucureştiAlbatros198019508
1394Blaga LucianMeșterul Manole: teatruBucureştiHumanitas200823124
1395Blaga LucianHronicul și cîntecul vîrstelorBucureştiHumanitas201223150
1396Blaj Constantin DoruPsihologia conducătorului autoBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19785691
1397Blaj Constantin DoruComportamentul la volanBucureştiMedicală198213155
1398Blanc J., Cartier J.,Lederlin P.En avant la musique.Serie verte 1: methode de francaisParisCLE Internaţional[s.a.]16385
1399Blandiana AnaPoemeBucureştiAlbatros19785741
1400Blandiana AnaCea mai frumoasă dintre lumile posibileBucureştiCartea Românească19785760
1401Blandiana AnaCea mai frumoasă dintre lumile posibileBucureştiCartea Românească19785761
1402Blandiana AnaOchiul de greierBucureştiAlbatros198112251
1403Blandiana AnaStea de pradăBucureştiCartea Românească198515291
1404Blandiana AnaStea de pradăBucureştiCartea Românească198515292
1405Blandiana AnaArhitectura valurilor: versuriBucureştiCartea Românească199016954
1406Blandiana AnaArhitectura valurilor: versuriBucureştiCartea Românească199016955
1407Blandiana AnaImitaţie de coşmarBucureştiDu Style199519161
1408Blandiana AnaLa cules de îngeriChişinăuLitera199719862
1409Blandiana AnaEu scriu Tu scrii El,ea scrie: eseuriBucureştiCartea Românească197621133
1410Blasco Ibáñez VicenteCei patru cavaleri ai apocalipsuluiBucureştiAlbatros197917393
1411Blasco Ibáñez VicenteCasa blestematăCraiovaHyperion199217918
1412Blasco Ibáñez VicenteMare nostrumBucureştiAlux199218443
1413Blasco Ibáñez VicenteCatedralaBucureştiArena199318501
1414Blasco Ibáñez VicenteCasa blestematăCraiovaHyperion199218502
1415Blasco Ibáñez VicenteMare nostrumBucureştiAlux199223235
1416Blatner DavidGhidul complet al tehnoredactoruluiBucureştiBIC ALL199119832
1417Blăjan Ştefan, Marin FloreaIuliu Haţeganu în cuvinte înţelepte(aforisme, cugetări, texte şi citate alese)BucureştiMedicală198416114
1418 Bleahu MarcianOmul şi peşteraBucureştiSport-Turism19787404
1419Blecher MaxÎntâmplări din irealitatea imediată; Inimi cicatrizate; Vizuina luminată; Corp transparent; CorespondențăCraiova; BucureștiAius; Vinea199920435
1420 Bloch Raymond, Cousin JeanRoma şi destinul ei Vol.IIBucureştiMeridiane198514819
1421 Bloch Raymond, Cousin JeanRoma şi destinul ei Vol.IIBucureştiMeridiane198514820
1422Blond GeorgesFurioşii Domnului: Catolici şi protestanţi - patru veacuri de fanatismBucureştiPolitică19761463
1423Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016773
1424Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016774
1425Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016877
1426Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016878
1427Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016879
1428Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016880
1429Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016881
1430Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016882
1431Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016883
1432Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016884
1433Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016885
1434Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016886
1435Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016887
1436Boariu Ana-MariaOperele condeierului: povestiri și nuveleIaşiJunimea199016888
1437Boatcă Maria, Boatcă Silvestru, Şovu GLimba şi literatura română: concurs de admitere în licee şi şcoli profesionaleBucureştiRecif199619350
1438Boatcă Maria,Boatcă Silvestru,Iancu MarinLiteratura română: clasa a XII-a. Antologie de texte comentateBucureştiRecif199519040
1439Boatcă Maria,Boatcă Silvestru,Iancu MarinLiteratura română: clasa a XII-a. Antologie de texte comentateBucureştiRecif199519041
1440Boatcă Maria,Boatcă Silvestru,Iancu MarinLiteratura română: clasa a XII-a. Antologie de texte comentateBucureştiRecif199519043
1441Boatcă Maria,Boatcă Silvestru,Iancu MarinLiteratura română: clasa a XII-a. Antologie de texte comentateBucureştiRecif199519044
1442Boatcă SilvestruDimitrie Cantemir comentat de Silvestru BoatcăBucureştiRecif199519093
1443Boatcă SilvestruDimitrie Cantemir comentat de Silvestru BoatcăBucureştiRecif199519094
1444Boatcă SilvestruDimitrie Cantemir comentat de Silvestru BoatcăBucureştiRecif199519456
1445Boatcă SilvestruDimitrie Cantemir comentat de Silvestru BoatcăBucureştiRecif199519457
1446Boatcă Silvestru, Macarie A, Şovu GConcurs de admitere în licee şi şcoli profesionale: literatura românăBucureştiRecif199218163
1447Boatcă Silvestru, Teodorescu VasileAntologie de texte literare pentru anul II-liceuBucureştiE.D.P.19736
1448Bobancu Şerban, Poenaru Emil, Samoilă CornelCalendarul de la Sarmizegetusa RegiaBucureştiAcademiei RSR198011232
1449Bobei ConstantinPentatlonul atletic şcolarBucureştiSport-Turism19784705
1450Bobei ConstantinPentatlonul atletic şcolarBucureştiSport-Turism19784706
1451Boboc AlexandruFilosofiacontemporană: orientări și tendințe în filosofia nemarxistă din secolul XXBucureştiE.D.P.198012040
1452Boca Graţiela DanaBazele managementului calităţiiBaia-MareUniversitatea de Nord200923246
1453Boca Graţiela DanaÎmbunătăţirea managementului calităţiiBaia-MareUniversitatea de Nord200923247
1454Boccaccio GiovanniDecameronul Vol.1BucureştiMinerva197923290
1455Boccaccio GiovanniDecameronul Vol.2BucureştiMinerva197923291
1456Boccaccio GiovanniDecameronulPiteştiParalela 45200621611
1457Bocoș Mușata-DaciaInstruirea interactivă: repere axiologice și metodologiceIaşiPolirom201323058
1458Bocşa IoanCu cântecul în jurul lumiiAlba IuliaContinental199519352
1459Bocşa IoanCu cântecul în jurul lumiiAlba IuliaContinental199519353
1460Bocşa IoanCu cântecul în jurul lumiiAlba IuliaContinental199519354
1461Bocşa IoanCu cântecul în jurul lumiiAlba IuliaContinental199519355
1462Bocşa IoanCu cântecul în jurul lumiiAlba IuliaContinental199519356
1463Bocşa IoanCu cântecul în jurul lumiiAlba IuliaContinental199519357
1464Bodea Gheorghe I.,Fodor L., Vajda LudovicCluj : Pagini de istorie revoluţionară 1848-1971 (Oameni, fapte, locuri)Cluj-Napoca[s.n.]19712060
1465Bodea Gheorghe I.,Suciu Vasile T.MoiseiTârgu Mureş [s.n.]198214795
1466Bodea Gheorghe I.,Suciu Vasile T.MoiseiTârgu Mureş [s.n.]198215229
1467Bodunescu IonCălătorie în Marea AntilăCraiovaScrisul Românesc19774512
1468Bodunescu IonMarșul cormoranilorBucureştiSport-Turism198514975
1469Bodunescu IonMarșul cormoranilorBucureştiSport-Turism198514976
1470Bodunescu IonDrumul tupșanilor Vol. III Cluj-NapocaDacia198816874
1471Bodunescu IonDrumul tupșanilor Vol. III Cluj-NapocaDacia198816875
1472Bodunescu IonDrumul tupșanilor Vol. III Cluj-NapocaDacia198821139
1473Bodunescu IonDrumul tupșanilor Vol. III Cluj-NapocaDacia198821140
1474Boelcke Jürgen, Straub Bernard, Thiele PaulGermana practicăBucureştiNiculescu200722401
1475Boerescu PârvuJurnal de front.De la Jiu la Mărăşeşti. (1916-1917) CraiovaScrisul Românesc197520974
1476Bogdan DanScorpionul de DurangoBucureştiMilitară199117184
1477Bogdan DanScorpionul de DurangoBucureştiMilitară199117185
1478Bogdan DanScorpionul de DurangoBucureştiMilitară199117368
1479Bogdan DanScorpionul de DurangoBucureştiMilitară199117471
1480Bogdan DanScorpionul de DurangoBucureştiMilitară199117472
1481Bogdan Dan, Ştirbu ViorelPe urmele lui Alexandru Ioan CuzaBucureştiSport-Turism198515580
1482Bogdan Dan, Ştirbu ViorelPe urmele lui Alexandru Ioan CuzaBucureştiSport-Turism198515581
1483Bogdan I, Olos M, Timiş N.Calendarul Maramureşului: Obiceiuri de peste an şi din viaţa omuluiBaia Mare [s.n.]198012033
1484Bogdan RaduJurnal spaniolBucureştiSport-Turism199017255
1485Bogdan RaduJurnal spaniolBucureştiSport-Turism199017256
1486Bogdan RaduJurnal spaniolBucureştiSport-Turism199020854
1487Bogdan VasileReșița, dincolo de cuvinteTimişoaraFacla19791608
1488Bogdan VasileReșița, dincolo de cuvinteTimişoaraFacla197914591
1489Bogdan VasileEvenimentulBucureştiEminescu198414736
1490Boghian NicolaeStare de ecouBucureştiMilitară198615738
1491Boghian NicolaeStare de ecouBucureştiMilitară198615739
1492Boghiţoiu I.C Construcţi electronice pentru tinerii amatoriBucureştiAlbatros198916916
1493Boghiu Emilia, Mutoiu LăcrămioraHermeneutică şi naratologie aplicatăIaşiEurocart200321458
1494Boghiu Emilia, Mutoiu LăcrămioraHermeneutică şi naratologie aplicatăIaşiEurocart200321459
1495Boghiu Emilia, Mutoiu LăcrămioraHermeneutică şi naratologie aplicatăIaşiEurocart200321460
1496Boghiu Emilia, Mutoiu LăcrămioraHermeneutică şi naratologie aplicatăIaşiEurocart200321461
1497Boghiu Emilia, Mutoiu LăcrămioraHermeneutică şi naratologie aplicatăIaşiEurocart200321462
1498Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198012464
1499Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198012465
1500Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198012466
1501Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198012467
1502Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198012468
1503Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198012469
1504Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198312470
1505Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198312471
1506Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198312472
1507Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198312473
1508Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198313588
1509Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198313593
1510Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198313594
1511Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198313598
1512Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198313599
1513Bogoescu Constantin, Dabija Alexandru, Sanielevici EmilAtlas zoologicBucureştiE.D.P.198313601
1514Bogza GeoPaznic de farBucureştiMinerva1974295
1515Bogza GeoCartea Oltului. Statuia unui rîuBucureştiMinerva19761443
1516Bogza GeoCartea Oltului. Statuia unui rîuBucureştiMinerva19761444
1517Bogza GeoPriveliști și sentimente:Moartea lui Iacob Onisia; Ţara de piatră; Sentimentul culturiiBucureştiAlbatros19796936
1518Bogza GeoCartea Oltului. Statuia unui rîuBucureştiAlbatros19796937
1519Bogza GeoPriveliști și sentimente:Moartea lui Iacob Onisia; Ţara de piatră; Sentimentul culturiiBucureştiAlbatros19796938
1520Bogza GeoCartea Oltului Statuia unui rîuBucureştiAlbatros19796940
1521Bogza GeoPriveliști și sentimente:Moartea lui Iacob Onisia; Ţara de piatră; Sentimentul culturiiBucureştiAlbatros19796941
1522Bogza GeoPriveliști și sentimente:Moartea lui Iacob Onisia; Ţara de piatră; Sentimentul culturiiBucureştiAlbatros19796943
1523Bogza GeoCartea Oltului Statuia unui rîuBucureştiAlbatros19796944
1524Bogza GeoPriveliști și sentimente:Moartea lui Iacob Onisia; Ţara de piatră; Sentimentul culturiiBucureştiAlbatros19796945
1525Bogza GeoCartea Oltului Statuia unui rîuBucureştiAlbatros19796946
1526Bohr NielsFizica atomică şi cunoaşterea umanăBucureştiȘtiințifică 196920999
1527Boian Florian MirceaDe la aritmetică la calculatoareCluj-NapocaPresa Universitară Clujeană199622934
1528Boiangiu Dumitru D,Georgescu Cezar T, Savu Mariana C.Probleme de rezistenţa materialelorBucureştiTehnică198920959
1529Boicu LeonidDiplomaţia europeană şi cauza română(1856-1859)IaşiJunimea19786515
1530Boicu LeonidDiplomaţia europeană şi cauza română(1856-1859)IaşiJunimea19786516
1531Boicu LeonidDiplomaţia europeană şi cauza română(1856-1859)IaşiJunimea19786778
1532Bojan Neagoe GheorgheCarpaţii Orientali- 1 : ghid turistic[Bucureşti]Cantemir199920042
1533Bojincă DamaschinScrieri. De la idealul luminării la idealul naţionalTimişoaraFacla19789040
1534Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218554
1535Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218555
1536Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218556
1537Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218557
1538Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218558
1539Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218559
1540Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218560
1541Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218561
1542Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218562
1543Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218563
1544Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218564
1545Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218565
1546Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218566
1547Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218567
1548Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218568
1549Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218569
1550Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218570
1551Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218571
1552Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218572
1553Boldur Alexandru VIstoria BasarabieiBucureştiVictor Frunză199218573
1554Bolintineanu DimitriePoeziiBucureştiEminescu197163
1555Bolintineanu DimitriePoeziiBucureştiEminescu197164
1556Bolintineanu DimitriePoeziiBucureştiMinerva19773246
1557Bolintineanu DimitriePoeziiBucureştiMinerva19773247
1558Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureştiIon Creangă198010766
1559Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureştiIon Creangă198011095
1560Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureştiIon Creangă198011096
1561Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureştiIon Creangă198011097
1562Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureştiIon Creangă198011099
1563Bolintineanu DimitriePoezii aleseBucureştiMinerva198414504
1564Bolintineanu DimitriePoezii aleseBucureştiMinerva198414505
1565Bolintineanu DimitrieOpere VI: CălătoriiBucureştiMinerva198515141
1566Bolintineanu DimitrieManoil. ElenaBucureştiMinerva198816208
1567Bolintineanu DimitrieManoil. ElenaBucureştiMinerva198816209
1568Bolintineanu DimitrieManoil. ElenaBucureştiMinerva198816210
1569Bolintineanu DimitrieManoil. ElenaBucureştiMinerva198816211
1570Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureşti100+1Gramar200422528
1571Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureşti100+1Gramar200422529
1572Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureşti100+1Gramar200422530
1573Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureşti100+1Gramar200422531
1574Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureşti100+1Gramar200422532
1575Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureşti100+1Gramar200422533
1576Bolintineanu DimitrieLegende istoriceBucureştiIon Creangă198022534
1577Böll HeinrichOpiniile unui clovnCluj-NapocaDacia19751037
1578Böll HeinrichOpiniile unui clovnCluj-NapocaDacia19751038
1579Böll HeinrichOpiniile unui clovnCluj-NapocaDacia19751040
1580Böll HeinrichDestinul unei ceşti fără toartăBucureştiUnivers198615728
1581Böll HeinrichOnoarea pierdută a Katharinei Blum sau cum se iscă şi unde poate duce violenţa : PovestireBucureştiUnivers197821160
1582Böll HeinrichOnoarea pierdută a Katharinei Blum sau cum se iscă şi unde poate duce violenţa : PovestireBucureştiUnivers197821161
1583Boll MarcelCertitudinile hazarduluiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19785382
1584Boll MarcelCertitudinile hazarduluiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19785383
1585Boll MarcelCertitudinile hazarduluiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19785384
1586Boll MarcelCertitudinile hazarduluiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19785385
1587Boll MarcelCertitudinile hazarduluiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19785522
1588Bolliac CezarScrieri .Vol 1: Meditații;PoeziiBucureştiMinerva198314308
1589Bolliac CezarScrieri. Vol 2: Articole literare; Cronici dramatice: Articole politice; aArheologiceBucureştiMinerva198314309
1590Bolocan Gheorghe, Voronţova Tatiana, Medvedev TatianaDicţionar român-rusBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198010936
1591Boloş Daniela, Sălăgean DanielaGhid de educaţie civică şi antiinfracţională pentru profesori diriginţi, poliţişti, elevi şi părinţiCluj-NapocaEurodidact200320612
1592Boloş Daniela, Sălăgean DanielaGhid de educaţie civică şi antiinfracţională pentru profesori diriginţi, poliţişti, elevi şi părinţiCluj-NapocaEurodidact200320725
1593Boloş Daniela, Sălăgean DanielaGhid de educaţie civică şi antiinfracţională pentru profesori diriginţi, poliţişti, elevi şi părinţiCluj-NapocaEurodidact200320726
1594Boloş Daniela, Sălăgean DanielaGhid de educaţie civică şi antiinfracţională pentru profesori diriginţi, poliţişti, elevi şi părinţiCluj-NapocaEurodidact200320727
1595Boloş Daniela, Sălăgean DanielaGhid de educaţie civică şi antiinfracţională pentru profesori diriginţi, poliţişti, elevi şi părinţiCluj-NapocaEurodidact200320728
1596Boloş Daniela, Sălăgean DanielaGhid de educaţie civică şi antiinfracţională pentru profesori diriginţi, poliţişti, elevi şi părinţiCluj-NapocaEurodidact200320729
1597Boloş IoanFîntîna vulturilorCluj-NapocaDacia19785472
1598Boloş IoanFîntîna vulturilorCluj-NapocaDacia19785473
1599Boloş IoanFîntîna vulturilorCluj-NapocaDacia19785474
1600Boloş IoanFîntîna vulturilorCluj-NapocaDacia19785570
1601Boloş IoanÎntoarcerea fiilorCluj-NapocaDacia198213771
1602Boloş IoanCălători ca apeleCluj-NapocaDacia198615724
1603Boloş IoanCălători ca apeleCluj-NapocaDacia198615725
1604Boltaşu Dorica, Mioara Colţea, Chemencedji Ana-MariaLimba şi literarura română: sinteze bacalaureatBucureştiNiculescu200622084
1605Bonciu HPensiunea doamnei PipersbergCluj-NapocaDacia198414255
1606Bonciu HPensiunea doamnei PipersbergCluj-NapocaDacia198414256
1607Bondrea AurelianPerenitatea unei moșteniri-100 de ani de la adoptarea Legii Spiru Haret-BucureştiFundației,,România de Mâine”199820842
1608Bondrea AurelianPerenitatea unei moșteniri-100 de ani de la adoptarea Legii Spiru Haret-BucureştiFundației,,România de Mâine”199820843
1609Bondrea AurelianPerenitatea unei moșteniri-100 de ani de la adoptarea Legii Spiru Haret-BucureştiFundației,,România de Mâine”199820844
1610Bontempelli Massimo Eva ultima. Proză IBucureştiEditura pentru literatură19691530
1611Borangiu Theodor Dobrescu RaduAutomate programabileBucureştiAcademiei RSR198616440
1612Borda ValentinCălătorie prin vremeBucureştiSport-Turism19798904
1613Borda ValentinCălători şi exploratori româniBucureştiSport-Turism198515562
1614Bordeianu ConstantinLa orizontul mileniului IIIBucureştiCeres197620920
1615Bordeianu I.Minunata lume a păsărilorBucureştiAlbatros19797482
1616Bordeianu I.Minunata lume a păsărilorBucureştiAlbatros19797483
1617Borges Jorge LuisCartea de nisipBucureştiUnivers198313995
1618Borges Jorge LuisCartea de nisipBucureştiUnivers198314335
1619Borges Jorge LuisBorges despre Borges : Convorbiri cu Borges la 80 de aniCluj-NapocaDacia199017146
1620Borges Jorge LuisBorges despre Borges : Convorbiri cu Borges la 80 de aniCluj-NapocaDacia199017147
1621Borges Jorge LuisBorges despre Borges : Convorbiri cu Borges la 80 de aniCluj-NapocaDacia199017447
1622Borland RusselIntroducere în Microsoft Windows 98BucureştiTeora199819851
1623Boroş MaximilianPărinţi şi copiiBaia MareGutinul199218359
1624 Bosco HenriMătuşa MartineBucureştiUnivers19798580
1625 Bosco HenriMătuşa MartineBucureştiUnivers19798581
1626Bosoancă DanIntrarea în cântecBucureştiEminescu198515250
1627Bosoancă DanIntrarea în cântecBucureştiEminescu198515251
1628Bossun ȘtefanZbor în amurg: nuveleCraiovaScrisul Românesc19763182
1629Bostănaru VirgilNorii s-au risipitBucureştiMilitară198916747
1630Boşcaiu EmiliaBâlbâiala: prevenire şi tratamentBucureştiE.D.P.198314190
1631Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519609
1632Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519610
1633Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519611
1634Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519612
1635Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519613
1636Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519614
1637Boşca-Mălin EmilTelepatie şi hipnoză în închisorile comunisteIaşiGlasul Bucovinei199519615
1638Bot IoanaEminescu şi lirica românească de azi: citatul eminescian în poezia contemporană româneascăCluj-NapocaDacia199017037
1639Bot IoanaEminescu şi lirica românească de azi: citatul eminescian în poezia contemporană româneascăCluj-NapocaDacia199017038
1640Bota Cristian FlorinO cronologie a Caselor de Ajutor ReciprocAlba IuliaAltip201323185
1641Bota Ioan, Bota MariaHandbalBucureştiSport-Turism198716374
1642Bota Ioan, Bota MariaHandbalBucureştiSport-Turism198716375
1643Bota Ioan, Bota MariaHandbal: 500 de exerciţii pentru învăţarea joculuiBucureştiSport-Turism199017575
1644Bota Ioan, Bota MariaHandbal: 500 de exerciţii pentru învăţarea joculuiBucureştiSport-Turism199017576
1645Botea IonPrin ploi, prin viscol, peste râuri şi munţiBucureştiMilitară198213294
1646Botez AliceEmisfera de dorBucureştiEminescu19797621
1647Botez AliceEmisfera de dorBucureştiEminescu19797622
1648Botez AliceEmisfera de dorBucureştiEminescu19797623
1649Botez AliceEmisfera de dorBucureştiEminescu19797624
1650Botez AliceEmisfera de dorBucureştiEminescu19797625
1651Botez AliceEclipsaBucureştiCartea Românească19799599
1652Botez AliceEclipsaBucureştiCartea Românească19799600
1653Botez AliceEclipsaBucureştiCartea Românească19799680
1654Botez AliceEclipsaBucureştiCartea Românească197910073
1655Botez AliceEclipsaBucureştiCartea Românească197910074
1656Botez AliceEclipsaBucureştiCartea Românească197910075
1657Botez DemosteneÎn faţa timpuluiBucureştiEditura pentru literatură19671750
1658Botez DemostenePoezii Vol.2BucureştiMinerva19716670
1659Botez DemostenePoezii Vol.1BucureştiMinerva19716671
1660Botez M. Şt.Probleme de geometrieBucureştiTehnică[s.a.]3033
1661Botez MihaiLe texte et son double. Ghide practique, tests et commentaires pour examens de lettres: bacalaureat, facultePiatra NeamţSolteris[s.a.]20463
1662Botezatu PetreIntroducere în logicăIaşiPolirom199719703
1663Botta EmilPoeziiBucureştiEminescu19799479
1664Botta EmilScrieri Vol.2BucureştiMinerva198011065
1665Botta EmilScrieri Vol.1BucureştiMinerva198011066
1666 Boulanger AndréOrfeu : legături între orfism şi creştinismBucureştiMeta199221220
1667Bouleau CharlesGeometria secretă a pictorilorBucureştiMeridiane19797060
1668Bourdon R.,Bourquard C. Physique secondeParis Delagrave198116363
1669Boureanu LiseȘtii cine ești? Descoperă-te pe tine însuți!BucureştiNiculescu200320684
1670Boureanu RaduScrieri: călătorii pierdute Vol.IIIBucureştiMinerva19765548
1671Boureanu RaduPlaneta nebunilorBucureştiEminescu19799449
1672Boureanu RaduFrumosul principe CercelBucureştiEminescu198615487
1673Boureanu RaduFrumosul principe CercelBucureştiEminescu198615488
1674Boureanu RaduVăzuți în oglinda timpuluiBucureştiEminescu198716233
1675Bowman Ann O'M., Kearney Richard C.State & local governmentBoston Honghton Mifflin Company199020827
1676Bowman Ann O'M., Kearney Richard C.State & local governmentBoston Honghton Mifflin Company199020828
1677Bowman Ann O'M., Kearney Richard C.State & local governmentBoston Honghton Mifflin Company199020829
1678Boyer RégisIslanda medievală. VikingiiBucureştiBIC ALL200222185
1679Boz Lucian Scrieri, I: Masca lui EminescuBucureştiVinea199820322
1680Brad IonRaiul răposațilorBucureştiEminescu19785991
1681Brad IonÎntîlnire periculoasăBucureştiEminescu198514802
1682Brad IonÎntîlnire periculoasăBucureştiEminescu198514803
1683Brad IonRomanul de familie I. Cartea întâi: Zăpadia; Cartea a doua: Soare cu dințiBucureştiEminescu198615744
1684Brad IonRomanul de familie II. Cartea a treia: În umbra castelului; Cartea a patra: ThalassaBucureştiEminescu198615745
1685Braeski AnaCu grimonul pe oglindă: amintiri din teatruIaşiJunimea19786126
1686Braga RodicaDincolo de dragosteBucureştiEminescu197910178
1687Braga RodicaEternități de o clipăBucureştiEminescu198213225
1688Braga RodicaEternități de o clipăBucureştiEminescu198213773
1689Brais AuraDicţionar de literatură română şi universală: autori, opere, personaje: pentru elevi BucureştiCoresi200622286
1690 Bramblett Reid Milano Top 10BucureştiLitera Internaţional200622127
1691 Bramblett Reid, Kennedy Jeffrey RomaTop 10BucureştiLitera Internaţional200622126
1692Brandbury RayFahrenheit 451BucureştiLeda200521845
1693Brandbury RayFahrenheit 451BucureştiLeda200522287
1694 Brandes GeorgPrincipalele curente literare din secolul al XIX-leaBucureştiUnivers19784788
1695Branga NicolaeAspecte şi permanenţe traco-romaneTimişoaraFacla19786055
1696Branga NicolaeAspecte şi permanenţe traco-romaneTimişoaraFacla19786056
1697Branga NicolaeAspecte şi permanenţe traco-romaneTimişoaraFacla19786057
1698Branga NicolaeUrbanismul Daciei romaneTimişoaraFacla198011231
1699Braniște ValeriuOameni, fapte, întâmplăriCluj-NapocaDacia198011414
1700Braniște ValeriuOameni, fapte, întâmplăriCluj-NapocaDacia198011786
1701Bratoloveanu LiviuOameni la pândă Vol. I: MorarulBucureştiCartea Românească19711353
1702Bratu AliceChoix de textes scientifiques: suivis d'exercicesBucureştiE.D.P.198112490
1703Bratu Em. A.Operaţii şi utilaje în industria chimică Vol.IBucureştiTehnică19691847
1704Bratu Em. A.Operaţii şi utilaje în industria chimică Vol.IBucureştiTehnică19691885
1705Bratu FlorinCultura populară sau virtuţile permanenţeiIaşiJunimea198914168
1706Bratu FlorinOra fantastică: versuriBucureştiEminescu198816777
1707Bratu IleanaDincolo de lucruri: cu șapte desene originale ale autoareiBucureştiAlbatros198112606
1708Bratu IleanaDincolo de lucruri: cu șapte desene originale ale autoareiBucureştiAlbatros198112607
1709Bratu PolidorSisteme elastice de rezemare pentru maşini şi utilajeBucureştiTehnică199021258
1710Braunstein Florence, Pepin Jean-FrancoisMarile doctrineBucureştiAntet199719512
1711Braunstein Florence, Pepin Jean-FrancoisMarile doctrineBucureştiAntet199719520
1712Braunstein Florence, Pepin Jean-FrancoisGhid de cultură generalăBucureştiOrizonturi Lider 199119877
1713Braunstein Florence, Pepin Jean-FrancoisGhid de cultură generalăBucureştiOrizonturi Lider 199119878
1714Braunstein Florence, Pepin Jean-FrancoisGhid de cultură generalăBucureştiOrizonturi Lider 199119879
1715Brădăţeanu VirgilConstantin I. NottaraBucureştiMeridiane19662220
1716Brădăţeanu VirgilIstoria literaturii dramatice româneşti şi a artei spectacoluluiBucureştiE.D.P.198213906
1717Brăescu GheorgheUn voiajor ciudat. Paracelsus[s.l.]Forum199118243
1718Brăescu GheorgheUn voiajor ciudat. Paracelsus[s.l.]Forum199118245
1719Brăescu GheorgheToasturi cazoneTimişoaraFacla198521131
1720Brăescu IonEmile ZolaBucureştiAlbatros198213879
1721Brăescu IonEmile ZolaBucureştiAlbatros198213880
1722Brăescu IonEmile ZolaBucureştiAlbatros198213962
1723Brăescu MarianaImperfecţiuni provizorii: povestiri satiriceBucureştiCapathia Press201123237
1724Brătescu G.Tinerețea lui Carol DavilaBucureştiAlbatros197910139
1725Brătescu G.G.OpticaBucureştiE.D.P.198214153
1726Brătescu GheorgheMagi blestemaţi; Cine l-a ajutat pe Hitler? ; Vrăjitorul Rudolf HessBucureştiForum199018105
1727Brătescu GheorgheMagi blestemaţi; Cine l-a ajutat pe Hitler? ; Vrăjitorul Rudolf HessBucureştiForum199018106
1728Brătescu-Voineşti Ioan AlexandruNiculăiţă MinciunăBucureştiIon Creangă198011918
1729Brătescu-Voineşti Ioan AlexandruNuvele şi povestiriIaşiJunimea198514845
1730Brătescu-Voineşti Ioan AlexandruNuvele şi povestiriIaşiJunimea198514846
1731Brătescu-Voineşti Ioan AlexandruNuvele şi povestiriIaşiJunimea198514847
1732Brânzei DanGeometrie circumstanţialăIaşiJunimea198314258
1733Brânzei Dan, Zanoschi AdrianGeometrie probleme cu vectori: clasa a IX-aPiteştiParalela 45200421605
1734Brânzei Dan, Zanoschi AdrianGeometrie probleme cu vectori: clasa a IX-aPiteştiParalela 45200421606
1735Breazu MarcelConvorbiri despre artăBucureştiPolitică19715611
1736Breazu Monica, Barborică CorneliuGhid de conversaţie român-slovacBucureştiSport-Turism198213646
1737 Breban NicolaeBunavestireBucureştiAlbatros199419195
1738 Breban NicolaeBunavestireBucureştiAlbatros199419196
1739 Breban NicolaeBunavestireBucureştiAlbatros199419402
1740 Breban NicolaeDrumul la zid: poem epicBucureştiCartea Românească198421127
1741Breban NicolaeConfesiuni violente: dialoguri cu Constantin Iftime BucureştiDu Style199419422
1742 Breban Vasile Dicţionar al limbii romane contemporane : de uz curent. Bucureşti Ştiinţifică şi Enciclopedică198010738
1743 Breban Vasile Dicţionar al limbii romane contemporane : de uz curent. Bucureşti Ştiinţifică şi Enciclopedică198011415
1744 Breban Vasile Dicţionar al limbii romane contemporane : de uz curent. Bucureşti Ştiinţifică şi Enciclopedică198011844
1745 Breban Vasile Dicţionar al limbii romane contemporane : de uz curent. Bucureşti Ştiinţifică şi Enciclopedică198013779
1746 Breban Vasile Dicţionar general al limbii romane contemporane Bucureşti Ştiinţifică şi Enciclopedică198715989
1747Brebenel Aurel, Vochin DumitruAutoturisme şi performanţeBucureştiSport-Turism 198321008
1748Brehm Sharon S., Kassin Saul M.Social psychology BostonHonghton Mifflin Company[s.a.]20787
1749Brehm Sharon S., Kassin Saul M.Social psychology BostonHonghton Mifflin Company[s.a.]20788
1750Brehm Sharon S., Kassin Saul M.Social psychology BostonHonghton Mifflin Company[s.a.]20789
1751Brestoiu HoriaO istorie mai puín obişnuită: în culisele frontului secret din RomâniaBucureştiPolitică198715962
1752Bretin RodicaȘoimul albTimişoaraFacla198816248
1753Bretin RodicaȘoimul albTimişoaraFacla198816249
1754Bretin RodicaDrumul fără sfârșitBucureştiBaricada199118256
1755Bretotean Mihai Apele subterane o importantă bogăţie naturalăBucureştiCeres198112812
1756Bretotean Mihai Apele subterane o importantă bogăţie naturalăBucureştiCeres198113066
1757Brezianu AndreiIeșirea la țărmuriTimişoaraCartea Românească19788718
1758Brezianu AndreiIeșirea la țărmuriTimişoaraCartea Românească19788719
1759Brezianu AndreiIeșirea la țărmuriTimişoaraCartea Românească19788720
1760Brezianu AndreiIeșirea la țărmuriTimişoaraCartea Românească19789033
1761Brezianu AndreiIeșirea la țărmuriTimişoaraCartea Românească19789034
1762Broch HermannMoartea lui VirgiliuBucureştiUnivers1975333
1763Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198011708
1764Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012166
1765Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012168
1766Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012169
1767Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012170
1768Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012171
1769Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012172
1770Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012173
1771Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012174
1772Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012182
1773Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012183
1774Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012184
1775Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198012185
1776Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198017030
1777Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198017752
1778Broglie Louis DeCertitudinile și incertitudinile științeiBucureştiPolitică198021248
1779Brontë AnneAgnes GreyBucureştiAlbatros197914618
1780 Brontë CharlotteUn pension de domnişoareBucureştiArtemis199323187
1781Brontë CharlotteTe-am dorit într-o seară (Mascarada)BucureştiLucman199318378
1782Brontë CharlotteJane EyreBucureştiLeda200521838
1783Brontë EmilyLa răscruce de vînturiBucureştiGesa199114876
1784Brontë EmilyLa răscruce de vînturiBucureştiGesa199117839
1785Brontë EmilyLa răscruce de vînturiBucureştiGesa199117841
1786Brontë EmilyLa răscruce de vînturiBucureştiGesa199117842
1787Brookson StephenCum să gestionăm bugeteleBucureştiEnciclopedia RAO200120454
1788Brown ClementElectronică: întrebări şi răspunsuri Nr.127BucureştiTehnică19752556
1789Brown ClementAudio:întrebări şi răspunsuri Nr.132BucureştiTehnică197621266
1790Brown DanÎngeri şi demoniBucureştiRAO International Publishing200622075
1791Brown DanÎngeri şi demoniBucureştiRAO International Publishing200422292
1792Brown DanCodul lui Da VinciBucureştiRAO International Publishing200422293
1793Brown JonathanPictura spaniolă din secolul XVIIBucureştiMeridiane198213045
1794 Bruegel Pieter Cel Bătrân Pieter Bruegel BucureştiMeridiane198816253
1795Brumaru EmilDulapul îndrăgostitBucureştiCartea Românească198011613
1796Brunea-Fox FilipMemoria reportajuluiBucureştiEminescu198515428
1797Brunea-Fox FilipMemoria reportajuluiBucureştiEminescu198515429
1798Brunton PaulÎnţelepciunea supraeuluiBucureştiLotus199519269
1799Brussolo SergeMâncătorii de ziduri[s.l.]Iris[s.a.]18065
1800Brussolo SergeMâncătorii de ziduri[s.l.]Iris[s.a.]18067
1801Brussolo SergeMâncătorii de ziduri[s.l.]Iris[s.a.]18070
1802Bubulac ArtaxerxeLaboratorul fotoamatorului: dotare amenajareBucureştiTehnică19681962
1803Bucă Marin, Vinţeler OnufrieDicţionar de antonime al limbii româneBucureştiEnciclopedică199018342
1804Bucheru IonFrumosul cotidian. Faţa nevăzută a lun(m)iiBucureştiEminescu198514984
1805Buciu Marian VictorConcediu fără platăBucureştiAlbatros198011894
1806Bucşa PetreTrecând prin anotimpuriBucureştiCartea Românească199016725
1807Bucur NicolaeAtelierul fantezieiBucureştiAlbatros197821020
1808Bucuroiu ValeriuFloreta de argint: epigrameBucureştiAlbatros19735572
1809Bucuța EmanoilCapra neagrăCluj-NapocaDacia197721129
1810Bucuța EmanoilCapra neagrăCluj-NapocaDacia197721130
1811Bud Elsa MariaTrăznet între două inimiMolena199017755
1812Bud Elsa MariaTrăznet între două inimiMolena199017756
1813Buda CezarElemente de reglaj şi automatizareBucureştiE.D.P.19751888
1814Buda CezarElemente de reglaj şi automatizareBucureştiE.D.P.19753307
1815Budai-Deleanu IonŢiganiada Cluj-NapocaDacia1984853
1816Budai-Deleanu IonOpere 2 Ţiganiada (A); Trei vitejiBucureştiMinerva1975854
1817Budai-Deleanu IonScrieri lingvisticeBucureştiŞtiinţifică 19701992
1818Budai-Deleanu Ion I. ŢiganiadaBucureştiMinerva198112478
1819Budai-Deleanu Ion I. ŢiganiadaBucureştiMinerva198112717
1820Budai-Deleanu Ion I. ŢiganiadaBucureştiMinerva198113334
1821Budai-Deleanu IonŢiganiada Cluj-NapocaDacia198414472
1822Budai-Deleanu IonOpere 1 Ţiganiada sau tabăra ţiganilorBucureştiMinerva197514674
1823Budai-Deleanu Ion ŢiganiadaBucureşti100+1Gramar200522130
1824Budai-Deleanu Ion ŢiganiadaBucureşti100+1Gramar200522206
1825Budeanu RaduPace pentru o planetăBucureştiAlbatros198615722
1826Budeanu RaduPace pentru o planetăBucureştiAlbatros198615723
1827Budeanu RaduProiecţii intercontinentaleBucureştiSport-Turism198916736
1828Budeanu RaduProiecţii intercontinentaleBucureştiSport-Turism198916737
1829Budeanu RaduSfidarea nuclearăBucureştiAlbatros198816876
1830Budescu IonCuţitele, torţele, măştile: versuriBucureştiEminescu199017278
1831Budrugeac PetruProbleme de chimieBucureştiAcademiei RSR198616967
1832Budrugeac Petru, Niculescu MirceaChimie pentru concursuri şcolareTimişoaraEurobit199418877
1833Buffiere FelixMiturile lui Homer şi gândirea greacăBucureştiUnivers198715992
1834Buffon Georges Louis Leclerc DePagini din ,,Istoria naturală"BucureştiIon Creangă198112864
1835Buga ConstantinProtecția munciiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198011654
1836Buga ConstantinProtecția munciiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198011827
1837Buga ConstantinProtecția munciiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198011828
1838Buga ConstantinProtecția munciiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198011829
1839Buga ConstantinProtecția munciiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198011830
1840Bugariu VoicuPatria și cuvântul poetic - eseu despre expresivitate și elocvențăBucureştiAlbatros19774519
1841Bugariu VoicuCuvintele unei călătoriiIaşiJunimea198112279
1842Bugariu VoicuCuvintele unei călătoriiIaşiJunimea198112280
1843Bugariu VoicuCurajulBucureştiMilitară198515201
1844Bugariu VoicuCurajulBucureştiMilitară198515202
1845Bugariu VoicuAugust-decembrieBucureştiMilitară199017228
1846Bugariu VoicuAugust-decembrieBucureştiMilitară199017229
1847Bugariu VoicuAugust-decembrieBucureştiMilitară199017601
1848Bughici DumitruRepere arhitectonice în creaţia muzicală românească contemporanăBucureştiMuzicală198213645
1849Bugnariu Teofil, Domșa Ioan, Vatamaniuc DimitrieIoan Slavici 1848-1925: bibliografieBucureştiEditura enciclopedică română19737062
1850Bulatovic MiodragCocoşul roşu zboară spre cerBucureştiUnivers19785701
1851Bulatovic MiodragCocoşul roşu zboară spre cerBucureştiUnivers19785702
1852Bulatovic MiodragCocoşul roşu zboară spre cerBucureştiUnivers19785703
1853Bulatovic MiodragCocoşul roşu zboară spre cerBucureştiUnivers19785711
1854Bulei IonAtunci când veacul se năştea...lumea românească 1900-1908BucureştiEminescu199017025
1855Bulei IonAtunci când veacul se năştea...lumea românească 1900-1908BucureştiEminescu199017026
1856Bulei IonAtunci când veacul se năştea...lumea românească 1900-1908BucureştiEminescu199017027
1857Bulei IonAtunci când veacul se năştea...lumea românească 1900-1908BucureştiEminescu199017028
1858Bulgakov MihailViaţa domnului de MolièreIaşiJunimea19763108
1859Bulgakov MihailViaţa domnului de MolièreIaşiJunimea19763109
1860Bulgakov MihailViaţa domnului de MolièreIaşiJunimea19763110
1861Bulgaru NicolaeSoarele răsare din adâncuriBucureştiTineretului19681755
1862Bulgăr GheorgheEminescu: coordonate istorice şi stilistice ale opereiIaşiJunimea198010683
1863Bulgăr GheorgheMircea Eliade în actualitate: erudiție și artă; corespondențăBucureştiGutinul199117952
1864Bulgăr GheorgheMircea Eliade în actualitate: erudiție și artă; corespondențăBucureştiGutinul199117954
1865Bulgăr GheorgheMircea Eliade în actualitate: erudiție și artă; corespondențăBucureştiGutinul199117955
1866Bulgăr GheorgheMircea Eliade în actualitate: erudiție și artă; corespondențăBucureştiGutinul199117956
1867Bulucea DumitruEozinofiliile: fiziopatologie şi clinicăCraiovaScrisul Românesc197910246
1868Bulucea DumitruEozinofiliile: fiziopatologie şi clinicăCraiovaScrisul Românesc197910247
1869Bulucea DumitruEozinofiliile: fiziopatologie şi clinicăCraiovaScrisul Românesc197910248
1870Bulwer-Lytton EdwardUltimele zile ale oraşului PompeiBucureştiUnivers198916532
1871Bulza TeodorIulieTimişoaraFacla19798584
1872Bulza TeodorLumini bănăţeneBucureştiSport-Turism197910410
1873Bulza TeodorLumini bănăţeneBucureştiSport-Turism197910411
1874Bulza TeodorCasa șerpilorTimişoaraFacla198213753
1875Bunge MarioȘtință și filozofieBucureştiPolitică198414517
1876Bunget IonElectronica fizică a stării solideBucureştiŞtiinţifică 197020985
1877Bunget Ion, Popescu MihailFizica dielectricilor soliziBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19784399
1878Bunget Ion, Popescu MihailFizica dielectricilor soliziBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19784400
1879Bunuş Florin T.Izotopii radioactiviBucureştiŞtinţifică19701840
1880Buot FrancoisTristian Tzara: omul care a pus la cale revoluția DadaBucureştiCompania200322656
1881Buracu Mihail, Vodă Viorel Tehnici moderne în controlul statistic al calităţiiBucureştiTehnică198921275
1882Buracu Octavian C.Prospectarea geochimică a zăcămintelor de minereuriBucureştiTehnică19784803
1883Burbulea Emil, Grama MirceaCoordonate etice ale comportamentului militarilorBucureştiMilitară197910081
1884Burbulea Emil, Grama MirceaCoordonate etice ale comportamentului militarilorBucureştiMilitară197910082
1885Burbulea Emil, Grama MirceaCoordonate etice ale comportamentului militarilorBucureştiMilitară197910083
1886Burcin Marin, Gărdăreanu RaduReguli de circulaţie: manual pentru licee industrialeBucureştiE.D.P.19799476
1887Burdescu ConstantinDepanări şi reparaţii casnice: îndrumar practic Vol IBucureştiTehnică198715980
1888Burdescu ConstantinDepanări şi reparaţii casnice: îndrumar practic Vol IBucureştiTehnică198715981
1889Bürger Gottfried AugustUimitoarele călătorii şi aventuri, pe uscat şi pe apă, ale baronului von Münchhausen aşa cum obişnuia să le povestească el însuşi, la un pahar de vin, prietenilor săi BucureştiCartex 2000200021404
1890Burgess Sally, Head KatieTeach for ExamsHarlowLongman200522379
1891Buricea Aurel M.Clopote de magneziu: versuriBucureştiCartea Românească198112335
1892Burlacu Iosif, Stancu LicăAcumulatoare speciale: teorie şi aplicaţiiBucureştiMilitară19691838
1893Burlacu Iosif, Stancu LicăAcumulatoare speciale: teorie şi aplicaţiiBucureştiMilitară19691839
1894Burlec Liviu, Lazăr Liviu, Teodorescu BogdanIstorie clasa a VI-a: ghidul profesorului : istoria de la formarea popoarelor europene până la constituirea națiunilor moderneBucureştiAll Educational199821925
1895Burley W.J.Wycliffe şi pânza de păianjenBucureştiAdevărul199118277
1896Burley W.J.Wycliffe şi pânza de păianjenBucureştiAdevărul199118278
1897Bursaci CătălinPrima carte ultima carteBucureştiAlbatros19777403
1898Busuioc Monica-MihaelaDicţionar de arhaismeBucureştiAll Educational200521506
1899Busuioc Monica-MihaelaDicţionar de arhaismeBucureştiAll Educational200521513
1900Busuioceanu EugeniaTimp şi adevăr.Cazul EnăchescuBucureştiEminescu198112570
1901Buşe Ion, Ogodescu D.S.Fotbalul sinergicTimişoaraFacla198210299
1902Buşe Ion, Ogodescu D.S.Fotbalul sinergicTimişoaraFacla198213492
1903Buşneag Dumitru, Maftei IoanTeme pentru cercurile şi concursurile de matematică ale elevilorCraiovaScrisul Românesc198313988
1904Buta Iuliu, Idu Petru Dan, Edroiu NicolaeCluj: ghid turistic al judeţuluiBucureştiSport-Turism198011450
1905Buta Iuliu, Idu Petru Dan, Edroiu NicolaeCluj: ghid turistic al judeţuluiBucureştiSport-Turism198011756
1906Butler DavidDezvoltarea afacerii: strategia pentru mica întreprindereBucureştiBIC ALL200521891
1907Butler DavidPlanificarea afacerii:ghid de startBucureştiBIC ALL200621898
1908Butler SamuelErewhonBucureştiEditura pentru literatură19681547
1909Butler SamuelÎntoarcerea în ErewhonBucureştiEditura pentru literatură19681563
1910Butler SamuelErewhonBucureştiEditura pentru literatură19681564
1911Butler SamuelÎntoarcerea în ErewhonBucureştiEditura pentru literatură19681566
1912Buttin Anne-MarieGrecia clasicăBucureştiAll Educational200222182
1913Butucelea AlexArhitectura vieţiiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19775540
1914Butură ValerEnciclopedie de etnobotanică româneascăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910404
1915Butură ValerEnciclopedie de etnobotanică româneascăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910405
1916Buzași IonEminescu și BlajulBucureştiIriana199419096
1917Buzatu GheorgheDin istoria secretă a celui de-al doilea război mondialBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198816301
1918Buzatu GheorgheIstorie interzisă: Mărturii şi documente cenzurate despre mareşalii României Alexandru Averescu, Constantin Prezan, Ion AntonescuCraiovaCurirul doljean199017213
1919Buzatu GheorgheIstorie interzisă: Mărturii şi documente cenzurate despre mareşalii României Alexandru Averescu, Constantin Prezan, Ion AntonescuCraiovaCurirul doljean199017214
1920Buzatu GheorgheRomânia cu şi fără Antonescu: documente, studii, relatări şi comentariiIaşiMoldova199117608
1921Buzducea DoruAspecte contemporane în asistența socialăIaşiPolirom200521785
1922Buzdugan GheorgheRezistenţa materialelorBucureştiTehnică [s.a.]315
1923Buzdugan Gheorghe, Blumenfeld MatyTensometria electrică rezistivăBucureştiTehnică1966118
1924Buzdugan Gheorghe, Blumenfeld MatyCalculul de rezistenţă al pieselor de maşiniBucureştiTehnică19797198
1925Buzdugan Gheorghe, Blumenfeld MatyCalculul de rezistenţă al pieselor de maşiniBucureştiTehnică19797377
1926Buzdugan Gheorghe, Blumenfeld MatyCalculul de rezistenţă al pieselor de maşiniBucureştiTehnică19797378
1927Buzea ConstanţaLimanul orei: poemeBucureştiEminescu19762579
1928Buzea ConstanţaPoemeBucureştiAlbatros19775686
1929Buzea ConstanţaPoemeBucureştiAlbatros19775687
1930Buzea ConstanţaPloi de piatrăBucureştiAlbatros19799446
1931Buzea ConstanţaUmbră pentru cerBucureştiAlbatros198112493
1932Buzea ConstanţaPlanta memoriei: poeziiBucureştiCartea Românească198515280
1933Buzea Valeriu, Beda Victor, Ene GheorgheConduita preventivă în circulaţia rutierăBucureştiSport-Turism19799569
1934Buzilă SimionProiectarea şi executarea formelorBucureştiE.D.P.19762852
1935Buzinschi CorneliuSfinții se vând cu bucataBucureştiEditura pentru literatură1967712
1936Buzinschi CorneliuDuhul pământuluiBucureştiCartea Românească19762559
1937Buzoianu AntonSubcontinentul BraziliaBucureştiPolitică19682033
1938Buzoianu GheorgheOperațiunea ,,Ghințurești”BucureştiMilitară199017350
1939Buzura AugustinOrgoliiCluj-NapocaDacia198514743
1940Buzura AugustinOrgoliiCluj-NapocaDacia198521132
1941Buzura AugustinRefugiiBucureştiCartea Românească198421144
1942Byron George Gordon NoelPoezia Vol.IBucureştiUnivers198515381
1943Byron George Gordon NoelOpere Teatru 4BucureştiUnivers199017036
1944Caba Teodor, Caba Marius-TheodorAcupunctura, metodă străvecheBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198916545
1945Caba Teodor, Caba Marius-TheodorAcupunctura, metodă străvecheBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198916546
1946Cacoveanu ViorelSfatul medicului: schițe și povestiriBucureştiAlbatros199017988
1947Cacoveanu ViorelSfatul medicului: schițe și povestiriBucureştiAlbatros199017989
1948Cacoveanu ViorelSfatul medicului: schițe și povestiriBucureştiAlbatros199017990
1949Cacoveanu ViorelBlondele întotdeauna trișeazăClujDacia197121116
1950Caillois RogerAbordări ale imaginaruluiBucureştiNemira200121775
1951Callaghan MorleyMore joy in HeavenToronto[s.n.] 197021339
1952Calman Mel, Duncan BenShort cuts: using texts to explore englishLondonPenguin Books199522390
1953Calomfirescu NicolaeCâmpul cu maciCluj-NapocaDacia19774166
1954Calomfirescu NicolaeMerii sălbatici primăvaraCraiovaScrisul Românesc19774785
1955Calomfirescu NicolaeSeptembrie, în amurgClujDacia199017232
1956Calomfirescu NicolaeSeptembrie, în amurgClujDacia199017233
1957Calomfirescu NicolaeSeptembrie, în amurgClujDacia199021125
1958Calvino ItaloIubiri dificileIaşiPolirom200421660
1959Calvino ItaloIubiri dificileIaşiPolirom200422272
1960Cameron MiltonArta de a-l asculta pe celălaltIaşiPolirom200622051
1961Camilar Eusebiu Povestiri eroiceBucureştiIon Creangă19763063
1962Camilar Eusebiu Povestiri eroiceBucureştiIon Creangă19763064
1963Camilar EusebiuCordun: Turmele. Cordun. Avizuha. Valea hoților IaşiJunimea198816230
1964Camilar EusebiuCordun: Turmele. Cordun. Avizuha. Valea hoților IaşiJunimea198816231
1965Campus Eliza Înţelegerea balcanicăBucureştiAcademiei RSR197211497
1966Campus Eliza Din politica externă a României 1913-1947BucureştiPolitică198021283
1967Camus AlbertExilul şi împărăţiaBucureştiEditura pentru Literatură196810747
1968Camus AlbertStrăinulBucureştiAlbatros199218455
1969Camus AlbertStrăinulBucureştiAlbatros199218456
1970Camus AlbertStrăinul. Ciuma. Căderea. Exilul şi împărăţiaBucureştiRAO International Publishing199318885
1971Canarache Ana şi Breban VasileMic dicţionar al limbii române BucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19744
1972Canetti EliasOrbireaBucureştiUnivers19731091
1973Canetti EliasLimba salvată : Istoria unei tinereţiCluj-NapocaDacia198414216
1974Canetti EliasProvincia omului . Însemnări 1942-1972BucureştiUnivers198514925
1975Canetti EliasJocul privirilor : Povestea vieţii 1931-1937Cluj-NapocaDacia198916539
1976Canetti EliasJocul privirilor : Povestea vieţii 1931-1937Cluj-NapocaDacia198916540
1977Cantacuzino Gheorghe MateiIzvoare şi popasuriBucureştiEminescu19775667
1978Cantacuzino Gheorghe MateiIzvoare şi popasuriBucureştiEminescu19775668
1979Cantacuzino Gheorghe MateiIzvoare şi popasuriBucureştiEminescu19775669
1980Cantacuzino Gheorghe MateiPătrar de vegheCluj-NapocaDacia19775675
1981Cantemir AntiohStihuriIaşiJunimea19796005
1982Cantemir DimitrieOpere complete : Divanul. vol.1BucureştiAcademiei RSR19746711
1983Cantemir DimitrieIstoria ieroglifică BucureştiMinerva19756719
1984Cantemir DimitrieIstoria ieroglifică Vol.IBucureştiMinerva198323293
1985Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiIon Creangă19786742
1986Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiIon Creangă19786744
1987Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiIon Creangă19786745
1988Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiIon Creangă19786746
1989Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198112708
1990Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198112709
1991Cantemir DimitrieIstoria ieroglifică Vol.IIBucureştiMinerva198314101
1992Cantemir DimitrieIstoria ieroglifică Vol.IIBucureştiMinerva198314102
1993Cantemir DimitrieIstoria ieroglifică Vol.IIBucureştiMinerva198314103
1994Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198615578
1995Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198615579
1996Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198616400
1997Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198616401
1998Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198616402
1999Cantemir DimitrieDescrierea MoldoveiBucureştiMinerva198623292
2000Canţă TraianTransportul modernBucureştiAlbatros198916703
2001Capatu ChimonPoduri din beton precomprimatBucureştiTehnică198314052
2002 Capek KarelCartea apocrifelorBucureştiUnivers1973370
2003 Capek KarelDrumuri prin EuropaBucureştiSport-Turism198112589
2004Carabulea A, Carabogdan I. Modele de bilanţuri energetice reale şi optimeBucureştiAcademiei RSR198213643
2005Carabulea A, Ruşitoru Gh.Optimizarea conducerii sistemelor industrialeBucureştiE.D.P.19763254
2006Caracostea D.Studii eminescieneBucureştiMinerva19751195
2007Caracostea D.Arta cuvântului la EminescuIaşiJunimea198010967
2008Caracostea D.Studii criticeBucureştiAlbatros198213867
2009Caracostea D.Studii criticeBucureştiAlbatros198213868
2010Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu197145
2011Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu197146
2012Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu197147
2013Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva198048
2014Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva1975845
2015Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva1975846
2016Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva1975847
2017Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva1975848
2018Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva1975849
2019Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva1975850
2020Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu1971879
2021Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu1971880
2022Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu1971881
2023Caragiale Ion LucaMomente. Schițe (antologie,prefaţă şi note de Şt.Cazimir)BucureştiAlbatros19761412
2024Caragiale Ion LucaMomente. Schițe (antologie,prefaţă şi note de Şt.Cazimir)BucureştiAlbatros19761414
2025Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784352
2026Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784353
2027Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784354
2028Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiEminescu19714355
2029Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784356
2030Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784357
2031Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784358
2032Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784359
2033Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784360
2034Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva19784361
2035Caragiale Ion LucaMomente, schițe, povestiriBucureştiIon Creangă19774530
2036Caragiale Ion LucaSchițe și povestiri.Sketches and storiesCluj-NapocaDacia19797663
2037Caragiale Ion LucaSchițe și povestiri.Sketches and storiesCluj-NapocaDacia19797664
2038Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799503
2039Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799507
2040Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799508
2041Caragiale Ion LucaMomente, schițe, povestiriBucureştiIon Creangă19919555
2042Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799652
2043Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799653
2044Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799654
2045Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799655
2046Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799656
2047Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799657
2048Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799658
2049Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799659
2050Caragiale Ion LucaKir Ianulea. Nuvele și povestiri BucureştiAlbatros19799660
2051Caragiale Ion LucaMomente BucureştiEminescu198010955
2052Caragiale Ion LucaMomente BucureştiEminescu198010956
2053Caragiale Ion LucaMomente BucureştiMinerva198110957
2054Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva198112550
2055Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiri, variaBucureştiMinerva198112551
2056Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiCartex 2000200313559
2057Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiAlbatros198213636
2058Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiAlbatros198213637
2059Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiAlbatros198213638
2060Caragiale Ion LucaNuvele, povestiri, amintiriTimişoaraFacla198414336
2061Caragiale Ion LucaTeatruTimişoaraFacla198414374
2062Caragiale Ion LucaMomente şi schiţe BucureştiVremea199715145
2063Caragiale Ion LucaRestituiri: Alergătorul liber, Unirea Democratică, Voinţa naţională, Constituţionalul, Era nouă, Gazeta poporului; Articole, "Bucureştiuri", "diverse", "mofturi", note, însemnări, texte literare şi traduceri din ziareleCluj-NapocaDacia198615772
2064Caragiale Ion LucaRestituiri: Alergătorul liber, Unirea Democratică, Voinţa naţională, Constituţionalul, Era nouă, Gazeta poporului; Articole, "Bucureştiuri", "diverse", "mofturi", note, însemnări, texte literare şi traduceri din ziareleCluj-NapocaDacia198615773
2065Caragiale Ion LucaTemă și varațiuni: momente, schițe, amintiriCluj-NapocaDacia198816102
2066Caragiale Ion LucaTemă și varațiuni: momente, schițe, amintiriCluj-NapocaDacia198816260
2067Caragiale Ion LucaTeatruTimişoaraFacla198316833
2068Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania[s.a.]19070
2069Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiCartex 2000200619071
2070Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania[s.a.]19072
2071Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania[s.a.]19073
2072Caragiale Ion LucaMomenteBucureştiEminescu[s.a.]19074
2073Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva198419075
2074Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania [s.a.]19317
2075Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiHyperion197119318
2076Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania [s.a.]19319
2077Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania [s.a.]19320
2078Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania [s.a.]19321
2079Caragiale Ion LucaScrieri alese: teatru, nuvele, momente, schițeBraşovArania [s.a.]19322
2080Caragiale Ion LucaPagini aleseBucureştiJunior [s.a.]19487
2081Caragiale Ion LucaPagini aleseBucureştiJunior [s.a.]19488
2082Caragiale Ion LucaPagini aleseBucureştiJunior [s.a.]19489
2083Caragiale Ion LucaPagini aleseBucureştiJunior [s.a.]19490
2084Caragiale Ion LucaPagini aleseBucureştiJunior [s.a.]19491
2085Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiTedit FZH199820072
2086Caragiale Ion LucaNuvele și povestiriBucureştiTineretului196121379
2087Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiCorint 200621826
2088Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiCorint 200621827
2089Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiCartex 2000200622119
2090Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiCartex 2000200622120
2091Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622560
2092Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622561
2093Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622562
2094Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622563
2095Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622564
2096Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622565
2097Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622566
2098Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622567
2099Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622568
2100Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622569
2101Caragiale Ion LucaNuveleBucureştiGramar200622570
2102Caragiale Ion LucaNuvele și povestiriBucureştiCorint Junior200422571
2103Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622581
2104Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622582
2105Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622583
2106Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622584
2107Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622585
2108Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622586
2109Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622587
2110Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622588
2111Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622589
2112Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622590
2113Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622591
2114Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiGramar200622592
2115Caragiale Ion LucaTeatruBucureşti100+1Gramar200222593
2116Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622636
2117Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622637
2118Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622638
2119Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622639
2120Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622640
2121Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622641
2122Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622642
2123Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiAndreas201322643
2124Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622644
2125Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622645
2126Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622646
2127Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622647
2128Caragiale Ion LucaMomente. Schițe.BucureştiGramar200622648
2129Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiCartex 2000200823188
2130Caragiale Ion LucaTeatruBucureştiMinerva197823230
2131Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheBucureştiMinerva197276
2132Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheBucureştiCartex 2000200715154
2133Caragiale Mateiu I.Pajere. Remember. Craii de curtea-veche. Sub pecetea taineiBucureştiMinerva198816130
2134Caragiale Mateiu I.Pajere. Remember. Craii de curtea-veche. Sub pecetea taineiBucureştiMinerva198816261
2135Caragiale Mateiu I.Pajere. Remember. Craii de curtea-veche. Sub pecetea taineiBucureştiMinerva198816262
2136Caragiale Mateiu I.Remember[s.l.]VV Presa[s.a.]18486
2137Caragiale Mateiu I.Remember[s.l.]VV Presa[s.a.]18487
2138Caragiale Mateiu I.Remember[s.l.]VV Presa[s.a.]18488
2139Caragiale Mateiu I.Sub pecetea taineiClujEchinox199419157
2140Caragiale Mateiu I.OpereBucureştiEditura Fundației Culturale Române199419406
2141Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheIaşiInstitutul European199819857
2142Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheBucureşti100+1Gramar199719882
2143Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheBucureştiParalela 45200722732
2144Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheBucureştiParalela 45200722733
2145Caragiale Mateiu I.Craii de curtea-vecheBucureştiParalela 45200722734
2146Caragiu TomaPoeme şi alte confesiuniCluj-NapocaDacia19799348
2147Caragiu TomaPoeme şi alte confesiuniCluj-NapocaDacia19799349
2148Caragiu TomaPoeme şi alte confesiuniCluj-NapocaDacia19799350
2149Caraion IonBacovia.Sfârşitul continuuBucureştiCartea Românească19774108
2150Caraion IonJurnal I: literatură și contraliteraturăBucureştiCartea Românească198010900
2151Caraion IonO ureche de dulceaţă şi-o ureche de pelinBucureştiIon Creangă198112482
2152Caraion IonPostumeBucureştiSocietatea Adevărul S.A.199519203
2153Caraion IonDragostea e pseudonimul morţiiChișinăuLitera199719855
2154Caraman Fotea DanielaMeridianele cînteculuiBucureştiMuzicală198916448
2155Caraman Fotea DanielaMeridianele cînteculuiBucureştiMuzicală198916449
2156Carandino NicolaeTeatrul aşa cum l-am văzut 1935-1945BucureştiEminescu198616417
2157Caranfil ConstantinaZodia gemenelorBucureştiCartea Românească198515192
2158Caranfil ConstantinaZodia gemenelorBucureştiCartea Românească198515193
2159Carcassi MatteoMetodă de chitarăBucureştiMuzicală198011160
2160Carey DianeStar Trek - generaţia următoare : Vasul fantomăBucureştiOlimp199418936
2161Carianopol VirgilPeisaj românesc: versuriBucureştiMilitară19797106
2162Carianopol VirgilPeisaj românesc: versuriBucureştiMilitară19797107
2163Carianopol VirgilScriitori care au devenit amintiri. Vol.IICraiovaScrisul Românesc198213675
2164Carianopol VirgilLa ceasul de tainăCraiovaScrisul Românesc198615623
2165Carianopol VirgilLa ceasul de tainăCraiovaScrisul Românesc198615624
2166Carianopol VirginiaDeasupra lumii lunecând: versuriBucureştiEminescu198011957
2167Carmen Sylva (Elisabeta, regina României)Poveştile PeleşuluiCraiovaCasa de editură "NOB"199117820
2168Carnegie DaleLasă grijile, începe să trăieștiBucureştiCurtea Veche200021573
2169Carp NicolaeAventuri în deșertBucureştiTop Suspans199017445
2170Carpentier AlejoRecursul la metodăBucureştiUnivers19774472
2171Carpentier AlejoRecursul la metodăBucureştiUnivers19774473
2172Carpentier AlejoRecursul la metodă Vol.IBucureştiUnivers198816286
2173Carpentier AlejoRecursul la metodă Vol.IIBucureştiUnivers198816287
2174Carpentier AlejoRecursul la metodă Vol.IBucureştiUnivers198816288
2175Carpentier AlejoRecursul la metodă Vol.IIBucureştiUnivers198816289
2176Carpentier AlejoMuzică şi ritmuri cubanezeBucureştiMuzicală198416397
2177Carpentier AlejoMuzică şi ritmuri cubanezeBucureştiMuzicală198416398
2178Carpentier AlejoMuzică şi ritmuri cubanezeBucureştiMuzicală198416399
2179Carrithers MichaelBuddhaBucureştiHumanitas199619438
2180Carroll LewisAlice în ţara oglinzilorBucureştiCartex 2000200621399
2181 Casares Adolfo BioyO păpuşă rusească : povestiriClujApostrof199218452
2182Cases LasMemorialul din Sfînta-Elena Vol.IBucureştiMinerva197517051
2183Cases LasMemorialul din Sfînta-Elena Vol.IBucureştiMinerva197517052
2184Cases LasMemorialul din Sfînta-Elena Vol.IBucureştiMinerva197517053
2185Casimcea Mircea IoanColonia: schițe și nuveleBucureştiLitera198213729
2186Casimcea Mircea IoanColonia: schițe și nuveleBucureştiLitera198213730
2187Cassian NinaSuaveBucureştiCartea Românească19775680
2188Cassvan LazărUnora le place filmulBucureştiEminescu198112775
2189Cassvan LazărA fost odată…un cinemaBucureştiEminescu198314266
2190Castelo Branco CamiloUn om de onoareBucureştiMinerva199117785
2191Castelo Branco CamiloUn om de onoareBucureştiMinerva199117786
2192Catană Aurelia, Săcuiu Mihaela, Stănăşilă OctavianMetodica predării analizei matematiceBucureştiE.D.P.198314148
2193Catană Aurelia, Săcuiu Mihaela, Stănăşilă OctavianMetodica predării analizei matematiceBucureştiE.D.P.198314149
2194Catarig EmilCântece pentru formaţii coraleBistriţaCJCES198215086
2195Cathala Henri-PierreEpoca dezinformăriiBucureştiMilitară199117940
2196Cathala Henri-PierreEpoca dezinformăriiBucureştiMilitară199117941
2197Catrina Sergiu Costel, Catrina VeronicaBăile Olăneşti - izvor de sănătate IaşiJunimea19822021
2198Caurea DanielaPrimejdii liriceIaşiJunimea1973426
2199Cava RobertaComunicarea cu oamenii dificiliBucureştiCurtea Veche200321572
2200Cavailles JeanStudii asupra teoriei mulţimilorBucureştiŞtiinţifică19692117
2201Cazaban IonCaragiale şi interpreţii săi::un secol de reprezentare pe scenele româneştiBucureştiMeridiane198515276
2202Cazacu Ana-MariaFranceza fără profesor: curs practicConstanţaSteaua Nordului200722294
2203Cazacu MateiMinuni, vedenii şi vise premonitorii, în trecutul românescBucureştiSigma200322023
2204Cazan OnuÎn fața ușiiBucureştiAlbatros198112501
2205Cazan OnuConfidență în parcul orașuluiBucureştiEminescu198213127
2206Cazimirovici Eugen, Samoilescu SilviuCalibrarea cilindrilor de laminareBucureştiTehnică198721231
2207Căliman G.Borsec: mic îndreptar turisticBucureştiMeridiane196621352
2208Căliman IonIniţiere în anotimp: versuriTimişoaraFacla198011893
2209Călin LiviuSuflet în spaţiuBucureştiCartea Românească197310542
2210Călin LiviuSărbătoarea nimănui: versuriBucureştiEminescu198011834
2211Călin S, Dumitrache I, Dimo PAutomatizări electroniceBucureştiE.D.P.19721181
2212Călin S, Dumitrache I, Dimo PAutomatizări electroniceBucureştiE.D.P.19721873
2213Călin S, Dumitrache I, Dimo PAutomatizări electroniceBucureştiE.D.P.197222879
2214Călin SergiuRegulatoare automateBucureştiE.D.P.19762842
2215Călinescu GeorgeIstoria literaturii române: compendiuBucureştiEditura pentru literatură196833
2216Călinescu GeorgeScrinul negru BucureştiAlbatros197457
2217Călinescu GeorgeBietul Ioanide Vol.IBucureştiMinerva1975952
2218Călinescu GeorgeBietul Ioanide Vol.IIBucureştiMinerva1975953
2219Călinescu GeorgeBietul Ioanide BucureştiEminescu198011869
2220Călinescu GeorgeBietul Ioanide BucureştiEminescu198011870
2221Călinescu GeorgeBietul IoanideBucureşti100+1Gramar199720066
2222Călinescu GeorgeIstoria literaturii române: compendiuBucureştiEditura pentru literatură19681102
2223Călinescu GeorgeOpere vol.10: Nuvele Alte poezii Horațiu: ,,Opere”(traducere)BucureştiMinerva19762239
2224Călinescu GeorgeŞun sau calea neturburată:mit mongolBucureştiMinerva19764674
2225Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19786701
2226Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19786702
2227Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19786703
2228Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureştiMinerva19798639
2229Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19788708
2230Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19788709
2231Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19788710
2232Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19788711
2233Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva19788712
2234Călinescu GeorgeScrinul negru Vol.IBucureştiMinerva198213001
2235Călinescu GeorgeScrinul negru Vol.IIBucureştiMinerva198213005
2236Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureştiEminescu198213126
2237Călinescu GeorgeOpere vol. 16: Impresii asupra literaturii spaniole.Studii și conferințeBucureştiMinerva198213672
2238Călinescu GeorgeOpere vol. 17: N. Filimon, Gr.M.AlecsandrescuBucureştiMinerva198314079
2239Călinescu GeorgeAforisme și reflecțiiBucureştiAlbatros198414349
2240Călinescu GeorgeAforisme și reflecțiiBucureştiAlbatros198414350
2241Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.1BucureştiMinerva198515294
2242Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.3BucureştiMinerva198515296
2243Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.4BucureştiMinerva198515297
2244Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.1BucureştiMinerva198515298
2245Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.2BucureştiMinerva198515299
2246Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.3BucureştiMinerva198515300
2247Călinescu GeorgeOpera lui Mihai Eminescu Vol.4BucureştiMinerva198515301
2248Călinescu GeorgeViața lui Mihai EminescuBucureştiEditura pentru literatură196615477
2249Călinescu GeorgeViața lui Mihai EminescuBucureştiMinerva198615495
2250Călinescu GeorgeViața lui Mihai EminescuBucureştiMinerva198615682
2251Călinescu GeorgeIstoria literaturii române de la origini până în prezentBucureştiMinerva198816508
2252Călinescu GeorgeIon Creangă: viața și operaBucureştiMinerva198916668
2253Călinescu GeorgePagini de estetică BucureştiAlbatros199016998
2254Călinescu GeorgePagini de estetică BucureştiAlbatros199016999
2255Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureşti100+1Gramar199619403
2256Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureşti100+1Gramar199619404
2257Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureşti100+1Gramar199820108
2258Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureşti100+1Gramar199820181
2259Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureşti100+1Gramar199820182
2260Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureşti100+1Gramar199820183
2261Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureşti100+1Gramar200020298
2262Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureşti100+1Gramar200020299
2263Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureşti100+1Gramar200020300
2264Călinescu GeorgeEnigma Otiliei Vol.IChișinăuLitera199720363
2265Călinescu GeorgeEnigma Otiliei Vol.IIChișinăuLitera199720364
2266Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureştiCartex 2000200020550
2267Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureştiCartex 2000200020551
2268Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureştiCartex 2000200220644
2269Călinescu GeorgeEnigma OtilieiBucureştiCartex 2000200421529
2270Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321680
2271Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321681
2272Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321682
2273Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321683
2274Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321684
2275Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321685
2276Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321686
2277Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321687
2278Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321688
2279Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200321689
2280Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureştiCartex 2000200422115
2281Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureştiCartex 2000200422116
2282Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureştiCartex 2000200622121
2283Călinescu GeorgeCartea nunțiiBucureştiCartex 2000200622122
2284Călinescu GeorgeCartea nunțiiTimişoaraFacla198923294
2285Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200322429
2286Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200322430
2287Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200322431
2288Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200322432
2289Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200322433
2290Călinescu GeorgeEnigma OtilieiPiteștiHerra200322739
2291Călinescu GeorgeViața lui Mihai EminescuBucureştiEditura pentru literatură196623228
2292Călinescu MateiUmbre de apăBucureştiCartea Românească19726175
2293Călinescu MateiUmbre de apăBucureştiCartea Românească19726176
2294Călinescu MateiUmbre de apăBucureştiCartea Românească19726177
2295Călugăriţa AngelicaExerciţii şu probleme de matematică pentru elevii claselor I-IVBucureştiUniversal Pan199817366
2296Călugăriţa Gheorghe, Mangu ValeriuProbleme de matematică pentru treapta I şi a II-a de liceu Vol.IIBucureştiAlbatros197721334
2297Căpiță Laura, Căpiță CarolTendințe în didactica istorieiPiteștiParalela 45200522007
2298Căprariu AlexandruMarea autobiografie: poemeBucureştiEminescu19799261
2299Căprariu AlexandruMarea autobiografie: poemeBucureştiEminescu19799417
2300Căprariu AlexandruOchii de pretutindeniCluj-NapocaDacia198113292
2301Căprioară DObsteticăBucureştiE.D.P.19764283
2302Căpuşan CornelOrfeu: motivul permanenţei în lirica renaşteriiCluj-NapocaDacia19785343
2303Cărbunaru Viorica Elena, Cărbunaru Constantin MMatematica: culegere de probleme clasa a V-aBucureştiConviocarb200118099
2304Cărmăzan IoanPovestiri din BocșaTimişoaraFacla198314334
2305Cărtărescu MirceaDublu CD: antologie de poezieBucureştiHumanitas199820184
2306Cărtărescu MirceaTravestiBucureştiHumanitas200220538
2307Cărtărescu MirceaNostalgiaBucureştiHumanitas200320539
2308Cărtărescu MirceaOrbitor: aripa stîngăBucureştiHumanitas200220540
2309Cărtărescu MirceaPururi tânăr, înfășurat în pixeli (din periodice)BucureştiHumanitas200521491
2310Cărtărescu MirceaEnciclopedia zmeilorBucureştiHumanitas200621492
2311Cărtărescu MirceaRemBucureştiHumanitas200622099
2312Cărtărescu MirceaMendebilul: povestiriBucureştiHumanitas200722100
2313Cărtărescu MirceaLevantulBucureştiHumanitas200622101
2314Cărtărescu MirceaNostalgiaBucureştiHumanitas200522245
2315Cărtărescu MirceaNostalgiaBucureştiHumanitas200522246
2316Cărtărescu MirceaMendebilul: povestiriBucureştiHumanitas200722263
2317Cărtărescu MirceaGemeniiBucureştiHumanitas200722264
2318Cărtărescu MirceaRemBucureştiHumanitas200722265
2319Cărtărescu MirceaRemBucureştiHumanitas200722266
2320Cărtărescu MirceaDe ce iubim femeileBucureştiHumanitas200722440
2321Cărtărescu MirceaEnciclopedia zmeilorBucureştiHumanitas200622441
2322Cărtărescu MirceaOrbitor: aripa dreaptăBucureştiHumanitas200622442
2323Cărtărescu MirceaOrbitor: aripa dreaptăBucureştiHumanitas200622754
2324Cărtărescu MirceaNimic: poeme: (1988-1992)BucureştiHumanitas201023080
2325Cătină OanaPovești în doiClu-NapocaDacia198514806
2326Cătină OanaPovești în doiClu-NapocaDacia198514807
2327Cătină OanaPovești pentru un fotoliuClu-NapocaDacia198321153
2328Cătuneanu Vasile M, Bacivarof AngelicaStructuri electronice de înaltă fiabilitate: toleranţa la defectăriBucureştiMilitară198921228
2329Cătuneanu Vasile M, Bacivarof AngelicaStructuri electronice de înaltă fiabilitate: toleranţa la defectăriBucureştiMilitară198921255
2330Cătuneanu Vasile M, Strungaru RodicaConstrucţia şi tehnologia echipamentelor radio electronice (pentru subingineri)BucureştiE.D.P.197920960
2331Căzan Gheorghe Nicolae, Rădulescu-Zoner ȘerbanRomânia și Tripla Alianță 1878-1914BucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19799054
2332Căzănişteanu ConstantinPe urmele lui Mircea cel MareBucureştiSport-Turism198715993
2333Căzănişteanu ConstantinPe urmele lui Mircea cel MareBucureştiSport-Turism198715994
2334Căzănişteanu ConstantinPe urmele lui Mircea cel MareBucureştiSport-Turism198715995
2335Căzănişteanu ConstantinPe urmele lui Mircea cel MareBucureştiSport-Turism198715996
2336Căzănişteanu ConstantinPe urmele lui Mircea cel MareBucureştiSport-Turism198716264
2337Căzănişteanu ConstantinPe urmele lui Mircea cel MareBucureştiSport-Turism198716265
2338Căzănişteanu Constantin, Ionescu Mihail E.Războiul neatârnării României: Împrejurări diplomatice şi operaţii militare 1877-1878BucureştiȘtiințifică și Enciclopedică19774514
2339Câmpan Florica T.Aventura geometriilor neeuclidieneBucureştiAlbatros19786012
2340Câmpan Florica T.Aventura geometriilor neeuclidieneBucureştiAlbatros19786013
2341Câmpan Florica T.Aventura geometriilor neeuclidieneBucureştiAlbatros19786014
2342Câmpan Florica T.Aventura geometriilor neeuclidieneBucureştiAlbatros19786015
2343Câmpan Florica T.Aventura geometriilor neeuclidieneBucureştiAlbatros19786016
2344Câmpan Florica T.De la şcoala lui Gheorghe Lazăr, la institutele tehnice de aziBucureştiIon Creangă198011486
2345Câmpan Florica T.De la şcoala lui Gheorghe Lazăr, la institutele tehnice de aziBucureştiIon Creangă198011487
2346Câmpan Florica T.Variate aplicaţii ale matematiciiBucureştiIon Creangă198414549
2347Câmpan Florica T.Variate aplicaţii ale matematiciiBucureştiIon Creangă198414638
2348Câmpean DanPatrimoniul Constantin Noica: carte documentDevaDestin199218512
2349Câmpean DanPatrimoniul Constantin Noica: carte documentDevaDestin199218513
2350Câmpeanu EugenSubstantivul: studiu stilisticBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică1975442
2351Câmpeanu PavelOamenii şi televiziunea: privire sociologică asupra telespectatoruluiBucureştiMeridiane19799332
2352Câmpeanu PavelOamenii şi televiziunea: privire sociologică asupra telespectatoruluiBucureştiMeridiane19799333
2353Câmpeanu PavelOamenii şi televiziunea: privire sociologică asupra telespectatoruluiBucureştiMeridiane19799334
2354Câmpina BarbuScrieri istorice Vol.IBucureştiAcademia RSR19736174
2355Cândea VirgilStolnicul între contemporaniBucureştiŞtiinţifică19711647
2356Cândea VirgilRațiunea dominantă: contribuții la istoria umanismului românescCluj-NapocaDacia197910517
2357Cândea VirgilRațiunea dominantă: contribuții la istoria umanismului românescCluj-NapocaDacia197910639
2358Cândea Virgil, Simionescu ConstantinPrezenţe culturale româneşti : Istambul, Ierusalim, Paros, Patmos, Sinai, AlepBucureştiSport-Turism198213057
2359Cândroveanu HristuPoeţi şi poezieBucureştiCartea Românească198011151
2360Cândroveanu HristuPrintre poeţiCluj-NapocaDacia198314569
2361Cârneci RaduUn spaţiu de dorBucureştiAlbatros198011084
2362Cârneci RaduUn spaţiu de dorBucureştiAlbatros198011085
2363Cârstea-Romaşcanu MihaelaGramatica practică a limbii italieneBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198011202
2364Ceaikovski.I.P.Album pentru copii : Piano soloBucureştiMuzicală198213156
2365Ceapoiu NichiforEvoluţia speciilorBucureştiAcademia R. S.R.198015589
2366Ceauşescu FloreaMagistrala Baikal-AmurBucureştiSport-Turism198515338
2367Ceauşescu Florea, Sălăgean ViorelDrum către oameniBucureştiSport-Turism198414242
2368Ceauşescu IlieIndependenţa poporului român-obiectiv fundamental al politicii partidului comunist românBucureştiMilitară198615869
2369Ceauşu Iulian, Ghiţă Nicolae, Potîrcă TudorOrganizarea şi conducerea activităţilor de întreţinere şi reparaţiiBucureştiTehnică198010750
2370Ceauşu Iulian, Ghiţă Nicolae, Potîrcă TudorOrganizarea şi conducerea activităţilor de întreţinere şi reparaţiiBucureştiTehnică198010751
2371Ceauşu Iulian, Ghiţă Nicolae, Potîrcă TudorOrganizarea şi conducerea activităţilor de întreţinere şi reparaţiiBucureştiTehnică198013017
2372Cebuc AlexandruIancheleviciBucureştiMeridiane198916905
2373 Cehov Anton PavloviciUn roman cu un contrabas ; Fericirea şi alte povestiri (1886-1887). Vol.3BucureştiUnivers198916421
2374Cela Camilo JoseFamilia lui Pascual DuarteBucureştiLibra199117931
2375Cela Camilo JoseFamilia lui Pascual DuarteBucureştiLibra199117932
2376Celarianu MihailPolca pe furateCraiovaScrisul Românesc198314282
2377Celidze VahtangPe drumurile CaucazuluiBucureştiSport-Turism199017634
2378Celidze VahtangPe drumurile CaucazuluiBucureştiSport-Turism199017635
2379Centea Ovidiu, Bianchi CornelInstalaţii electriceBucureştiE.D.P.19731874
2380Cerchez Emanuela, Şerban MarinelPC pas cu pas IaşiPolirom200521667
2381Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceuIaşiPolirom200523027
2382Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu: metode și tehnici de programareVol IIIaşiPolirom200523028
2383Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu: metode și tehnici de programareVol IIIaşiPolirom200523029
2384Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu:programare orientată pe obiecte și programare generică cu STL Vol IIIIaşiPolirom200623030
2385Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu:programare orientată pe obiecte și programare generică cu STL Vol IIIIaşiPolirom200623031
2386Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu:programare orientată pe obiecte și programare generică cu STL Vol IIIIaşiPolirom200623270
2387Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu:programare orientată pe obiecte și programare generică cu STL Vol IVIaşiPolirom200623032
2388Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu:programare orientată pe obiecte și programare generică cu STL Vol IVIaşiPolirom200623033
2389Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceu:programare orientată pe obiecte și programare generică cu STL Vol IVIaşiPolirom201323034
2390Cerchez Emanuela, Şerban MarinelProgramarea în limbajul C/C++ pentru liceuIaşiPolirom200523035
2391Cerepenin P. GCum se montează motoarele electrice asincroneBucureştiTehnică196122880
2392Cergău TitusInsula lui Ovidiu (legende şi povestiri)BucureştiSport-Turism19799533
2393Cergău TitusInsula lui Ovidiu (legende şi povestiri)BucureştiSport-Turism19799535
2394Cergău TitusApărătorii cetăţilorBucureştiIon Creangă198112680
2395Cerghit IoanMetode de învățământBucureştiE.D.P.197620928
2396Cernescu CostinVaccinuri şi vaccinăriBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910762
2397Cerneţ LaurenţiuMic dicţionar de subiecte comiceTimişoaraFacla19799643
2398Cernovodeanu Paul, Ştefan MarianPe urmele Magherilor(cronica unei familii)BucureştiSport-Turism198316891
2399Cernovodeanu Paul, Ştefan MarianPe urmele Magherilor(cronica unei familii)BucureştiSport-Turism198316892
2400Certa Rolando Cânt de dragoste pentru SiciliaTimişoaraFacla198213177
2401Cervantes Saavedra, Miguel DeIscusitul Hidalgo. Don Quijote de la Mancha Vol.IBucureştiGrai şi suflet-Cultura Naţională199419418
2402Cervantes Saavedra, Miguel DeIscusitul Hidalgo. Don Quijote de la Mancha Vol.IIBucureştiGrai şi suflet-Cultura Naţională199419419
2403Cervantes Saavedra, Miguel DeDon Quijote de la Mancha Vol.IChişinăuHyperion199320343
2404Cervantes Saavedra, Miguel DeDon Quijote de la Mancha Vol.IIChişinăuHyperion199320344
2405Cervantes Saavedra, Miguel DeDon Quijote de la Mancha Vol.IBucureştiLeda200521834
2406Cervantes Saavedra, Miguel DeDon Quijote de la Mancha Vol.IIBucureştiLeda200521835
2407Cesereanu RuxandraGrădina deliciilor: versuriClujEchinox199318921
2408Cetea DoinaAgaveClujDacia198515260
2409Ceuca JustinTeatrologia românească interbelică (Aspecte teoretice)BucureştiMinerva199017666
2410Ceuca JustinTeatrologia românească interbelică (Aspecte teoretice)BucureştiMinerva199017667
2411Chagall MarcChagallBucureştiMeridiane1975975
2412 Chamouz FrançoisCivilizaţia elenistă Vol.IBucureştiMeridiane198514828
2413 Chamouz FrançoisCivilizaţia elenistă Vol.IIBucureştiMeridiane198514829
2414Chapman Gary, Campbell RossCele cinci limbaje de iubire ale copiilorBucureştiCurtea Veche200121568
2415Charriere HenriPapillonBucureştiArtemis199118051
2416Charriere HenriPapillonBucureştiArtemis199118052
2417Chastain SandraAlesul lui HannahBucureştiMiron199419311
2418Chateaubriand François-René DeCălătoriiBucureştiSport-Turism19786523
2419Chateaubriand François-René DeCălătoriiBucureştiSport-Turism19786589
2420Chateaubriand François-René DeCălătoriiBucureştiSport-Turism19786590
2421Châtelet Sylvie-AnneGhidul bunelor maniereBucureştiNiculescu199920678
2422 Chedid AndréeCelălaltBucureştiUnivers19774139
2423Chelaru OanaCu floarea-soarelui la butonierăCraiovaScrisul Românesc198011259
2424Chelcea Septimiu, Chelcea AdinaEu, tu, noi: viața psihică-ipoteze, certitudiniBucureştiAlbatros198321007
2425Chenal PierreUltima furtunăBucureştiMeridiane197921159
2426Chenoweth Ann, Kelly CurtisBasics in Writinng: Tasks for Beginning Writers FilmscanLingual House198818323
2427Cherecheș IoanEcoul ultimului foc de pușcăBucureştiAlbatros198615806
2428Cheresteşiu VictorScrieri istorice BucureştiPolitică19797139
2429Cheroiu Mariana, Dimieru Antonia, Ilinca Şt. M.Limba şi literatura română pentru clasa a VII-aBucureştiArt200422297
2430Chesterton G.K.Napoleon din Notting HillBucureştiUnivers199118229
2431Chesterton G.K.Napoleon din Notting HillBucureştiUnivers199118230
2432Chetraru DumitruMateriale plastice în casă şi grădina noastrăBucureştiCeres198321015
2433Chevalier Jean, Gheerbrant AlainDicţionar de simboluri: mituri, vise, obiceiuri, gesturi, forme, figuri, culori, numere Vol.1 A-DBucureştiArtemis199419192
2434Chevalier Jean, Gheerbrant AlainDicţionar de simboluri: mituri, vise, obiceiuri, gesturi, forme, figuri, culori, numere Vol.2 E-OBucureştiArtemis199519193
2435Chevalier Jean, Gheerbrant AlainDicţionar de simboluri: mituri, vise, obiceiuri, gesturi, forme, figuri, culori, numere Vol.3 P-ZBucureştiArtemis199519194
2436Cheyney PeterNu poţi păstra restulBucureştiGrin Prospero199118246
2437Cheyney PeterNu poţi păstra restulBucureştiGrin Prospero199118247
2438Cheyney PeterNu poţi păstra restulBucureştiGrin Prospero199118248
2439Cheyney PeterNu poţi păstra restulBucureştiGrin Prospero199118249
2440Cheyney PeterMisiunea cea mareClujClusium199121164
2441Chiara PieroViaţa lui Gabriele D'AnnunzioBucureştiUnivers198816170
2442Chiara PieroViaţa lui Gabriele D'AnnunzioBucureştiUnivers198816179
2443Chiara PieroPaltonul de astrahan; Un ghimpe în inimăCluj-NapocaDacia198916746
2444Chilărescu Mihaela, Paidos Constantin Practical course of englishIaşiPolirom200622181
2445Chimet IordanÎnchide ochii și vei vedea orașulBucureştiEminescu197910505
2446Chindriş IoanChipuri din Hronicul vârstelorBucureştiAlbatros19774401
2447Chindriş IoanChipuri din Hronicul vârstelorBucureştiAlbatros19774402
2448Chindriş IoanChipuri din Hronicul vârstelorBucureştiAlbatros19774403
2449Chindriş IoanChipuri din Hronicul vârstelorBucureştiAlbatros19774404
2450 Chintăuan Ioan, Rusu Ioan, Sîngeorzan O.Comori ale naturii din judeţul Bistriţa-Năsăud [Bistriţa] Comitetul de Cultură şi Educaţie Socialistă al Judeţului Bistriţa-Năsăud1974292
2451 Chintăuan Ioan, Rusu Ioan, Sîngeorzan O.Comori ale naturii din judeţul Bistriţa-Năsăud [Bistriţa] Comitetul de Cultură şi Educaţie Socialistă al Judeţului Bistriţa-Năsăud1974293
2452 Chintăuan Ioan, Rusu Ioan, Sîngeorzan O.Comori ale naturii din judeţul Bistriţa-Năsăud [Bistriţa] Comitetul de Cultură şi Educaţie Socialistă al Judeţului Bistriţa-Năsăud1974294
2453Chintescu George, Grigore Şt.Îndrumător pentru tehnologia produselor lactateBucureştiTehnică198221282
2454Chioreanu ValerBărbațiiCluj-NapocaDacia198414507
2455Chirculescu IonPământul - avuție națională inestimabilăBucureştiPolitică19784666
2456Chiriac MirceaAmoniţi cretacici din Dobrogea de Sud: Studiu biostratigraficBucureştiAcademia RSR198112830
2457Chirilă IoanRăsucind fusele orareBucureştiSport-Turism198010974
2458Chirilă IoanRăsucind fusele orareBucureştiSport-Turism198010976
2459Chirilă IoanRăsucind fusele orareBucureştiSport-Turism198013814
2460Chirilă IoanŞi noi am fost pe Conte VerdeBucureştiSport-Turism198315336
2461Chirilă IoanItaliaˈ90: Franz, Über AllesBucureşti [s.n.]199017280
2462Chirilă IoanItaliaˈ90: Franz, Über AllesBucureşti [s.n.]199017281
2463Chiriță ConstantinCireşarii.Vol.5: Drum bun, cireşari!BucureştiCartea Românească197615586
2464Chiriță ConstantinCireşarii.Vol.4: Aripi de zăpadăBucureştiCartea Românească197615587
2465Chiriță ConstantinCireşarii.Vol.3: Roata noroculuiBucureştiCartea Românească197615588
2466Chiriță ConstantinTrandafirul albBucureştiEditura pentru literatură196921211
2467Chiriță ConstantinCireşarii.Vol.3: Roata noroculuiBucureştiVizual199723189
2468Chiriță Marcel, Gheorghiu DumitruAplicaţii ale calculului vectorial în matematica de liceu: exerciţii şi probleme rezolvateBucureştiSigma200422009
2469Chiriță Marcel, Gheorghiu DumitruAplicaţii ale numerelor complexe în matematica de liceu: exerciţii şi probleme rezolvateBucureştiSigma200422010
2470Chiriță SavaDrumul spre inimiCluj-NapocaDacia198716123
2471Chiriță SavaDrumul spre inimiCluj-NapocaDacia198716124
2472Chiropol MironSchimbarea la faţăBucureştiTineretului1968678
2473Chirovici EugenDincolo de răuBucureştiAlbatros198113053
2474Noua economie: ABC pentru viitorii milionariBucureştiRAO201223295
2475Chiru IonelDe-ar fi bănuit Calipso: povestiri de pe mareBucureştiMilitară198314221
2476Chita Ovidiu, Rogoz IonGhid de citogenetică umanăCraiovaScrisul Românesc198820913
2477Chitic Paul CornelTeatrul obiectelor Vol.1JunimeaIaşi198212985
2478Chiţei Gh. A.Metode pentru rezolvarea problemelor de geometrieBucureştiE.D.P.19692113
2479Chiţimia I. C.Probleme de bază ale literaturii vechi BucureştiAcademia Republicii Socialiste România19722245
2480Chivu Aurelian, Cosma DragoşElectronică analogică. Electronică digitală[s.l.]Arves200521473
2481Chivu GheorgheCantoriaCluj-NapocaDacia198011986
2482Chivu GheorgheCantoriaCluj-NapocaDacia198011987
2483Choromanski MichaelGelozie şi medicinăBucureştiCartea Românească199117805
2484Choromanski MichaelGelozie şi medicinăBucureştiCartea Românească199117806
2485Choromanski MichaelGelozie şi medicinăBucureştiCartea Românească199117807
2486Christie AgathaZece negri mititeiTimişoaraSignata199017423
2487Christie AgathaZece negri mititeiTimişoaraSignata199017525
2488Christie AgathaDupă funeraliiBucureştiCasa de editură Multi Press199418882
2489Christie AgathaMoarte pe NilBucureştiBiblioteca Apostrof199418938
2490Christie AgathaNoaptea diavoluluiBucureştiCasa de editură Multi Press199519166
2491Christie AgathaDupă funeraliiBucureştiCasa de editură Multi Press199419167
2492Christie AgathaMuncile lui Hercule…moderneBucureştiMiron199519313
2493Christie AgathaNoaptea diavoluluiBucureştiCasa de editură Multi Press199519314
2494Christie AgathaDupă funeraliiBucureştiCasa de editură Multi Press199419315
2495Christie AgathaMartorul mutBucureştiCasa de editură Multi Press199419316
2496Cicero Marcus TulliusFilipice: discursuri împotriva lui Marcus AntoniusBucureştiEditura pentru literatură19681481
2497 Cindrea Ion AdrianMatematica de drag: ecuaţii şi sisteme de ecuaţii BucureştiCompania200120432
2498Cinezan VladimirPământul de departeBucureştiSport-Turism199017493
2499Cinezan VladimirPământul de departeBucureştiSport-Turism199017494
2500Ciobanu Constantin Th.InfranordIaşiJunimea198112865
2501Ciobanu Constantin Th.InfranordIaşiJunimea198112866
2502Ciobanu Gh.,Constantinescu CFizica stării solide Vol.IBucureştiTehnică198213131
2503Ciobanu Gh.,Constantinescu CFizica stării solide Vol.IBucureştiTehnică198222948
2504Ciobanu MirceaVersuriBucureştiEminescu198213670
2505Ciobanu MirceaMarele scribBucureştiAlbatros198514987
2506Ciobanu MirceaMartorii. Epistole, tăietorul de lemneBucureştiMinerva198816089
2507Ciobanu MirceaMartorii. Epistole, tăietorul de lemneBucureştiMinerva198816090
2508Ciobanu MirceaMartorii. Epistole, tăietorul de lemneBucureştiMinerva198816091
2509Ciobanu MirceaIstorii Vol.IIIBucureştiEminescu198121118
2510Ciobanu MirceaMartorii. Epistole, tăietorul de lemneBucureştiMinerva198821123
2511Ciobanu RaduNemuritorul albastruBucureştiEminescu19761295
2512Ciobanu RaduVămile nopțiiBucureştiAlbatros198010788
2513Ciobanu RaduVămile nopțiiBucureştiAlbatros198010789
2514Ciobanu RaduVămile nopțiiBucureştiAlbatros198010790
2515Ciobanu RaduHeralziiBucureştiAlbatros198314004
2516Ciobanu RaduCălărețul de fumBucureştiMilitară198414200
2517Ciobanu RaduCălărețul de fumBucureştiMilitară198414201
2518Ciobanu RaduRoata lumiiBucureştiMilitară198816232
2519Ciobanu RaduRoata lumiiBucureştiMilitară198816279
2520Ciobanu RaduRoata lumiiBucureştiMilitară198816280
2521 Ciobanu Radu-ŞtefanPe urmele lui Vlad ŢepeşBucureştiSport-Turism197910468
2522 Ciobanu Radu-ŞtefanPe urmele Stolnicului Constantin CantacuzinoBucureştiSport-Turism198213825
2523 Ciobanu Radu-ŞtefanPe urmele Stolnicului Constantin CantacuzinoBucureştiSport-Turism198213826
2524Cioc Ion, Bichir Năstase, Cristea NicolaeMaşini electrice: îndrumar de proiectare Vol IICraiovaScrisul Românesc198112991
2525Cioc Ion, Bichir Năstase, Cristea NicolaeMaşini electrice: îndrumar de proiectare Vol IICraiovaScrisul Românesc198122881
2526Cioc Ion, Bichir Năstase, Cristea NicolaeMaşini electrice: îndrumar de proiectare Vol IIICraiovaScrisul Românesc198522882
2527Ciocârlan VasileFlora ilustrată a României Vol.1: Determinarea şi descrierea speciilor spontane şi cultivateBucureştiCeres198815940
2528Ciocârlan VasileFlora ilustrată a României Vol.1: Determinarea şi descrierea speciilor spontane şi cultivateBucureştiCeres198815949
2529Ciocârlan VasileFlora Deltei Dunării: CormophytaBucureştiCeres199423234
2530Ciocârlie LiviusUn burgtheater provincialBucureştiCartea Românească198414671
2531Ciocârlie LiviusClopotul scufundatBucureştiCartea Românească198816216
2532Ciocârlie LiviusClopotul scufundatBucureştiCartea Românească198816217
2533Ciocârlie LiviusClopotul scufundatBucureştiCartea Românească198821122
2534Ciocioc Antonie, Vlăsceanu NicolaeLucrări practice de chimie organică pentru liceeeCraiovaScrisul Românesc198314181
2535Ciocîrlea-Vasilescu Aurel, Ciocîrlea-Vasilescu IoanaIntroducere în activitatea de cercetare-proiectare de ramură:construcţii de maşini şi aparate(profil mecanic)BucureştiE.D.P.198321278
2536Ciocîrlea-Vasilescu Aurel, Spornic Olguţa Laura, Constantin MarianaSenzori şi traductoare: manual pentru clasa a XI-a, ruta directă, filiera tehnologică, profil tehnic, calificarea profesională mecatronistBucureştiCD PRESS200722765
2537Ciocîrlea-Vasilescu Aurel, Spornic Olguţa Laura, Constantin MarianaSenzori şi traductoare: manual pentru clasa a XI-a, ruta directă, filiera tehnologică, profil tehnic, calificarea profesională mecatronistBucureştiCD PRESS200722766
2538Ciocîrlea-Vasilescu Aurel, Spornic Olguţa Laura, Constantin MarianaSenzori şi traductoare: manual pentru clasa a XI-a, ruta directă, filiera tehnologică, profil tehnic, calificarea profesională mecatronistBucureştiCD PRESS200722767
2539Ciocîrlea-Vasilescu Aurel, Spornic Olguţa Laura, Constantin MarianaSenzori şi traductoare: manual pentru clasa a XI-a, ruta directă, filiera tehnologică, profil tehnic, calificarea profesională mecatronistBucureştiCD PRESS200722768
2540Ciocîrlea-Vasilescu Aurel, Spornic Olguţa Laura, Constantin MarianaSenzori şi traductoare: manual pentru clasa a XI-a, ruta directă, filiera tehnologică, profil tehnic, calificarea profesională mecatronistBucureştiCD PRESS200722769
2541Cioculescu BarbuPalatul de toamnă: nuveleBucureştiEminescu19763006
2542Cioculescu BarbuTudor Arghezi: autoportret prin corespondențăBucureştiEminescu198221081
2543Cioculescu ȘerbanViața lui I.L. Caragiale BucureştiEditura pentru literatură19691984
2544Cioculescu ȘerbanViața lui I.L. Caragiale Caragialiana BucureştiEminescu19775664
2545Cioculescu ȘerbanViața lui I.L. Caragiale Caragialiana BucureştiEminescu19775665
2546Cioculescu ȘerbanViața lui I.L. Caragiale Caragialiana BucureştiEminescu19775666
2547Cioculescu ȘerbanPoeţi româniBucureştiEminescu198213810
2548Cioculescu ȘerbanItinerar critic Vol.5BucureştiEminescu198916786
2549Cioculescu ȘerbanCiocoi vechi şi noi de Nicolae FilimonCluj-NapocaDacia200020371
2550Cioculescu ȘerbanCiocoi vechi şi noi de Nicolae FilimonCluj-NapocaDacia200020372
2551Ciompec GheorgheMotivul creaţiei în literatura românăBucureştiMinerva19797036
2552Ciopraga AurelEvaluarea probei testimoniale în procesul penal: studiu psihologic, criminalistic și procesual penalIaşiJunimea197910114
2553Ciopraga ConstantinPropilee: cărţi şi destineIaşiJunimea198414489
2554Ciopraga ConstantinNisipulBucureştiCartea românească198916768
2555Cioran EmilPe culmile disperăriiBucureştiHumanitas1999017018
2556Cioran EmilDemiurgul cel răuBucureştiHumanitas200722273
2557Ciorănescu Ioan I.Vestiri: versuri şi antologia poeziei franceze: traduceriBucureştiMinerva198010543
2558Ciorănescu Ioan I.Vestiri: versuri şi antologia poeziei franceze: traduceriBucureştiMinerva198010544
2559Ciorbagiu VioricaA doua mireasăBucureştiAlbatros19762591
2560Ciorobea PetrișorFotografii periculoase -un caz de spionaj și contraspionaj-Tîrgu MureșCasa de editură Mureș199117308
2561Ciorobea PetrișorFotografii periculoase -un caz de spionaj și contraspionaj-Tîrgu MureșCasa de editură Mureș199117823
2562Cioroiu ConstantinLitoralul românesc : ghid sentimentalBucureştiSport-Turism198112554
2563Cisek Oscar WalterSufletul românesc în artă şi literaturăCluj-NapocaDacia19745449
2564Cisek Oscar WalterSufletul românesc în artă şi literaturăCluj-NapocaDacia19746700
2565Ciubăncan LuciaBibliotecarul școlar: ghid practicCluj-NapocaEurodidact200220494
2566Ciucă LydiaMic dicţionar român-francezBucureştiCorint200421822
2567Ciucă ValentinUrme sub cupola lumiiIaşiJunimea198514863
2568Ciucă ValentinUrme sub cupola lumiiIaşiJunimea198514864
2569Ciuchindel CPovestea lui Archirie Filosoful...Carte populară din secolul al XVII-lea BucureştiMinerva19766646
2570Ciuchindel CPovestea lui Archirie Filosoful...Carte populară din secolul al XVII-lea BucureştiMinerva19766647
2571Ciukovski Kornei IvanoviciSpăl-De-RupBucureştiProgress Moscova; Ion Creangă19787195
2572Ciulache SterieOraşul şi climaBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011319
2573Ciulache SterieOraşul şi climaBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011320
2574Ciulache SterieOraşul şi climaBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011321
2575Ciurea DoinaDialog despre eroareBucureştiTineretului1969778
2576Cizek EugenIstoria literaturii latine Vol.I[Bucureşti]Societatea Adevărul S.A.199418894
2577Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120060
2578Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120353
2579Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120354
2580Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120355
2581Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120356
2582Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120357
2583Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120358
2584Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120359
2585Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120360
2586Cîmpan Elena M.Dilem(n)e. PoemeCluj-NapocaLimes200120361
2587Cîmpan Elena M.Barca de salvare: publicisticăFloreşti-ClujLimes201323174
2588Cîmpan Elena M.Cartea de joc: opiniiCluj-NapocaEikon200823175
2589Cîmpan Elena M.Drumul până la drum: eseuri criticeFloreşti-ClujLimes201223176
2590Cîmpan Elena M.Postume antumeCluj-NapocaLimes201423177
2591Cîrjan FlorinEducație matematică Partea I Idei și strategii în învățarea matematicii Vol.1PiteștiParalela 45200421607
2592Cîrjan FlorinEducație matematică Partea I Idei și strategii în învățarea matematicii Vol.1PiteștiParalela 45200421608
2593Cîrjan Florin,Cocoradă SorinExerciţii şu probleme de matematică: clasa a IX-aPiteștiParalela 45200521609
2594Cîrjan Florin,Cocoradă SorinExerciţii şu probleme de matematică: clasa a IX-aPiteștiParalela 45200521610
2595Cîrlova VasileRuinurile TîrgoviştiiCraiovaScrisul Românesc19751114
2596Cîrlova VasileRuinurile TîrgoviştiiCraiovaScrisul Românesc19751115
2597Cîrlova VasileRuinurile TîrgoviştiiCraiovaScrisul Românesc19751116
2598Cîrlova VasileRuinurile TîrgoviştiiCraiovaScrisul Românesc19751117
2599Cîrlova VasileRuinurile TîrgoviştiiCraiovaScrisul Românesc19751118
2600Cîrnu Ion, Roman GheorgheDin viaţa albinelorBucureştiCeres198620903
2601Cîrstoiu CornelIanache VăcărescuBucureştiMinerva19745539
2602Claparede EdouardPsihologia copilului și pedagogia experimentalăI. Dezvoltarea mentală. II. MetodeleBucureştiE.D.P.19751188
2603Claparede EdouardPsihologia copilului și pedagogia experimentalăI. Dezvoltarea mentală. II. MetodeleBucureştiE.D.P.19751189
2604Claparede EdouardPsihologia copilului și pedagogia experimentalăI. Dezvoltarea mentală. II. MetodeleBucureştiE.D.P.19751190
2605Clarke DavidLimba engleză: gramaticăBucureştiALL Educational200322279
2606Clavell JamesShogunBucureştiUnivers198816753
2607Clavell JamesTai-Pan Vol.1BucureştiElit Comentator199017196
2608Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199017197
2609Clavell JamesTai-Pan Vol.1BucureştiElit Comentator199017641
2610Clavell JamesTai-Pan Vol.1BucureştiElit Comentator199017642
2611Clavell JamesTai-Pan Vol.1BucureştiElit Comentator199017643
2612Clavell JamesTai-Pan Vol.1BucureştiElit Comentator199017644
2613Clavell JamesTai-Pan Vol.1BucureştiElit Comentator199017645
2614Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199017646
2615Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199017647
2616Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199017648
2617Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199017649
2618Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199017650
2619Clavell JamesTai-Pan Vol.2BucureştiElit Comentator199021182
2620Cloos HansDialog cu pământulBucureştiŞtiinţifică 19697100
2621Cloşcă ConstantinIaşi: itinerar cultural-istoricIaşiUnirea199120856
2622Cloşcă-Grigore CarmenEra cosmică şi TerraBucureştiAlbatros198720982
2623Clough JoanneSă înţelegem alergiileBucureştiMinerva200722409
2624 Cloulas IvanLorenzo Magnificul BucureştiMeridiane198715945
2625 Cloulas IvanLorenzo Magnificul BucureştiMeridiane198715946
2626 Cloulas IvanLorenzo Magnificul BucureştiMeridiane198715947
2627 Cloulas IvanLorenzo Magnificul BucureştiMeridiane198716318
2628 Cloulas IvanLorenzo Magnificul BucureştiMeridiane198716319
2629Co Stephen, Robins Eric B, Merryman JohnMâinile tale te pot vindeca: remedii energetice ale vindecării pranice pentru sporirea vitalităţii şi recuperarea rapidă în urma problemelor obişnuite de sănătate IaşiPolirom200322154
2630 Coandă Lisette, Curta FlorinMic dicţionar de sociologieBucureştiAll199418880
2631Coantă Nicolai L, Ivăncescu R, Popescu ALiteratura română: subiecte rezolvate şi explicateBraşovAula200120391
2632Coantă Nicolai L, Ivăncescu R, Popescu ALiteratura română: subiecte rezolvate şi explicateBraşovAula200120392
2633Coantă Nicolai L, Ivăncescu R, Popescu ALiteratura română: subiecte rezolvate şi explicateBraşovAula200120393
2634Coantă Nicolai L, Ivăncescu R, Popescu ALiteratura română: subiecte rezolvate şi explicateBraşovAula200120394
2635Coantă Nicolai L, Ivăncescu R, Popescu ALiteratura română: subiecte rezolvate şi explicateBraşovAula200120395
2636Cociu MihailGrădina zoologică-un muzeu viuBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197911043
2637Cociu MihailGrădina zoologică-un muzeu viuBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197911074
2638Cociu MihailGrădina zoologică-un muzeu viuBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197911075
2639Cociu MihailViaţa în zoo:introducere în biologia captivităţiiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011211
2640Cociu MihailPornind de la ,,Cărţile junglei" : pledoarie pentru echilibrul ecologicBucureştiSport-Turism198916535
2641Cociu Mihail, Cociu MariaTainele comportamentului animalBucureştiAlbatros198213691
2642Cociu Mihail, Cociu MariaTainele comportamentului animalBucureştiAlbatros198213692
2643Cocuz MihaiCulegere de probleme de matematicăBucureştiAcademia Republicii Socialiste România198414417
2644Codăuş DumitruABC-ul depanării televizoarelor Vol.IBucureştiTehnică197912195
2645Codăuş DumitruABC-ul depanării televizoarelor Vol.IBucureştiTehnică197916092
2646Codoban AurelRepere şi prefigurări : Eseuri istorice şi epistemiologia sociologiei arteiCluj-NapocaDacia198213298
2647Codreanu MihaiSonete şi aforismeIaşiJunimea198213153
2648Codreanu TheodorEminescu-dialectica stiluluiBucureştiCartea Românească198414564
2649Coelho PauloAl cincilea munteBucureştiHumanitas200320633
2650Coelho PauloVeronika se hotărăşte să moarăBucureştiHumanitas200622218
2651Cognat AndréAntecumeBucureştiMeridiane19819078
2652Cognat AndréAntecumeBucureştiMeridiane19819079
2653Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de algebră pentru liceu Vol.IBucureştiPolirom199815078
2654Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722328
2655Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722329
2656Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722330
2657Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722331
2658Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722332
2659Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722333
2660Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722334
2661Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722335
2662Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722336
2663Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XII-aIaşiTaida200722337
2664Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622338
2665Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622339
2666Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622340
2667Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622341
2668Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622342
2669Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622343
2670Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622344
2671Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622345
2672Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622346
2673Cohal Traian, Iurea GheorgheProbleme de matematică pentru clasa a XI-aIaşiTaida200622347
2674Coja IonPreliminarii la gramatica raţională a limbii române Vol.I Gramatica articoluluiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198313996
2675Coja IonPreliminarii la gramatica raţională a limbii române Vol.I Gramatica articoluluiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198313997
2676Coja IonPagini pestrițeBucureştiCartea Românească198615842
2677Coja IonPagini pestrițeBucureştiCartea Românească198615843
2678Coja IonTransilvania. Invincibile ArgumentumBucureştiAthenaeum199017627
2679Cojocaru MirceaRisipaBucureştiCartea Românească19799567
2680Cojocaru MirceaRisipaBucureştiCartea Românească19799568
2681Cojocaru MirceaRisipaBucureştiCartea Românească197910159
2682Cojocaru RomulusPărințiiBucureştiMilitară198921120
2683Cojocea Aureliana Guoadelia, Petre Doina Ana MariaTeste de contabilitate pentru examenul de bacalaureatBucureştiEconomică-Preuniversitaria [s.a.]21451
2684Coler D.Aparate ajutătoare şi instalaţii în gimnasticăBucureştiStadion19711948
2685Colin VladimirTimp cu călăreț și corbBucureştiCartea Românească197915062
2686Colin VladimirŞase brăţări pentru gleznă: poemeBucureştiCartea Românească198715922
2687Colin VladimirŞase brăţări pentru gleznă: poemeBucureştiCartea Românească198715923
2688Colin VladimirŞase brăţări pentru gleznă: poemeBucureştiCartea Românească198715924
2689Colin VladimirŞase brăţări pentru gleznă: poemeBucureştiCartea Românească198715925
2690Collins JackieDragoste nesfârşită Vol.IBucureştiMiron199319309
2691Collins JackieDragoste nesfârşită Vol.IIBucureştiMiron199319310
2692Collinson DianeDicţionar de filozofi occidentaliBucureştiNemira199521772
2693Collinson Diane, Wilkinson RobertDicţionar de filozofi orientaliBucureştiNemira199521773
2694Collodi CarloAventurile lui PinocchioBucureştiRegis200021413
2695Colonaş FlorinCaria dentară: o problemă de actualitateBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910310
2696Colonaş FlorinCaria dentară: o problemă de actualitateBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910311
2697Colonaş FlorinCaria dentară: o problemă de actualitateBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910312
2698Colonaş FlorinCaria dentară: o problemă de actualitateBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910313
2699Colonaş FlorinCaria dentară: o problemă de actualitateBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197910314
2700Colonaş FlorinDinţii, copiii şi părinţiiBucureştiMedicală198615889
2701Colonaş FlorinDinţii, copiii şi părinţiiBucureştiMedicală198615890
2702Colonaş FlorinDinţii, copiii şi părinţiiBucureştiMedicală198615891
2703 Columbeanu Sergiu, Valentin RaduVlad Dracul (1436-1442; 1443-1447)BucureştiMilitară197810978
2704Coman AdelaAnaliză economicăBaia-MareUniversitatea de Nord200423248
2705Coman MihaiIzvoare miticeBucureştiCartea Românească198011022
2706Coman NicolaeDe la Atlantic la oceanul Indian. Însemnările unui biolog din prima expediţie românească transafricană (1970-71)Cluj-NapocaDacia197520859
2707Comarnescu PetruŢuculescuBucureştiMeridiane1974976
2708Comarnescu PetruChipurile şi priveliştile Europei: Italia şi Franţa. vol.1Cluj-NapocaDacia198014045
2709Comăneanu Anca DeliaJustinBucureştiCartea Românească199017242
2710Comăneanu Anca DeliaJustinBucureştiCartea Românească199017243
2711Comănescu SylviuDrumeţind cu aparatul fotograficBucureşti Editura Consiliului Naţional pentru Educaţie Fizică şi Sport19681975
2712Commoner BarryCercul care se închide: natura, omul și tehnicaBucureştiPolitică198021269
2713Commoner BarryCercul care se închide: natura, omul și tehnicaBucureştiPolitică198021270
2714Commoner BarryCercul care se închide: natura, omul și tehnicaBucureştiPolitică198021271
2715Comnea-Seniatinschi Georgeta, Gheorghe Magdalena, Gheorghe GabrielArta culinară: mică enciclopedie practicăBucureştiCeres198215931
2716Comorovski CorneliaLiteratura Umanismului şi RenaşteriiBucureştiAlbatros1972867
2717Compagni DinoCronica întîmplărilor din vremea luiBucureştiEditura pentru literatură19671537
2718Comşa Dan, Pantelimon LuciaElectrotermieBucureştiE.D.P.197922884
2719Comte FernandMarile figuri ale BiblieiBucureştiHumanitas199519255
2720Condiescu N. M.Însemnările lui SafirimCraiovaScrisul Românesc198314141
2721Condiescu N. M.Însemnările lui SafirimCraiovaScrisul Românesc198314142
2722Condrea-Derer DoinaManual de conversaţie în limba italianăBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198213745
2723Cone GabrielaTeste de fizică şi soluţiiBucureştiALL Educational199619694
2724Cone GabrielaTeste de fizică şi soluţiiBucureştiALL Educational199621907
2725Cone GabrielaTeste de fizică şi soluţiiBucureştiALL Educational199621908
2726Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe Probleme de fizică pentru liceu. Fenomene electrice şi optice. Elemente de fizică cuantică. Fizica nucleuluiBucureştiAcademia RSR198816349
2727Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe A.Probleme de fizică pentru liceu Volumul II.Fenomene electrice. Fenomene optice. Elemente de fizică cuantică. Fizica nucleuluiBucureştiALL Educational199619693
2728Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe A.Probleme de fizică pentru liceu Volumul II.Fenomene electrice. Fenomene optice. Elemente de fizică cuantică. Fizica nucleuluiBucureştiALL Educational199619696
2729Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe A.Probleme de fizică pentru liceu Volumul II.Fenomene electrice. Fenomene optice. Elemente de fizică cuantică. Fizica nucleuluiBucureştiALL Educational199619697
2730Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe A.Probleme de fizică pentru liceu Volumul I.Mecanică. Fenomene termiceBucureştiALL Educational199619698
2731Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe A.Probleme de fizică pentru liceu Volumul I.Mecanică. Fenomene termiceBucureştiALL Educational199619699
2732Cone Gabriela, Stanciu Gheorghe,Tudorache ŞtefanProbleme de fizică pentru liceu.Mecanică,termodinamică, fizică molecularăBucureştiAcademia RSR198616351
2733Conea IonPlaiuri carpaticeBucureştiSport-Turism198414827
2734Conrad JosephÎntâmplareaBucureştiUnivers 1975410
2735Conrad JosephŢărmul refugiuluiBucureştiEminescu197914598
2736Conrad JosephPribeagul din arhipelagBucureştiLitera199318449
2737Conrad JosephLord JimBucureştiLeda200422096
2738Conscience HendrikRăzboiul ţăranilorBucureştiUnivers 198414456
2739Constant EugenEvocăriCraiovaScrisul Românesc198012071
2740Constantin Liliana, Ursea Luminiţa-Mihaela, Dima VeronicaTeste de chimie pentru bacalaureatBucureştiALL Educational200621960
2741Constantin MarinCând cerne blând luminaBucureştiIon Creangă19799430
2742Constantin PaulMică enciclopedie de arhitectură, arte decorative şi aplicate moderneBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19774503
2743Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320702
2744Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320703
2745Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320704
2746Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320705
2747Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320706
2748Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320707
2749Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320708
2750Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320709
2751Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320710
2752Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320711
2753Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320712
2754Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320713
2755Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320714
2756Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320715
2757Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320716
2758Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320717
2759Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320718
2760Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320719
2761Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320720
2762Constantin Rodica, Siribescu Irina, Țintea IrinaDesen tehnic: testeBucureştiBellarte Studio200320721
2763Constantin TicuEvaluarea psihologică a personaluluiIaşiPolirom200421777
2764Constantineanu MihaiI.,Pisică ConstantinFauna Republicii Socialiste România : Insecta; Fasc. 7; Hymenoptera Ichneumonidae.... Vol. 9BucureştiAcademia R.S. R.197721360
2765Constantinescu Alexandrina, Diaconescu ElisabetaCulegere de standarde de organe de maşiniBucureştiE.D.P.19777103
2766Constantinescu CrişanCălătorii. Poezii şi cântece pionereştiBucureştiIon Creangă19797203
2767Constantinescu DanManagement bancarBucureştiBren200423249
2768Constantinescu Dinu-TeodorFotografia: mijloc de cunoaştereBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011003
2769Constantinescu Dinu-TeodorFotografia: mijloc de cunoaştereBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011004
2770Constantinescu -Dobridor GheorgheMic dicţionar de terminologie lingvisticăBucureştiAlbatros198010198
2771Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu19799117
2772Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu19799118
2773Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu19799119
2774Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu19799414
2775Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu19799415
2776Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu19799416
2777Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu197910069
2778Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu197910070
2779Constantinescu GrigoreCântecul lui OrfeuBucureştiEminescu197910628
2780Constantinescu IonFemeia fantomăCluj-NapocaEstuar199118009
2781Constantinescu IonFemeia fantomăCluj-NapocaEstuar199118091
2782Constantinescu MarianDirijorul de lebede. Întâlniri cu Oleg DanovskiBucureştiMuzicală198916852
2783Constantinescu MarianDirijorul de lebede. Întâlniri cu Oleg DanovskiBucureştiMuzicală198916853
2784Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120331
2785Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120332
2786Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120333
2787Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120334
2788Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120335
2789Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120336
2790Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120337
2791Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120338
2792Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120339
2793Constantinescu Mariana, Crăsneanu AnaGhid practic privind procedurile de lucru pentru auditul intern şi controlul financiar în instituţiile publice de învăţământ (şi alte instituţii)Timişoara,,Almanahul Banatului"200120340
2794Constantinescu MirceaTriumful lui Făt-Frumos: o lectură comparată a basmului Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarteBucureştiAlbatros19797373
2795Constantinescu N., Moisescu CristianCurtea domnească din TârgovişteBucureştiMeridiane19695627
2796Constantinescu NicolaeRima în poezia populară româneascăBucureştiMinerva19735604
2797Constantinescu NicolaeVladislav I 1364-1377BucureştiMilitară19798916
2798Constantinescu NicolaeVladislav I 1364-1377BucureştiMilitară19798917
2799Constantinescu NicolaeVladislav I 1364-1377BucureştiMilitară19799455
2800Constantinescu NicolaeVladislav I 1364-1377BucureştiMilitară19799456
2801Constantinescu Paul, Georgescu Mihai, Năstăşel EugenAnaliză, decizie, controlBucureştiTehnică19774580
2802Constantinescu PompiliuScrieri 2BucureştiEditura pentru literatură19671642
2803Constantinescu PompiliuScrieri 1BucureştiEditura pentru literatură19671643
2804Constantinescu SilviuSă ne verificăm cunoștințele de limba românăBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198213179
2805Constantinescu SilviuSă ne verificăm cunoștințele de limba românăBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198213180
2806Constantinescu SilviuDicţionar de cuvinte compuse:gimnaziu, liceu, capacitate, bacalaureat, admiteriBucureştiNiculescu199920104
2807Constantinescu SilviuDicţionar explicativ de neologisme(s.l.)Racambole Plus [s.a.]21508
2808Constantinescu SilviuDicţionar de cuvinte derivateBucureştiHerra200221509
2809Constantinescu SilviuMic dicţionar de cuvinte polisemantice(s.l.)Racambole Plus [s.a.]21511
2810Constantinescu Traian Marile peşteri ale TerreiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198010894
2811Constantinescu Traian Marile peşteri ale TerreiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198010895
2812Constantinescu Traian Marile peşteri ale TerreiBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198010896
2813Constantinidi AdinaLocuitorii AstraluluiCluj-NapocaDacia199921319
2814Conu ADermato venerologieBucureştiE.D.P.19762552
2815Copăcianu EmanuelCând au venit Neagoe VodăBucureştiCartea Românească19763103
2816Copăcianu EmanuelIisus din NazaretBucureştiDoris199017359
2817Copăcianu EmanuelMaria MagdalenaBucureştiDoris199017768
2818Copăcianu EmanuelMaria MagdalenaBucureştiDoris199017769
2819Copăcianu EmanuelPossada 1330BucureştiAll199519299
2820Corbea DumitruAșa am învățat carte. Recruții. Puntea. BădiaBucureştiEditura pentru literatură1968754
2821Corbea DumitruAșa am învățat carte. Recruții. Puntea. BădiaBucureştiEditura pentru literatură19681795
2822Corbea DumitruPatima dreptățiiBucureştiMinerva198816282
2823Corbea DumitruPatima dreptățiiBucureştiMinerva198816283
2824Corbea DumitruRitm şi vitezăBucureştiCartea Românească198021121
2825Corbea Ileana, Florescu NicolaeBiografii posibile Vol.II: interviuriBucureştiEminescu19761399
2826Corbea Ileana, Florescu NicolaeBiografii posibile Vol.II: interviuriBucureştiEminescu19761400
2827Corbul VintilăDinastia Sunderland-Beauclair: Păsări de pradă vol.IIIBucureştiCartea Românească19797480
2828Corbul VintilăDinastia Sunderland-Beauclair: Păsări de pradă vol.IIIBucureştiCartea Românească19798986
2829Corduneanu AdrianEcuaţii diferenţiale cu aplicaţii în electrotehnicăTimişoaraFacla198112314
2830Corduneanu AdrianEcuaţii diferenţiale cu aplicaţii în electrotehnicăTimişoaraFacla198112315
2831Corega Constantin, Talpalaru SerylTeste de fizică. Termodinamică şi electricitate: evaluare, bacalaureat,admitereIaşiPolirom199920164
2832Corega Constantin, Talpalaru SerylTeste de fizică. Termodinamică şi electricitate: evaluare, bacalaureat,admitereIaşiPolirom199920165
2833Corega Constantin, Talpalaru SerylTeste de fizică. Termodinamică şi electricitate: evaluare, bacalaureat,admitereIaşiPolirom199920166
2834Corega Constantin, Talpalaru SerylTeste de fizică. Termodinamică şi electricitate: evaluare, bacalaureat,admitereIaşiPolirom199920167
2835Corega Constantin, Talpalaru SerylTeste de fizică. Termodinamică şi electricitate: evaluare, bacalaureat,admitereIaşiPolirom199920168
2836Corega Constantin, Talpalaru SerylTeste de fizică. Termodinamică şi electricitate: evaluare, bacalaureat,admitereIaşiPolirom199922946
2837Corivan NicolaeLupta diplomatică pentru cucerirea independenţei RomânieiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19774061
2838Cornea Andrei,,Primitivii picturii româneşti moderne"BucureştiMeridiane198010752
2839Cornea AureliuFlori de întunericCluj-NapocaDacia19786006
2840Cornea AureliuFlori de întunericCluj-NapocaDacia19786007
2841Cornea PaulOamenii începutului de drum: studii şi cercetări asupra epocii paşoptisteBucureştiCartea Românească19905379
2842Cornea PaulOamenii începutului de drum: studii şi cercetări asupra epocii paşoptisteBucureştiCartea Românească19905380
2843Cornea PaulAproapele şi departeleBucureştiCartea Românească199017548
2844Cornea PaulIntroducere în teoria lecturiiIaşiPolirom199819898
2845Cornea PaulOriginile romantismului românesc:spiritul public, mişcarea ideilor şi literatura între 1780-1840BucureştiMinerva197221216
2846 Corneille PierreTeatruBucureştiUnivers 198314098
2847Corpodean Cristina, Berinde Zoiţa, Drinkal ClaudiaChimie pentru grupele de performanţă: clasa a IX-aCluj-NapocaDacia200421808
2848Cortez PaulEchidistanțeBucureştiEminescu198515248
2849Corti MariaCîntecul sirenelorConstanțaPontica199118881
2850Coruţ MihaiDiavolii roşiiDrobeta Turnu-SeverinLumina199318931
2851Coruț PavelBalada lupului albBucureştiMiracol199318284
2852Coruţíu MihaiOsciloscopul în laboratorul electronistului amatorBucureştiTehnică19874499
2853Cosașu RaduMeseria de nuvelist(Supravieţuiri,III)BucureştiCartea Românească198011954
2854Cosașu RaduMeseria de nuvelist(Supravieţuiri,III)BucureştiCartea Românească198011955
2855Cosașu RaduO vieţuire cu Stan şi BranBucureştiEminescu198113049
2856Cosașu RaduLogica ( Supraviețuiri, V)BucureştiCartea Românească198515426
2857Cosașu RaduLogica ( Supraviețuiri, V)BucureştiCartea Românească198515427
2858Cosma AntonRomanul românesc şi problematica omului contemporanCluj-NapocaDacia19774500
2859Cosma DoruDe la Dante la Zola: pe urmele unor procese celebreBucureştiSport-Turism19786119
2860Cosma DoruDe la Dante la Zola: pe urmele unor procese celebreBucureştiSport-Turism19786120
2861Cosma DoruSocrate Bruno Galilei în faţa justiţiei. Cu un interludiu despre InchiziţieBucureştiSport-Turism198213569
2862Electrotehnica circuitelor electriceBucureştiCD PRESS20698
2863Cosma Dragoș Ionel, Manolache Irina AuraReglarea automată a parametrilor proceselor tehnologice: manual pentru clasa a XII-aBucureştiCD PRESS201223054
2864Cosma Dragoș Ionel, Manolache Irina AuraReglarea automată a parametrilor proceselor tehnologice: manual pentru clasa a XII-aBucureştiCD PRESS201223055
2865Cosma ViorelDe la cîntecul zaverei la imnurile unităţii naţionale : Contribuţii la istoria cîntecului patriotic (1821-1918)TimişoaraFacla19786935
2866Cosma ViorelEnescu azi: Premise la redimensionarea personalităţii şi opereiTimişoaraFacla198112565
2867Cosmin SmarandaSaturn: jurnal de ianuarieBucureştiCartea Românească199017098
2868Cosmovici AlexandruGeorge Enescu în lumea muzicii şi în familieBucureştiMuzicală199017155
2869Cosmovici AlexandruGeorge Enescu în lumea muzicii şi în familieBucureştiMuzicală199017156
2870Cosmovici Andrei Psihologie generalăIaşiPolirom199620054
2871Cosmovici Ludmila, Zisu LCaleidoscop cosmeticBucureştiMedicală198816107
2872Costăchescu Titu, Predescu Aurel, Neagu IonInstalaţii electrice pentru construcţii: proiectare şi execuţieCraiovaScrisul Românesc19786526
2873Coster Carles DeLegenda şi întâmplările vitejeşti, vesele şi glorioase ale lui Ulenspiegel şi Lamme Goedzak în ţinuturile Flandrei şi aiureaBucureştiUnivers 198615398
2874Coster Carles DeLegenda şi întâmplările vitejeşti, vesele şi glorioase ale lui Ulenspiegel şi Lamme Goedzak în ţinuturile Flandrei şi aiureaBucureştiUnivers 198615399
2875Costescu MărioaraCopiii soareluiBucureştiEminescu198112524
2876Costescu MărioaraCopiii soareluiBucureştiEminescu198112525
2877Costin CalistratLa răspântii…IaşiJunimea19797421
2878Costin CalistratLa răspântii…IaşiJunimea19797422
2879Costin CalistratLa răspântii…IaşiJunimea19797439
2880Costin CalistratLa răspântii…IaşiJunimea19797440
2881Costin CalistratLa răspântii…IaşiJunimea19797441
2882Costin CalistratLa răspântii…IaşiJunimea197910089
2883Costin CalistratSatiră duhurilor mele…(parodii şi nu prea)BucureştiAlbatros198010425
2884Costin CalistratArșițaIaşiJunimea198112666
2885Costin ElisabetaTurnireBucureştiAlbatros198514980
2886 Costin Mircea, Mureşan Mircea, Ursa, VictorDicţionar de drept civilBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011723
2887 Costin Mircea, Mureşan Mircea, Ursa, VictorDicţionar de drept civilBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011831
2888Costin MironLetopiseţul Ţării MoldoveiBucureştiMinerva19751242
2889Costin MironLetopiseţul Ţării MoldoveiBucureştiMinerva19751243
2890Costin MironLetopiseţul Ţării MoldoveiBucureştiMinerva19751245
2891Costin MironLetopiseţul Ţării Moldovei. De neamul moldovenilorBucureştiMinerva19797330
2892Costin MironLetopiseţul Ţării Moldovei. De neamul moldovenilor. Viiaţa lumiiBucureştiŞtiinţifică 196717309
2893Costin MironLetopiseţul Ţării Moldovei. De neamul moldovenilor. Viiaţa lumiiBucureşti100+1Gramar199619443
2894Costin MironLetopiseţul Ţării Moldovei. De neamul moldovenilor. Viiaţa lumiiBucureşti100+1Gramar199619444
2895Costin MironLetopiseţul Ţării MoldoveiPiteștiHerra197522422
2896Costin MironLetopiseţul Ţării MoldoveiPiteștiHerra197522423
2897Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiIon Creangă197470
2898Coșbuc GeorgeFire de tortBucureştiMinerva197475
2899Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiMinerva1971444
2900Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiMinerva1971446
2901Coșbuc GeorgeVestitorii primăveriiBucureştiIon Creangă19773276
2902Coșbuc GeorgeVestitorii primăveriiBucureştiIon Creangă19773277
2903Coșbuc GeorgePoezii patrioticeCluj-NapocaDacia19774065
2904Coșbuc GeorgePoezii patrioticeCluj-NapocaDacia19774066
2905Coșbuc GeorgeOpere alese : poezii. Vol.3BucureştiMinerva19774082
2906Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774332
2907Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774333
2908Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774334
2909Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774335
2910Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774336
2911Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774338
2912Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774339
2913Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774340
2914Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774341
2915Coșbuc GeorgeOpere alese : poezii. Vol.3BucureştiMinerva19774391
2916Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774476
2917Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva19774477
2918Coșbuc GeorgeOpere alese : scrieri în proză. Vol.4BucureştiMinerva197910122
2919Coșbuc GeorgeOpere alese : scrieri în proză. Vol.4BucureştiMinerva197910123
2920Coșbuc GeorgeOpere alese : scrieri în proză. Vol.4BucureştiMinerva197910124
2921Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910355
2922Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910356
2923Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910358
2924Coșbuc GeorgeCîntece de vitejieBucureştiMinerva197710431
2925Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910432
2926Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910435
2927Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910436
2928Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia197910437
2929Coșbuc GeorgeCîntece de vitejie: texte comentateBucureştiAlbatros198112785
2930Coșbuc GeorgePoezii Vol.2BucureştiCartea Românească198212852
2931Coșbuc GeorgePoezii Vol.1BucureştiCartea Românească198213623
2932Coșbuc GeorgePoezii Vol.2BucureştiCartea Românească198213624
2933Coșbuc GeorgePoezii Vol.1BucureştiCartea Românească198213625
2934Coșbuc GeorgePoezii Vol.2BucureştiCartea Românească198213626
2935Coșbuc GeorgePoezii Vol.1BucureştiCartea Românească198213769
2936Coșbuc GeorgePoezii Vol.2BucureştiCartea Românească198213770
2937Coșbuc GeorgeOpere alese : traduceri. Vol.6BucureştiMinerva198213801
2938Coșbuc GeorgeOpere alese : traduceri. Vol.6BucureştiMinerva198213802
2939Coșbuc GeorgeOpere alese : traduceri. Vol.6BucureştiMinerva198213803
2940Coșbuc GeorgeOpere alese : traduceri. Vol.5BucureştiMinerva198213847
2941Coșbuc GeorgeOpere alese : traduceri. Vol.5BucureştiMinerva198213848
2942Coșbuc GeorgeOpere alese : traduceri. Vol.5BucureştiMinerva198213941
2943Coșbuc GeorgePoezii.PoemsBucureştiMinerva198015066
2944Coșbuc GeorgeZările de farmec plineSibiuRevista Transilvania198315195
2945Coșbuc GeorgePoezii aleseBucureştiMinerva197915209
2946Coșbuc GeorgePoeziiCluj-NapocaDacia198416829
2947Coșbuc GeorgePoezii Vol.1BucureştiCartea Românească198218279
2948Coșbuc GeorgeBalade şi idileTimişoaraHelicon199218855
2949Coșbuc GeorgeScrieri alese: poezie, proză, traduceriBraşovArania [s.a.]19329
2950Coșbuc GeorgePoeziiConstanțaSteaua Nordului200719330
2951Coșbuc GeorgeScrieri alese: poezie, proză, traduceriBraşovArania [s.a.]19331
2952Coșbuc GeorgeScrieri alese: poezie, proză, traduceriBraşovArania [s.a.]19332
2953Coșbuc GeorgeScrieri alese: poezie, proză, traduceriBraşovArania [s.a.]19333
2954Coșbuc GeorgeScrieri alese: poezie, proză, traduceriBraşovArania [s.a.]19334
2955Coșbuc GeorgeOpera poeticăChișinăuCartier200622188
2956Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722572
2957Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722573
2958Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722574
2959Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722575
2960Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722576
2961Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722577
2962Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722578
2963Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiGramar200722579
2964Coșbuc GeorgePoeziiBucureştiRegis200722580
2965Coșbuc GeorgeBalade şi idile. Fire de tortBucureştiCurtea Veche201023190
2966Coşniţă Cezar, Turtoiu FănicăCulegere de probleme de matematici pentru examenele de bacalaureat şi admitere în învăţământul superiorBucureştiTehnică1968107
2967Coşniţă Cezar, Turtoiu FănicăProbleme de algebrăBucureştiTehnică198922885
2968Coșovei Traian T.La țărmul cu lunăBucureştiCartea Românească19775600
2969Coșovei Traian T.Prietenă cu focul și cu apa: nuveleBucureştiEditura pentru literatură196912148
2970Coșovei Traian T.Cruciada întreruptăBucureştiCartea Românească198213676
2971Coșovei Traian T.Pornind de la un versBucureştiEminescu199017718
2972Cotăescu I.Materia vie. Constituienţi. Organizare. AutomişcareBucureştiŞtiinţifică 19681845
2973Coteanu IonOriginile limbii româneBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198112090
2974Coteanu IonStilistica funcţională a limbii române: limbajul poeziei culte Vol. IIBucureştiAcademia Republicii Socialiste România198514836
2975Coteanu IonGramatică. Stilistică. Compoziţie.BucureştiŞtiinţifică 199017398
2976Coteanu IonOriginile limbii româneBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198121299
2977Cotrău Marțian1001 gânduri pentru cumpătareIaşiJunimea198112721
2978Cotruș AronVersuriBucureştiMinerva198515197
2979Cotruș AronVersuriBucureştiMinerva198515198
2980Cotuţiu CornelLa noi. Vol.IVBistriţaCharmides201523296
2981Cotuţiu CornelMde!... Mda!...(La noi, vol.VI)BistriţaCharmides201723241
2982Cotuţiu CornelCe nu se pierde(Schiţe, povestiri,nuvele)Cluj-NapocaŞcoala Ardeleană201723242
2983Cotuţiu CornelParanteză deschisă(Proză scurtă)Cluj-NapocaŞcoala Ardeleană201823286
2984Coţofan Mona, Balan LilianaCompendiu de literatură universală pentru bacalaureat IaşiPolirom200120439
2985Coţofan Mona, Balan LilianaCompendiu de literatură universală pentru bacalaureat IaşiPolirom200120440
2986Coţofan Mona, Balan LilianaCompendiu de literatură universală pentru bacalaureat IaşiPolirom200120441
2987Coulanges Fustel DeCetatea antică : studiu asupra cultului, dreptului şi instituţiilor Greciei şi Romei Vol.IBucureştiMeridiane198414437
2988Coulanges Fustel DeCetatea antică : studiu asupra cultului, dreptului şi instituţiilor Greciei şi Romei Vol.IIBucureştiMeridiane198414438
2989Coulevain Pierre deObsesia iubirii (Triumful Evei)BucureştiUlise [s.a.]17814
2990Coulevain Pierre deAristocraţie americanăBucureştiFlamingo199318377
2991Courteline GeorgesScrieri aleseBucureştiEditura pentru literatură196510591
2992Courteline GeorgesScrieri aleseBucureştiEditura pentru literatură196510592
2993Courteline GeorgesDomnii hîrţogari : Roman ; Scenete şi povestiriBucureştiMinerva199017167
2994Courteline GeorgesDomnii hîrţogari : Roman ; Scenete şi povestiriBucureştiMinerva199017168
2995Coutsocheras JeanCu aripa şi tridentul BucureştiUnivers 198011683
2996Covey Stephen REtica liderului eficient sau conducerea bazată pe principiiBucureştiALLFA200121892
2997Covey Stephen R, Merrill Roger A, Merrill Rrbeca RManagementul timpului sau cum ne stabilim priorităţile Atrăi, a iubi, a învăţa, a lăsa o moştenireBucureştiALLFA200021896
2998Cowart Robert, Knittel BrianMicrosoft Windows xp ProfessionalBucureştiTeora200220526
2999Cozian Paula AdrianaAmintește-ți de o primăvară timpurieBucureştiAlbatros198615804
3000Cozian Paula AdrianaAmintește-ți de o primăvară timpurieBucureştiAlbatros198615805
3001Crama MihailTrecereaBucureştiEminescu198112612
3002Crama MihailIntrarea în legendăBucureştiEminescu199016929
3003Crama MihailIntrarea în legendăBucureştiEminescu199017035
3004Crane StephenThe Red Badges Of Courage and Other StoriesOxford Oxford University Press199822823
3005Crăciun BorisMetropola de pe şapte colineIaşiJunimea1998515220
3006Crăciun BorisMetropola de pe şapte colineIaşiJunimea1998515221
3007Crăciun BorisIstoria ilustrată a literaturii române: album literarIaşiPorțile Orientului200219903
3008Crăciun Cristina, Crăciun VictorEi l-au văzut pe EminescuCluj-NapocaDacia198916675
3009Crăciun Cristina, Crăciun VictorEi l-au văzut pe EminescuCluj-NapocaDacia198916676
3010Crăciun EmilNeliniștea fiordului: versuriCluj-NapocaDacia198010958
3011Crăciun EmilNeliniștea fiordului: versuriCluj-NapocaDacia198010959
3012 Crăciun Florentin, Alexan Mircea, Bojor OvidiuFarmacia naturii Vol.IIBucureştiCeres19775580
3013 Crăciun Florentin, Alexan Mircea, Bojor OvidiuFarmacia naturii Vol.IIBucureştiCeres19775662
3014 Crăciun Florentin, Alexan Mircea, Bojor OvidiuFarmacia naturii Vol.IIBucureştiCeres19775663
3015 Crăciun Florentin, Alexan Mircea, Bojor OvidiuFarmacia naturii Vol.IIBucureştiCeres19776026
3016 Crăciun Florentin, Alexan Mircea, Bojor OvidiuFarmacia naturii Vol.IIBucureştiCeres19776027
3017Crăciun GheorgheCompunere cu paralele inegaleBucureştiCartea Românească198816225
3018Crăciun GheorgheCompunere cu paralele inegaleBucureştiCartea Românească198816226
3019Crăciun GheorgheCompetiţia continuă: generaţia 80 în texte teoreticePiteștiVlasie199419389
3020Crăciun SilviuCositorirea la cald a materialelor metaliceBucureştiTehnică19762174
3021Crăciun Teofil, CrăciunVirginiaMic dicţionar de biologieBucureştiAlbatros19767026
3022Crăciun Teofil, CrăciunVirginiaMic dicţionar de biologieBucureştiAlbatros19767027
3023Crăciunescu IoanaDuminica absentă:versuriBucureştiCartea Românească198011195
3024Creangă IonPovești, povestiri, amintiriBucureştiNicol200779
3025Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiMinerva1975361
3026Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiMinerva1975382
3027Creangă IonIvan TurbincăBucureşti19913239
3028Creangă IonAmintiri din copilărie. Povești și povestiriBucureştiIon Creangă19774490
3029Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiMinerva19785430
3030Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiMinerva19785594
3031Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiMinerva19785595
3032Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiMinerva19785596
3033Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiEminescu198011950
3034Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiEditura pentru literatură196712741
3035Creangă IonPovești, povestiri, amintiriBucureştiIon Creangă198112744
3036Creangă IonPovești și povestiriBucureştiMinerva197214239
3037Creangă IonPovești Vol. IBucureştiPorto-Franco199115159
3038Creangă IonPovestea lui Ionică cel Prost(poreclit și Irimiea) Povestea poveștilor (povetea pulei)BucureştiRoza Vînturilor199017325
3039Creangă IonPovestea lui Ionică cel Prost(poreclit și Irimiea) Povestea poveștilor (povetea pulei)BucureştiRoza Vînturilor199017326
3040Creangă IonPovestea lui Ionică cel Prost(poreclit și Irimiea) Povestea poveștilor (povetea pulei)BucureştiRoza Vînturilor199017327
3041Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiEminescu198017341
3042Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419076
3043Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419077
3044Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419078
3045Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419079
3046Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419080
3047Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419081
3048Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419082
3049Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419083
3050Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419084
3051Creangă IonScrieri aleseBraşovArania199419085
3052Creangă IonAmintiri din copilărieBucureştiCartea Românească [s.a.]19205
3053Creangă IonPoveștiBucureştiVremea199819852
3054Creangă IonPoveștiBucureştiVremea199819853
3055Creangă IonAmintiri din copilărie. Povești, povestiriBucureştiHerra200221670
3056Creangă IonAmintiri din copilărie. Povești, povestiriBucureştiHerra200221671
3057Creangă IonAmintiri din copilărie. Povești, povestiriBucureştiHerra200221672
3058Creangă IonAmintiri din copilărie. Povești, povestiriBucureştiHerra200221673
3059Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722518
3060Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722519
3061Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722520
3062Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722521
3063Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722522
3064Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722523
3065Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722524
3066Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722525
3067Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722526
3068Creangă IonPovești, amintiri, povestiriBucureştiGramar200722527
3069Creangă IonAmintiri din copilărie. Povești, povestiriBucureştiHerra201123191
3070Creangă IonPovești, povestiri, amintiriConstanțaSteaua Nordului201123192
3071Crespelle Jean-PaulViaţa în Montparnasse : în timpul marii epoci 1905 - 1930BucureştiMeridiane198010674
3072Creţa Zorela, Gherman CristinaMic dicţionar de omonime, paronime, sinonime, antonimeBucureştiBIC ALL200521944
3073Creţia PetruNoriiBucureştiCartea Românească19799515
3074Creţia PetruNoriiBucureştiCartea Românească19799516
3075Creţia PetruNoriiBucureştiCartea Românească19799517
3076Creția PetruLuminile și umbrele sufletutuiBucureştiUnivers Enciclopedic199519238
3077Creţoiu VasileSub luminile rampeiTimişoaraFacla19752178
3078Creţu Traian, Preda M. Alexandru,Ghizdeanu CorneliuFizica pentru secţiile de subingineriBucureştiE.D.P.198222954
3079Creţu Traian, Tudorache Ştefan Şt.Fizica atomuluiBucureştiŞtiinţifcă şi enciclopedică198515054
3080Crihan VirgilHochei pe gheaţăBucureştiSport-Turism198213154
3081Crihană MarcelŞcoala ArdeleanăGalaţiPorto-Franco199819897
3082Crihană MarcelBogdan Petriceicu HaşdeuBucureştiRecif199419921
3083Crimaldi PaoloAstrologia karmică: descoperă cine ești și cine vei fiPiteștiParalela 45200722156
3084Cristache NicolaeMagazinul de mărunțișuriBucureştiAlbatros19799595
3085Cristache NicolaeMagazinul de mărunțișuriBucureştiAlbatros19799596
3086Cristache NicolaeMagazinul de mărunțișuriBucureştiAlbatros19799609
3087Cristache NicolaeViaţa pentru toţi: reportajeIaşiJunimea197910419
3088Cristache NicolaeViaţa pentru toţi: reportajeIaşiJunimea197910420
3089Cristache NicolaeViaţa pentru toţi: reportajeIaşiJunimea197910421
3090Cristache NicolaeRecurs la moralăBucureştiAlbatros198414687
3091Cristea Emilian, Iarovici EugenMunţii şi fotografiaBucureştiTehnică198011113
3092Cristea Gheorghe, Ardelean IoanElemente fundamentale de fizică. Vol.IICluj-NapocaDacia198515632
3093Cristea Gheorghe, Ardelean IoanElemente fundamentale de fizică. Vol.IICluj-NapocaDacia198515633
3094Cristea Gheorghe, Ardelean IoanElemente fundamentale de fizică. Vol.IICluj-NapocaDacia198515634
3095Cristea Gheorghe, Ardelean IoanElemente fundamentale de fizică. Vol.IICluj-NapocaDacia198515635
3096Cristea LucianOmul câine: povestiri fantasticeCluj-NapocaCasa Cărții de Știință200220514
3097Cristea LucianOmul câine: povestiri fantasticeCluj-NapocaCasa Cărții de Știință200220515
3098Cristea LucianDin spectacolul vieţii: meditaţii, fabule,crochiuriCluj-NapocaCasa Cărții de Știință200120516
3099Cristea LucianDin spectacolul vieţii: meditaţii, fabule,crochiuriCluj-NapocaCasa Cărții de Știință200120517
3100Cristea Lucian, Dârjan TraianVise comunicante:versuri și epigrameCluj-NapocaCasa Cărții de Știință200220518
3101Cristea Lucian, Dârjan TraianVise comunicante:versuri și epigrameCluj-NapocaCasa Cărții de Știință200220519
3102Cristea PaulAplicaţii şi probleme de electrotehnică teoreticăBucureştiE.D.P.197710162
3103Cristea PaulAplicaţii şi probleme de electrotehnică teoreticăBucureştiE.D.P.197710163
3104Cristea SorinDicţionar de termeni pedagogiciBucureştiE.D.P.199820009
3105Cristea SorinStudii de pedagogie generalăBucureştiE.D.P.200422059
3106Cristea-Enache DanielConvorbiri cu Octavian PalerBucureştiCorint200722158
3107Cristea-Enache DanielConvorbiri cu Octavian PalerBucureştiCorint200722159
3108Cristescu Maria-LuizaVacanțaBucureştiCartea Românească198112672
3109Cristescu NicolaeMecanica rocilor: modele matematice reologiceBucureştiŞtiinţifică 199017284
3110Cristian VasileIstoriografie generalăBucureştiE.D.P.197910244
3111Cristian VasileIstoriografie generalăBucureştiE.D.P.197910245
3112Cristoiu IonPersoane de rezervă: povestiriBucureştiCartea Românească198514811
3113Cristoiu IonPersoane de rezervă: povestiriBucureştiCartea Românească198514812
3114Cristoveanu Nicolae C.Freamătul pădurii: amintiri de vânătoareBucureştiAlbatros198917089
3115Cristoveanu Nicolae C.Freamătul pădurii: amintiri de vânătoareBucureştiAlbatros198917090
3116Crişan AurelO lume într-un clasorBucureştiIon Creangă198314222
3117Crişan ConstantinConversații de bunăvoință-eseu despre adevăruri uitate-BucureştiAlbatros198011119
3118Crişan ConstantinConversații de bunăvoință-eseu despre adevăruri uitate-BucureştiAlbatros198011120
3119Crişan IonTehnologia ca sistemBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198011470
3120Crişan Ion HoraţiuBurebista şi epoca saBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19773188
3121Crişan Ion HoraţiuOriginiBucureştiAlbatros19775526
3122Crişan Ion HoraţiuOriginiBucureştiAlbatros19775538
3123Crişan Ion HoraţiuStarul geto-dacBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică197714988
3124Crişan Ion, Dobre NicolaeAutomatizarea montajului în construcţia de maşiniBucureştiTehnică197910194
3125Crişan Ion, Dobre NicolaeAutomatizarea montajului în construcţia de maşiniBucureştiTehnică197910195
3126Crişan MirceaTeoria cuantică a magnetismuluiCluj-NapocaDacia197720984
3127Crişan NiculaeVoievozi fără morminteBucureştiCartea Românească19798627
3128Crişan NiculaeVoievozi fără morminteBucureştiCartea Românească19798628
3129Crişan NiculaeVoievozi fără morminteBucureştiCartea Românească19798629
3130Crişan NiculaeVoievozi fără morminteBucureştiCartea Românească19798630
3131Crişan NiculaeVoievozi fără morminteBucureştiCartea Românească19798632
3132Crişan OvidiuSisteme electroenergeticeBucureştiE.D.P.19788910
3133Crișciu TitusNașterea zilei de aziTimişoaraFacla198314085
3134Crișciu TitusNașterea zilei de aziTimişoaraFacla198314086
3135Crișu Nicorina, Crișu ConstantinCereri penale adresate organelor judiciare CraiovaScrisul Românesc198916735
3136Crînguleanu IonPlaneta EminescuBucureştiIon Creangă198011209
3137Crînguleanu IonPlaneta EminescuBucureştiIon Creangă198011210
3138Crînguleanu IonTorentul roșu:poem eroicBucureştiCartea Românească198916524
3139Crînguleanu IonTorentul roșu:poem eroicBucureştiCartea Românească198916525
3140Croce BenedettoLirismul şi totalitatea arteiPiatra NeamţPanteon199619895
3141Crohmălniceanu OvidIstorii insoliteBucureştiCartea Românească198021117
3142 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIBucureştiMinerva1974919
3143 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIBucureştiMinerva19741125
3144 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIBucureştiMinerva19741126
3145 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIBucureştiMinerva19741127
3146 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIIBucureştiMinerva19751128
3147 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIIBucureştiMinerva19751129
3148 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIIBucureştiMinerva19751130
3149 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIIBucureştiMinerva19751131
3150 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIIBucureştiMinerva19751132
3151 Crohmălniceanu Ovid S.Literatura română între cele două războaie mondiale : Dramaturgia şi critica literară. Vol.IIIBucureştiMinerva19751133
3152 Crohmălniceanu Ovid S.Pâinea noastră cea de toate zileleBucureştiCartea Românească198112713
3153Cronin A.J.Gran CanariaCraiovaTribuna199118032
3154Cronin A.J.Gran CanariaCraiovaTribuna199118034
3155Cruceanu MihailLauda viețiiCraiovaScrisul Românesc198716313
3156Cruceanu Mihail, Tănăsescu FlorianAl. Dobrogeanu-GhereaBucureştiPolitică19715512
3157Cruceru C, Ursea PÎncercările cablurilor electrice în exploatareBucureştiTehnică196722886
3158Cruceru ConstantinProcedee de localizare a defectelor în reţelele de cabluri de energieBucureştiTehnică197610995
3159Cruceru Constantin, Cătuneanu VasileConstrucţia şi tehnologia echipamentelor de telecomunicaţiiBucureştiE.D.P.19763117
3160Crumlish ChristianPrimii paşi în Internet BucureştiAll Educational199619831
3161Csudor GavrilHandbal: instruirea echipelor şcolare. Mijloace de realizareBucureştiSport-Turism198615608
3162Csudor GavrilHandbal: instruirea echipelor şcolare. Mijloace de realizareBucureştiSport-Turism198615609
3163Cubleşan ConstantinClopotele de apăBucureştiAlbatros19705523
3164Cubleşan ConstantinUn anotimp pentru fiecare Vol.ICluj-NapocaDacia198515122
3165Cubleşan ConstantinUn anotimp pentru fiecare Vol.ICluj-NapocaDacia198515123
3166Cubleşan ConstantinIoan SlaviciBucureştiRecif199419454
3167Cubleşan ConstantinIoan SlaviciBucureştiRecif199419455
3168Cubleşan ConstantinLa foc de tabărăBucureştiIon Creangă [s.a.]21124
3169Cubleşan ConstantinOraşul de cretă coloratăBucureştiIon Creangă198621359
3170Cuc MelaniaCinând cu DraculaBistriţaAletheia200320605
3171Cucoşel ConstantinFinanţele întreprinderii: aplicaţii practice şi studii de cazCluj-NapocaRisoprint200523250
3172Cucoşel ConstantinFinanţele întreprinderii: note de cursCluj-NapocaRisoprint200523251
3173Cucu VasileAtlasul judeţelor din RSRBucureştiE.D.P.19787309
3174Cucu VasileAtlasul judeţelor din RSRBucureştiE.D.P.19787382
3175Cucu VasileAtlasul judeţelor din RSRBucureştiE.D.P.19789092
3176Cucu VasileAtlasul judeţelor din RSRBucureştiE.D.P.197815912
3177Cucu Vasile,Popova-Cucu AnaJudeţul MehedinţiBucureştiAcademia Republicii Socialiste România198011667
3178Cucu Vasile,Vlăsceanu Gheorghe, Urucu VeselinaOraşele milionare ale lumiiBucureştiAlbatros198220889
3179Cuculescu IOlimpiadele internaţionale ale elevilorBucureştiTehnică198414506
3180Cuculescu IOlimpiadele internaţionale ale elevilorBucureştiTehnică198421026
3181Cuculescu IOlimpiadele internaţionale ale elevilorBucureştiTehnică198421027
3182Culda LucianOmul, valorile și axiologiaBucureştiȘtiințifică și Enciclopedică198213648
3183Culianu Ioan PetruEros şi magie în Renaştere 1484BucureştiNemira199419252
3184Cuniţă AlexandraLa formation des mots : la dérivation lexicale en Français contemporainBucureştiE.D.P.198011805
3185Curin Aurelian, Albu MihaiReiki: ghid ilustratPiteştiParalela 45200622151
3186Cursaru LucianOcrotiţi pasărea ParadisBucureştiAlbatros19797412
3187Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213243
3188Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213244
3189Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213245
3190Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213246
3191Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213247
3192Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213248
3193Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213249
3194Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213250
3195Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213251
3196Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213252
3197Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213253
3198Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213254
3199Curticăpeanu DoinaOdobescu sau lectura formelor simbolice BucureştiMinerva198213255
3200Curtui Aurel,,Hamlet" în RomâniaBucureştiMinerva19775609
3201Curtui Aurel,,Hamlet" în RomâniaBucureştiMinerva19775645
3202Cusack DymphnaFulgerul negruBucureştiUnivers 197516761
3203Cuşnarencu GeorgeTangoul memorieiBucureştiAlbatros198821119
3204Cuţitaru VirgilMetamorfozele lui Hyperion: studiu asupra poemei LuceafărulIaşiJunimea198314262
3205Cyrano De Bergerac SavinienStatele lunii. Statele soareluiBucureştiMinerva198010770
3206Cyrano De Bergerac SavinienStatele lunii. Statele soareluiBucureştiMinerva198010771
3207Cyrano De Bergerac SavinienStatele lunii. Statele soareluiBucureştiMinerva198010772
3208Dabija PaulPentru tinerii prieteni ai albinelorBucureştiAsociaţia Crescătorilor de albine din RSR196520902
3209Dafinescu StanciuÎntre ape şi cerCraiovaScrisul Românesc198821106
3210Dagenais BernardProfesia de relaţíonistIaşiPolirom200223224
3211Daicoviciu HadrianDaciiBucureştiEditura pentru literatură1968731
3212Daicoviciu HadrianDaciiBucureştiEditura pentru literatură19681818
3213Daicoviciu HadrianDacia de la Burebista la cucerirea romanăCluj-NapocaDacia19724014
3214Daicoviciu HadrianDacia de la Burebista la cucerirea romanăCluj-NapocaDacia19725456
3215Daicoviciu HadrianDacia de la Burebista la cucerirea romanăCluj-NapocaDacia19725458
3216Daicoviciu HadrianPortrete dacice(Dromichaites, Burebista, Deceneu, Decebal)BucureştiMilitară198414414
3217Daicoviciu HadrianPortrete dacice(Dromichaites, Burebista, Deceneu, Decebal)BucureştiMilitară198414415
3218Daicoviciu HadrianDacia de la Burebista la cucerirea romanăCluj-NapocaDacia197215502
3219Daisne JohanScara de nori şi de piatrăBucureştiUnivers 198916435
3220Dale Constantin, Niţulescu I.Theodor, Precupeţu PaulDesen tehnic industrial pentru construcţii de maşiniBucureştiTehnică199016917
3221Dale Constantin, Niţulescu I.Theodor, Precupeţu PaulDesen tehnic industrial pentru construcţii de maşiniBucureştiTehnică199016918
3222Dale Nell, Weems ChipTURBO 4.0 PASCAL suplement for Introduction to PASCAL and structured designLexingtonD.C. Heath and Company[s.a.]20754
3223Dalet RogerEnciclopedia punctelor care vindecăBucureştiNiculescu200622083
3224Damachi EmilDispozitive semiconductoare multijoncţiune. Circuite. AplicaţiiBucureştiTehnică198011789
3225Damachi EmilDispozitive semiconductoare multijoncţiune. Circuite. AplicaţiiBucureştiTehnică198011790
3226Damaschin DanReculegeri și alte poemeBucureştiAlbatros198113050
3227Damian SamiG. Călinescu-romancier: eseu despre măştile joculuiBucureştiMinerva19711425
3228Damian SamiG. Călinescu-romancier: eseu despre măştile joculuiBucureştiMinerva19711433
3229Damșa Ioan, Drăgan Ion, Iliescu MarinDiriginția în sistemul muncii școlare: îndrumător metodicBucureştiE.D.P.198314171
3230Damșa Ioan, Drăgan Ion, Iliescu MarinDiriginția în sistemul muncii școlare: îndrumător metodicBucureştiE.D.P.198314172
3231Dan IlieConfluențeBucureştiEminescu198010984
3232Dan IlieAnton PannBucureştiAlbatros198917297
3233Dan IlieAnton PannBucureştiAlbatros198917298
3234Dan PavelSchiţe şi nuveleBucureştiMinerva198515014
3235Dan PavelSchiţe şi nuveleBucureştiMinerva198515015
3236Dan SergiuArsenic. Surorile VeniaminBucureştiCartea Românească197910220
3237Dan SergiuArsenic. Surorile VeniaminBucureştiCartea Românească197910221
3238Dan SergiuServiciul de noapte: nuveleBucureştiMinerva198011646
3239Dan SergiuServiciul de noapte: nuveleBucureştiMinerva198011647
3240Dan SergiuServiciul de noapte: nuveleBucureştiMinerva198012034
3241Dan Sergiu PavelProză fantastică româneascăBucureştiMinerva1975909
3242Dan Sergiu PavelProză fantastică româneascăBucureştiMinerva1975910
3243Dan Sergiu PavelProză fantastică româneascăBucureştiMinerva19751022
3244Dancalescu Dumitru, Tacorian TacorCame pentru strunjirea de precizie pe strunguri automateBucureştiTehnică19797327
3245Dancalescu Dumitru, Tacorian TacorCame pentru strunjirea de precizie pe strunguri automateBucureştiTehnică19797328
3246Dancea ICalculatoare electroniceBucureştiE.D.P.19751886
3247Danciu Felicia, Kory Mihai, Lupuţiu GeorgetaStructură chimică. BiodisponibilitateCluj-NapocaDacia198314140
3248Danciu Petniceanu NicolaeCantonul galbenTimişoaraFacla198314330
3249Danciu Petniceanu NicolaeCînd caii dorm în picioareTimişoaraFacla198716181
3250Danciu Petniceanu NicolaeCînd caii dorm în picioareTimişoaraFacla198716281
3251Danciu Petniceanu NicolaeTangou la PiaveBucureştiMilitară199017007
3252Danciu Petniceanu NicolaeTangou la PiaveBucureştiMilitară199017008
3253Danciu Petniceanu NicolaeTangou la PiaveBucureştiMilitară199017009
3254Dancu DumitruDaumierBucureştiMeridiane198716320
3255Daneş TudorPescuit de păstrăvi vinereaCluj-NapocaDacia198515126
3256Daneş TudorPescuit de păstrăvi vinereaCluj-NapocaDacia198515127
3257Daniel ConstantinCivilizaţia fenicianăBucureştiSport-Turism19796586
3258Daniel ConstantinCivilizaţia fenicianăBucureştiSport-Turism19796587
3259Daniel ConstantinCivilizaţia fenicianăBucureştiSport-Turism19796588
3260Daniel ConstantinArta egipteană şi civilizaţiile mediteraneeneBucureştiMeridiane198011352
3261Daniel ConstantinCultura spirituală a Egiptului AnticBucureştiCartea Românească198515226
3262Dante AlighieriDivina Comedie : PurgatoriulBucureştiUnivers 19784692
3263Darcy EmmaFascinaţieBucureştiAlcris198716529
3264Dardoise Met JLes couleurs de la vieParisHatier197112004
3265 Dash Contesa (Anne Gabrielle de Cisternes de Courtiras)Voalul negru BucureştiArcadia199118491
3266 Dash Contesa (Anne Gabrielle de Cisternes de Courtiras)Voalul negru BucureştiArcadia199118492
3267Daşkevici Puşchilă IrenaViaţă de împrumutBucureştiEminescu198615620
3268Daşkevici Puşchilă IrenaViaţă de împrumutBucureştiEminescu198615621
3269Daşkevici Puşchilă IrenaViaţă de împrumutBucureştiEminescu198615622
3270Datcu Iordan, Stroescu S.C.Dicţionarul folcloriştilor: folclorul literar românescBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19797613
3271Datcu Iordan, Stroescu S.C.Dicţionarul folcloriştilor: folclorul literar românescBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19797614
3272Datcu Iordan, Stroescu S.C.Dicţionarul folcloriştilor: folclorul literar românescBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19798911
3273Davenport Coral, Foster JaneAtena Top 10BucureştiLitera Internaţional200622125
3274David DanEu vă iubesc pe toți: poeme rockBucureştiEminescu198213147
3275David DanielPsihologie clinică şi psihoterapie: fundamenteBucureştiPolirom200621783
3276Davideanu IonGravuri: versuriTimişoaraFacla19774047
3277Davideanu IonGravuri: versuriTimişoaraFacla19774048
3278Davidescu NPoezii. Teatru. ProzăBucureştiMinerva19776593
3279 Davidescu NicolaeFîntîna cu chipuriCraiovaScrisul românesc199016986
3280 Davidescu NicolaeFîntîna cu chipuriCraiovaScrisul românesc199016987
3281David-Neel AlexandraTainele învăţăturilor tibetaneBucureştiNemira199519101
3282Davies Donald W, Barber Derek L.AReţele de interconectarea calculatoarelorBucureştiTehnică19763116
3283Davies PaulUltimele trei minute: ipoteze privind soarta finală a universuluiBucureştiHumanitas199419264
3284Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiMinerva19786728
3285Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiMinerva19786729
3286Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiMinerva19786730
3287Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiMinerva19786731
3288Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiAlbatros198816002
3289Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiAlbatros198816003
3290Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiAlbatros198816004
3291Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiAlbatros198816012
3292Davila AlexandruVlaicu Vodă: dramă în 5 acte, în versuriBucureştiAlbatros198816013
3293Davila Alexandru, Delavrancea BarbuDrame istorice. Vol.2BucureştiRAI199720077
3294Davila Lori, Kursmark LouiseCum să alegi întotdeauna persoana potrivită pentru fiecare jobBucureştiBIC ALL200521890
3295Davis Phyllis,Schwatz SteveCorel Draw 11BucureştiTeora200321588
3296Davîdov A. S.Teoria corpului solidBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică198214058
3297Dawkins RichardUn râu pornit din Eden: codul genetic, computerul şi evoluţia speciilorBucureştiHumanitas200722466
3298Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19801
3299Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19802
3300Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19803
3301Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19804
3302Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19805
3303Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19806
3304Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19807
3305Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19808
3306Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19809
3307Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19810
3308Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19811
3309Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19812
3310Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19813
3311Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19814
3312Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19815
3313Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19816
3314Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19817
3315Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19818
3316Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19819
3317Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19820
3318Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19821
3319Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19822
3320Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19823
3321Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19824
3322Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19825
3323Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19826
3324Dănău Ion Stenografie:caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19827
3325Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19828
3326Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19829
3327Dănău Ion Stenografie: manual şi caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]19830
3328Dănău Ion Stenografie: caiet de instruire practicăBucureştiEuropartner[s.a.]21387
3329Dănciulescu ConstantinElectricitate şi magnetismBucureştiE.D.P.199519127
3330Dănciulescu SinaCumCraiovaScrisul Românesc198414676
3331Dănciulescu SinaCumCraiovaScrisul Românesc198414677
3332Dănilă ŞtefanBistriţa: mic îndreptar istoricCluj-NapocaMuzeul de istorie Bistriţa1967578
3333Dănilă ŞtefanBistriţa: mic îndreptar istoricCluj-NapocaMuzeul de istorie Bistriţa19671973
3334Dănilă ŞtefanBistriţa: mic îndreptar istoricCluj-NapocaMuzeul de istorie Bistriţa19671974
3335Dănilă Theodor, Cupcea NicolaeAmplificatoare operaţionale: aplicaţii, probleme rezolvateBucureştiTeora199418874
3336Dănilă Theodor, Cupcea NicolaeAmplificatoare operaţionale: aplicaţii, probleme rezolvateBucureştiTeora199418875
3337Dănilă Theodor, Reus Nicolai, Boiciu VianorDispozitive şi circuite electronice BucureştiE.D.P.198213538
3338Dâncu VasileGravuri lapidare(1973-1985)Cluj-NapocaDacia199017193
3339Dâncu VasileGravuri lapidare(1973-1985)Cluj-NapocaDacia199017194
3340De Amicis EdmondoCuore, inimă de copil BucureştiIon Creangă198814848
3341De Amicis EdmondoCuore, inimă de copil BucureştiCartex 2000200621403
3342De La Roche, MazoJalna: Moştenirea lui Finch Vol.1BucureştiVenus199017861
3343De La Roche, MazoJalna: Moştenirea lui Finch: Fraţii Whiteoak Vol.2BucureştiVenus199117911
3344De La Roche, MazoJalna: Moştenirea lui Finch: Fraţii Whiteoak Vol.2BucureştiVenus199117912
3345De La Roche, MazoJalna: Moştenirea lui Finch Vol.3BucureştiVenus199118216
3346De La Roche, MazoJalna: Moştenirea lui Finch Vol.3BucureştiVenus199118217
3347De Landsheere Viviane, De Landsheere GilbertDefinirea obiectivelor educațieiBucureştiE.D.P.197910666
3348De Peretti Andre, Legrand Jean-Andre, Boniface JeanTehnici de comunicareIaşiPolirom200121778
3349Deac MirceaPrăpastiaBucureştiOmega199118016
3350Deac MirceaPrăpastiaBucureştiOmega199118017
3351Deac SuzanaFemeia şi bărbatul: chemarea identitățiiBistriţaKaruna 200922851
3352Deac SuzanaFemeia şi bărbatul: chemarea identitățiiBistriţaKaruna 200922852
3353Deac SuzanaFemeia şi bărbatul: chemarea identitățiiBistriţaKaruna 200922853
3354Deac SuzanaFemeia şi bărbatul: chemarea identitățiiBistriţaKaruna 200922854
3355Deac SuzanaFemeia şi bărbatul: chemarea identitățiiBistriţaKaruna 200922855
3356Deac SuzanaMeteoraBistriţaKaruna 200822856
3357Deac SuzanaMeteoraBistriţaKaruna 200822857
3358Deac SuzanaMeteoraBistriţaKaruna 200822858
3359Deac SuzanaMeteoraBistriţaKaruna 200822859
3360Deac SuzanaMeteoraBistriţaKaruna 200822975
3361Deac SuzanaFemeia şi bărbatul: chemarea identitățiiBistriţaKaruna 200922976
3362Deaconu Adela Diagnosticul şi evaluarea întreprinderiiDevaIntelcredo200023252
3363Deák TamásMemoriile unui celibatarBucureştiKriterion19787098
3364Deák TamásIstorisiri nemaiauziteBucureştiCartea Românească198414390
3365Deák TamásIstorisiri nemaiauziteBucureştiCartea Românească198414559
3366Deal AlexandruNisipBucureştiEditura pentru literatură1968752
3367Deal AlexandruNisipBucureştiEditura pentru literatură19681811
3368Debakey MichaelDiete pentru sănătatea inimiiBucureştiBIC ALL200522413
3369Debesse MauriceEtapele educațieiBucureştiE.D.P.198112529
3370Decei AurelRelaţii româno-orientale: culegere de studiiBucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică1978859
3371Decei AurelIstoria Imperiului otoman până la 1656BucureştiŞtiinţifică şi Enciclopedică19785937
3372Decei PaulDrumeţind pe văile apelor repeziBucureştiSport-Turism198920867
3373Defays Jean-MarcComicul: principii, procedee, desfăşurareIaşiInstitutul European200020324
3374Defoe DanielJurnal din anul ciumeiBucureştiUnivers 198515360
3375Defoe DanielJurnal din anul ciumeiBucureştiUnivers 198515361
3376Defoe DanielJurnal din anul ciumeiBucureştiUnivers 198515362
3377Defoe DanielRobinson CrusoeBucureştiRegis [s.a.]21414
3378Defoe DanielThe Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll FlandersOxfordOxford University Press197122824
3379Defour Dorel, Baucher Ioan LSistematizarea localităţolor ruraleBucureştiCeres19775511
3380Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020185
3381Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020186
3382Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020187
3383Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020188
3384Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020189
3385Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020190
3386Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020191
3387Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020192
3388Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020193
3389Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020194
3390Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020195
3391Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020196
3392Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020197
3393Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020198
3394Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020199
3395Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020200
3396Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020201
3397Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020202
3398Degeratu Sonia, Bălăşoiu Doiniţa, Bălăşoiu TatianaStudiul materialelor: clasa a IX-a Auxiliar curricular : Liceu tehnologic : Curriculum la decizia scolii
BucureştiEconomică-Preuniversitaria200020203
3399Del Conte RosaEminescu sau despre AbsolutCluj-NapocaDacia199016959
3400Del Conte RosaEminescu sau despre AbsolutCluj-NapocaDacia199016960
3401Del Conte RosaEminescu sau despre AbsolutCluj-NapocaDacia200322749
3402Del Conte RosaEminescu sau despre AbsolutCluj-NapocaDacia200322750
3403Del Rey KosterÎntîlnire de gradul XBucureştiOrion199117999
3404Del Rey KosterÎntîlnire de gradul XBucureştiOrion199118003
3405Delany SamuelIntersecția EinstenPloieștiPygmalion199519020
3406Delavrancea Barbu ȘtefănescuOpere Vol. 5BucureştiEditura pentru literatură1969686
3407Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19751057
3408Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19751058
3409Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19751060
3410Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiEditura pentru literatură19671787
3411Delavrancea Barbu ȘtefănescuOpere, Vol. 4.TeatruBucureştiEditura pentru literatură19671807
3412Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiTineretului19671814
3413Delavrancea Barbu ȘtefănescuOpere, Vol. 4.TeatruBucureştiEditura pentru literatură19671821
3414Delavrancea Barbu ȘtefănescuOpere, Vol. 3.TeatruBucureştiEditura pentru literatură19671822
3415Delavrancea Barbu ȘtefănescuApus de soare(1503-1504): dramă în patru acteBucureştiEminescu19734306
3416Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19787321
3417Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19787322
3418Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19787495
3419Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19787496
3420Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva19787497
3421Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruCluj-NapocaDacia198214038
3422Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruCluj-NapocaDacia198214039
3423Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruCluj-NapocaDacia198214070
3424Delavrancea Barbu ȘtefănescuTeatruBucureştiMinerva198314311
3425Delavrancea Barbu ȘtefănescuNuveleBucureştiEminescu198615702
3426Delavrancea Barbu ȘtefănescuNuveleBucureştiEminescu198615703
3427Delavrancea Barbu ȘtefănescuNuveleBucureştiEminescu198615704
3428Delavrancea Barbu Ștef